Yapay Zekanın ve Otomasyonun Nimetlerinden Faydalanmak

Başarıya Giden Adımlar 

952

Çalışma şeklimizin tamamen dönüşümü, son yıllarda teknolojinin hayatlarımıza getirdiği bütün değişiklikler arasında belki de en çarpıcısı. Gelecek beş yıl içerisinde robotik süreç otomasyonunun (RPA), hâlihazırda insan çalışanlar tarafından yürütülen tekrarlı işleri özişler kılarak neredeyse küresel çapta kabul görülmüş olacağı tahmin ediliyor. Bu, robotik süreç otomasyonunu dünyada kurumsal yazılım için en hızlı büyüyen işkolu kılıyor. Yakın zamanda yazılım ‘robotları’ ya da ‘dijital işçiler’, hepimizin yanı başında çalışan, takımlarımızın bir standart parçası haline gelecek.

İnsanlığın ve teknolojinin birbirine daha da kenetleneceği bu “işin geleceği”ne kendimizi hazırlarken, irdelenecek birtakım kurumsal ahlaki meseleler bulunuyor. Dijital işçilerin kullanımından kaynaklanan anlaşmazlıkları nasıl idare edeceğiz, bu işçiler bir bütün olarak topluma nasıl hizmet edecek? 

İşte iş dünyası liderlerine, yapay zekânın ve otomasyonun ahlaki yönden uygun yerleştirilmesini sağlayacak ve bu teknolojilerle kurum üzerine olumlu bir etki oluşturacak 3 öneri;

Cinsiyet çeşitliliğine öncelik verin.

Dijital işçiler, güvende devasa bir değişim yaratarak modern iş yaklaşımlarında farklılıklara sebep olabilir. Bu teknoloji yeni olmasına yeni, ayrıca var olan neredeyse bütün işkollarını sekteye uğratacak gibi görünüyor. Bu da otomasyona ve yapay zekaya özgü bir seri güven sorunları meydana getiriyor. 

Cinsiyet çeşitliliği, otomasyonun ve yapay zekanın toplumu dönüştürme sürecindeki yegâne ve en önemli etmendir. Teknolojiyi üretip kullananların yanında, aynı zamanda üretilmiş algoritmaların ilgilendirdiği insanların üzerinde de etkisi olacak. Bu yüzden Yapay Zeka iş kolunun tecrübe ettiği cinsiyet ayrımı çözülmeli, hem de ivedilikle. 

Dünya Ekonomik Forumu, yapay zeka uzmanlarının yalnızca %22’sinin kadın olduğunu belgeliyor. Aynı zamanda Automation Anywhere tarafından yürütülen bir başka araştırmaya göre de, kadınlar daha yüksek bir risk oranıyla YZ ve otomasyon teknolojisinden olumsuz etkilenmekle karşı karşıya. Cinsiyet çeşitliliğinin eksikliği, kalıp yargıların büyüyüp gelişmesine meydan verip, yeni teknolojilerin aslen çözmeleri hedeflenen sıkıntılar için uygulanma sahasını daraltıyor. Ancak tezat olarak, sanayinin yüksek kademelerindeki cinsiyet çeşitli düşünüş tarzı, yeniliği desteklemeye ve bu teknolojilerin farklı gruplar ve nüfuslara fayda sağlamak için kullanılmasını güvenceye almaya katkıda bulunacaktır.

İş dünyası liderlerine tavsiyelerim neler mi? Daha çok kadını işe alın. Çeşitli özgeçmişlerden insan işe alın. Kendi bakış açınızla eşleşmeyen insanlar işe alın. Diğerlerinin diyeceklerini anladıkça, hepimiz çok değerli anlayışlar ve kabiliyetler elde etme fırsatına nail olacağız.

İnsan değerlerini birinci sıraya koyun.

Robotlar insanlar tarafından üretildi ve ancak izlemsel, stratejik karar vermenin ardındaki insanlar kadar ahlaklı ve etiklerdir.  Robotların kendilerine ait duyguları, düşünceleri, duygudaşlık yetenekleri yoktur. Öyleyse onlara nasıl davranacaklarını nasıl öğretebilirsin?

Nihayetinde iş algoritmanın ardındaki insana kadar iner. İş yerleri insan çalışanlarının, onların duygudaşlığının, nezaketlerinin, keyiflerinin, saygılarının ve tutkularının yeri doldurulamaz kıymetini anlamalıdır. Bu, işin geleceğinin etikleri üzerine izlemsel, stratejik kararlar verirken ön planda olmalıdır.

Dijital işçilerin ekonomik yararları reddedilemez. Bunlar artan üretkenlikte, azalan hatalarda ve dijital takviyeli iş gücünün düşen maliyetlerinde pek belirgin. İnsan değerlerini devam ettirerek, çalışanların tasarruf ettikleri zamanı nereye yatıracaklarını belirleyebiliriz: İnsan maharetini, azmini ve yaratıcılığını ekonomik büyümeye ve toplumun en sıkıntılı meselelerine yönlendirmek gibi, asla özişler yapılamayacak girişimlere.

Dijital iş gücünü eğitin.

İnsanlığın yüzleştiği çoğu zorluk gibi, işin geleceğini ele almak da eğitimle başlar. Dünya Ekonomik Forum’una göre, 2022 itibarıyla yeni teknoloji, alçalan 75 milyona kıyasla, 133 milyon yeni iş yaratacak. Bu işlerin kilit noktalarıysa el hünerleri, hatırlama ve okuduğunu anlama gibi yeteneklerden ziyade analitik zekâ, yaratıcılık ve karmaşık problem çözme gibi yeteneklerdir. 

Dünyayı geleceğin iş gücüne hazırlamak sadece akademik kurumların üstüne vazife değil. İşverenler bugünkü çalışanlarının, onları bu yeni dünya için donatacak yeniden beceri kazandırma programlarına yatırım yaparak bu yeni ekonomik yapıya uyum sağlayıp gelişmelerine yardımcı olmalıdırlar. Örneğin, Automation Anywhere Üniversitesi’nde şimdiye dek 350.000’den fazla geliştiriciye, iş analistine, Robotik Süreç Otomasyonunda (RPA) yer alan ortaklarımıza ve öğrencilere eğitim verdik. Her büyük şirket benzer programlar başlatsaydı ne olurdu bir hayal edin. Yarının 133 milyon işi için iyi konumlandırılmış bir iş gücü.

Kendimizi yapay zekanın etik yerleştirmesinde ve otomasyonda sorumlu tutmalı, insanları kardan, cinsiyet çeşitliliğini mevcut durumdan önce görmeli ve daima en yüksek sayıda işçi için en büyük yararı uygulamalıyız.
Bu değerlere sıkı sıkıya tutunursak, bu teknolojilerin bir refah ve insan terakkisi destanı olacağına inanıyorum.

Yazar: Neeti Mehta
Çevirmen: Harun Sadi Sincanlı
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.