Uzaktan Çalışmak ile Evden Çalışmanın Farkı nedir?

İşiniz için bu konu neden önemli?

2.447

 

Hem “uzaktan çalışmak” hem de “evden çalışmak” kavramları bu ara ekibiniz için gerçekten getirileri olan popüler trendler arasında. Aslında ortada şirketiniz için de büyük avantajlar mevcut, özellikle ekibinize nerede oldukları önemli olmayan yetenekli kişileri kazandırmak istiyorsanız.

Ama bir sorun var. Evden çalışmak ve uzaktan çalışmak aynı şey değil, bu yüzden uzaktan çalışanlarınızdan “ofiste olmayanlar” diye bahsetmenin zamanı geçti.

Arada şöyle bir fark var. Biri öngörülmüş bir kazanım iken, diğeri bir çalışma şekli. “Evden çalışma” geçici bir durumken, uzaktan çalışmaysa işlerin nasıl yapılacağına dair tamamen farklı bir yaklaşım. Bu fark biraz ilgiyi hak eden fazlaca önemli bir ayraç. Uzaktan çalışma durumunda sizin ofisinizden tek fark takım üyelerinin firma tarafından sağlanan bir masa ve çalışma alanına sahip olmasıdır.

Evden Çalışmak

Evden çalışmak, normalde ofiste yaptığınız şeyi tebdil-i mekân olsun diye; örneğin herhangi bir perşembe günü evde yapmaktır veya ertesi gün yüz yüze görüşmeniz yoktur da ofisten bir gün için uzaklaşmak istemişsinizdir. Bu ayrıca ara sıra ihtiyacınız olan bölünmemiş zamanı kimse sizi ofisinizde rahatsız etmeden elde etmek için yaptığınız bir şeydir. 

Laptopunuzu eve getirip mutfak masasına ya da çalışma masanıza kurabilirsiniz. Genel olarak bu sizi olağan rutininizden ve her zamanki çalışma ortamınızdan çıkaran bir şeydir ki, arada birçok iyi olabilir. Etkilidir, çünkü normalden farklıdır. Hala bir iş ortamına sahipsinizdir ve diğer çalışanlar sizin yokluğunuza göre işlerini ayarlayabilirler.
Ayrıca kimse sırf dün evden çalıştı diye patronunu e-postalara etiketlemeyi unutmaz. Hala bir ofisiniz var, gözünüzün önünde ve eğer bir şeyleri yanlış yaparsanız yine de bir toplantıya çağırılacaksınız. Bu olay uzaktan çalışma durumunda ise her zaman aynı değildir, özellikle patron siz değilseniz.

Uzaktan Çalışmak

Uzaktan çalışmak ya da şirketinizin ofisi dışında çalışmak temelden farklıdır. Farklı kaynaklara ve farklı bir yetenek grubuna sahip olmayı gerektirir. Bunu başarmak kendi kendini harekete geçiren bir tavra ve olağanüstü zaman yönetimi kabiliyetine sahiplik icap eder.  Ayrıca proaktif iletişime ve çalışanlarla sürekli yan yana olamayacağınızdan neler olup bittiğine dair üstün bir odaklanmaya da ihtiyaç vardır.

Uzaktan çalışmak kendi çalışma ortamınızı kurmayı gerektirir ki sizin için en iyi olanı yine siz bildiğiniz için bunun pek çok getirisi vardır. Aynı zamanda işe dalmak istediğinizde bir ofisin, bir çalışma kabininin ya da çalışma masasının güvenliğine sahip değilsinizdir tabi eğer kendiniz halletmediyseniz.

Ofislerin getirileri inanılmazdır. Kendi avokado tostunuzu ya da büyük boy Americano’nuzu hazırlamak zorunda kalmadığınız sürece. Ha bir de hayat devam ediyor bir şeyler oluyor vesaire, bilirsiniz, sizi unutan aile fertleri filan, hani ofistesiniz, çalışıyorsunuz ya.

Beni yanlış anlamayın. Ben uzaktan çalışıyorum ve başka türlüsünü yapamazdım. Bana ve hayatıma uyan bir programla çalışmanın özgürlüğünü seviyorum ve mekân değiştirme isteği hissettiğimde, günü geri kalanını Starbucks’ta veya herhangi bir yerde çalışarak geçirebiliyorum.

Doğru ekipmanla ve birkaç verimlilik ipucu ile uzaktan çalışmak inanılmaz bir çalışma şekli olabilir. Bu evden çalışıyor olmaktan tamamen farklı, bu yüzden ikisinin aynı şey olduğunu söylemekten vazgeçelim.

Yazan: Jason Aten
Çeviren: İş’in Geleceği Platformu
Yazının Orijinal Linki için; https://www.inc.com/jason-aten/remote-working-isnt-same-as-working-from-home-heres-difference-why-it-matters-to-your-business.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.