LinkedIn Marketplaces: Microsoft Serbest Çalışma Pazarına Adım Atıyor

463

LinkedIn, 740 milyon üyesinin uygun serbest çalışanları bulup işe alabileceği LinkedIn Marketplaces isimli bir servis geliştiriyor. Konuyla yakın bağlantısı olan iki ismin verdiği bilgilere göre bu servis, Upwork ve Fiverr gibi halka açık şirketlerin rakibi olacak.

Microsoft’un sahip olduğu kariyer ağı, uygulama geliştiricileri ve muhasebeciler gibi beyaz yakalı uzmanlar ile onlardan hizmet almak isteyen şirketleri veya bireyleri bir araya getireceği küçük ama büyüyen bir pazara giriş yapıyor. Covid-19’la birlikte evden çıkmadan para kazanmanın yeni yollarını arayan insanlar sayesinde serbest çalışma ekosistemi hız kazanmıştı zaten.

Eylül’e kadar çıkış yapması beklenen servis, Microsoft’un 2016 yılında satın aldığı LinkedIn’in yeni kullanıcılar kazanmasını ve kârını arttırmasını sağlayabilir. Platform geçtiğimiz yıl aylık aktif kullanıcı başına 30 dolarlık bir gelir elde etti. Bu, Facebook’un aylık aktif kullanıcı bazındaki gelirine oldukça yakın.

Yine de bu ürünün LinkedIn için kayda değer bir gelişme göstermesi zaman alacaktır. Site, 2020 yılında premium üyelikler ve reklamlardan 8.8 milyar dolar kazanç elde etti. 2019’daki gelirlerinin yüzde 20 fazlasını kazandılar. Serbest çalışan pazarındaki lider firmalar Upwork ve Fiverr’ın geçtiğimiz yılki toplam geliri ise 550 milyon dolar. Bu iki şirket çoğunluğu beyaz yakalı olan serbest çalışanlar ile onları işe alan şirketler arasındaki para akışından kesinti yaparak gelir elde ediyor. Upwork kesinti oranını %13 olarak açıklarken Fiverr’da ise bu rakam %27 oldu. Yani ikisi birlikte, bir önceki yıla göre gelirlerinde %37’lik bir artış sağlamış.

Microsoft yöneticileri yeni LinkedIn servisinin müşterilerinin, Microsoft’un geliştirdiği bir dijital cüzdan üzerinden ödeme yapması gerektiğini düşünüyormuş. Bu tarz ödeme seçenekleri genellikle birçok farklı uygulama aracılığıyla para aktarımına izin verir, ancak Microsoft’un ne hedeflediği şu an netlik kazanmış değil. Yöneticiler, dijital cüzdandaki para ile LinkedIn’de içerik üreten profesyonel yazar, danışman ve kariyer koçlarına abone olunabilecek veya bağış yapılabilecek bir sistem de düşünüyormuş.  

Bir LinkedIn yöneticisinin, şirketin siteye içerik üretecek “yaratıcılara” yardım edecek bir ekip kurduğuna dair tweeti, LinkedIn’in daha büyük bir içerik platformuna dönüşme hedefi olduğunu gösteriyor. LinkedIn’ın yıllardır LinkedIn Learning sekmesi altından izlenebilen eğitim serilerinin yaratıcılarına telif hakkı ücreti ödediğini belirtmek gerekiyor.

Microsoft’un kendi ödeme altyapısını geliştirme isteği aynı zamanda Pinterest’e olan ilgilerini de açıklıyor. Görsel odaklı sosyal ağ, reklam satışının yanı sıra kullanıcılara direkt ürün satışına da izin veriyor.

Proje hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre LinkedIn en az Ekim 2019’dan beri Marketplaces üzerine çalışıyor. O dönemde LinkedIn, serbest çalışan avukatlar ile küçük işletmeleri bir araya getiren UpCounsel isimli startup’ın bir kısmını satın almıştı. Kaynağa göre UpCounsel’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Matt Faustman, Marketplaces’ı geliştiren bir ekibin başında. (Faustman’ın LinkedIn profilinde de unvanı “Marketplaces Ürün Lideri” olarak geçiyor.)

LinkedIn Marketplaces

LinkedIn sözcüsü Suzi Owens, pandemi başından beri platformda profilinde “iş arayışında/yeni işlere açık” yazan kişilerden iş talebinde bulunanların sayısının arttığını belirtti. Bunda başı çeken kategoriler ise yönetici danışmanlığı, pazarlama, tasarım ve yazılım geliştiriciliği olmuş. Owens sözlerini “Sağladığınız hizmetlere dair daha çok şeyi direkt olarak LinkedIn profilinizden paylaşabileceğiniz yeni yollar geliştiriyoruz” diyerek bitirdi. Upwork ve Fiverr sözcüleri ise yorum yapmadı.

Başka büyük teknoloji şirketleri de gig ekonomisine yönelik çalışmalar yapıyor. The Information’ın haberine göre Facebook, ev tamiratı gibi fiziksel işlere yönelik bir serbest çalışan servisi geliştiriyor. LinkedIn ise tam tersi danışmanlık, pazarlama ve yazarlık gibi beyaz yakalı hizmetlere odaklanmış durumda.

Kaynaklara göre LinkedIn Marketplaces, görünüş olarak Fiverr’e benzeyecek. Müşteriler istedikleri hizmetleri arayıp ücretleri karşılaştırabilecekler. Sistem aynı zamanda Upwork’ün yaptığı gibi kullanıcıların serbest çalışanlar için teklifler yayınlamasına izin verecek. Müşteriler çalıştıkları serbest çalışanlara dair yorum yapabilecek. LinkedIn, serbest çalışanların da reklam yayınlamasına izin verecek. Yani para transferlerinden kesinti yapacağı gibi bu reklamlardan da gelir elde edecek.

Bu yeni ürünün ProFinder’ın yerini alması bekleniyor. ProFinder, kullanıcıların serbest çalışanlara iş teklifleri yayınladıkları oldukça eski bir LinkedIn özelliğiydi. Serbest çalışanlarla direkt iletişim kurulmasını sağlasa da, müşterilerin ücretleri ve ilanları karşılaştırıp siteden ayrılmadan anlaşma yapabileceği bir deneyim sunmuyordu. Serbest çalışanlar aylık 60 dolar vererek LinkedIn kullanıcılarının yayınladıkları iş ilanlarını okuma fırsatı buluyor ancak şu anda buradan gelen gelir, şirket için oldukça küçük.

Yazan: Amir Efrati
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.