Dijital Yetenek Platformları İşin Geleceğinin Yolunu Nasıl Açıyor?

147

2020 yılında ve yaklaşık 200 çalışanı olan bir şirket yöneticisi olduğunuzu hayal edin. Mart ayının başlarında birdenbire küresel bir salgın ortaya çıkıyor ve çalışanlarınızın sayısı aniden yarıya iniyor. Aynı hedeflere ve müşteri ihtiyaçlarına sahipsiniz, fakat daha önce sahip olduğunuz iş gücünün yarısı ile.

Şimdi, bu sorunu, benzer durumlarda kalan, hala faaliyet gösterirken ve pazar taleplerini karşılamaya çalışırken hızlı bir şekilde personel azaltmaya ihtiyaç duyan milyonlarca diğer işletmeyle çarpın. Günler içerisinde dünyada büyük bir kalifiye çalışan sorunu oldu.

Bu yılın başlarında, Uluslararası Çalışma Örgütü azalan çalışma saatlerinin ve işsizliğin 114 milyon kişiyi etkilediğini tespit etti. Rapor, bu büyük işsizlik ve eksik istihdam dalgasının, 2009’daki mali kriz sırasında yaşananların yaklaşık dört katı kadar çalışma saati kaybına neden olduğunu ve şirketlerin aynı tüketici taleplerini karşılamak için halihazırda sınırlı olan bütçeyle yetenekleri kullanma biçimlerini tamamen yeniden düşünmeye zorladığını belirtiyor.

İşverenler, tam zamanlı ve yarı zamanlı yetenek seçenekleri mevcut olmadığından, büyüyen ve hala varlığını koruyan tek kaynağa bakmak zorunda kaldı: serbest çalışanlar.

Çeviklik Çağı

Serbest çalışanlar her zaman bağımsızlıklarıyla tanımlanır. Kendileri için çalışırlar, müşterilerini kendileri seçerler ve genellikle dış yardıma ihtiyaç duyan şirketlere projelerini tamamlamalarında danışmanlık ederler. Salgın nedeniyle işten çıkarmalar ve azalan çalışma saatleri sonucunda milyonlarca işçi daha güvenilir bir gelir için serbest çalışmaya yöneldi. Statista’nın bildirdiğine göre, 2020’de 59 milyon işçi serbest çalışıyordu, bu sayı 2019’da 57 milyon kadardı.

Büyük işten çıkarmaların ve bütçe kesintilerinin bir sonucu olarak, işletmeler, beceri çevikliğine hiç yer ayırmadan daha küçük ve sade ekiplerle nasıl çalışacaklarını öğrenmek zorunda kaldılar. SHRM’ye (İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği) göre tam zamanlı bir çalışanı işe almak için ortalama süre 42 gün iken, hemen doldurulması gereken pozisyonların zamanında doldurulması imkansızdı. Bu sırada Upwork, yöneticilerin hayatta kalma yolunun çeviklik ya da ölümden geçtiğini fark etmeye başladığını ve üç CEO’dan ikisinin çevikliğin 2020’de yeni iş formu olduğu konusunda hemfikir olduğunu söylüyor. Küçük, tam zamanlı ekipleri ve doldurulmamış pozisyonları içindeki birkaç seçenekle, yöneticilerin kendi içlerinden dışarı bakmaları gerekiyordu, bu da bizi denklemin diğer yarısına getiriyor: çalışanlar.

Esneklik Çağı

Uzaktan çalışma devreye girdiğinde, çalışanlar işletmeler tarafından zorunlu kılınan sabah dokuz akşam beş mesaisi dışında çalışmanın ve yine de aynı sonuçlara ulaşmanın gerçekten mümkün olduğunu fark ettiler. Artık olası bir ofise dönüşle karşı karşıya olan çalışanlar, tekrar hapsolmak istemediler ve esneklik ve bağımsızlık birçoğunun bir numaralı önceliğine dönüştü.

Bu duygu, pandemi sırasında işten çıkarılanlarda da yankı buldu. Covid-19’un işverenler üzerindeki etkilerinin gerçek acısını hisseden profesyoneller kurnaz olmaya zorlandı ve hemen hemen her sektörde işe ihtiyaçları vardı fakat işe alımlar donmuştu. Kurumsal firmalarda şirketler tarafından hala tam zamanlı çalıştırılanlarsa meslektaşlarının uzaktan çalışmalarına şahit olup tam zamanlı çalışma yükünden kurtulmak istediler.
Bilmecenin doğru cevabı: serbest çalışmak.

Pandemi nedeniyle Amerikan iş gücünün üçte birinden fazlası serbest çalışıyor. Katı şirket kurallarının sunabileceğinden daha fazla özgürlük isteyen tam zamanlı çalışanlar ile işsiz insanlar gelir için yeni yollar bulmaya zorlanmaları sırasında haliyle serbest çalışan iş gücü patladı. Upwork’e göre, serbest çalışmaya geçen tam zamanlı çalışanların %75’i, geleneksel bir işverene sahip oldukları zamana göre “daha fazla veya aynı” kazanıyor ve bu, bugün daha da fazla profesyoneli serbest çalışmaya yönlendiren bir teşvik haline geldi.

Dijital Yetenek Platformları İşin Geleceği İçin Yollar Açıyor

İşverenler aylardır büyük bir çıkmazdalar. Tam zamanlı çalışmanın çalışanlar için parlaklığını yitirdiğini fark eden ve karşılanabilir, çevik yeteneklere umutsuzca ihtiyaç duyan bu iş liderleri, en basit seçeneğe yöneldiler: büyüyen serbest ekonominin kuruluşlarına katabileceği değeri kabul etmek.

Serbest çalışan desteği almak söz konusu olduğunda, işletme sahipleri genellikle iki ana sorunla karşı karşıya kalır: doğru insanları bulmak ve onları doğru şekilde işe almak. Yeteneğe olan talebin artması ve serbest çalışanların kurumsal dünyanın gözünde giderek daha avantajlı hale gelmesiyle birlikte, dijital yetenek platformları yetenek oyununda çok daha büyük bir oyuncu haline geldi. 2020 yılında Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki 700 üst düzey iş liderinin, %60’ı yakın gelecekte yetenekleri diğer şirketlerle “kiralamayı”, “ödünç almayı” veya “paylaşmayı” bekliyor.

Bu platformların kullanımı arttıkça, serbest çalışan iş gücü önümüzdeki yıllarda büyümeye ve talebi karşılamaya devam edecek. Statista, 2025 yılına kadar 79,6 milyon serbest çalışan olacağını tahmin ediyor. Tam zamanlı personel ve serbest çalışanlardan oluşan karma ekipler dijital çağa girerken çevikliğin ve rekabet avantajını korumanın anahtarı olacak, ve dijital yetenek platformlarını önümüzdeki yıllarda işe alma oyununda kilit bir oyuncu olarak güvence altına alacak.

Yazan : Danny Beckett Jr.
Çeviren : Cansu Kübra Altıok
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos