Yeni Normali Oluşturmak: Porsche Digital’ın İşe Yaklaşımı Nasıl Değişti?

85

İş, gelecekte nasıl bir hâl alacak? Binlerce şirket şu an bu soruyla karşı karşıya. Stefan Zerweck (Porsche Digital’ın CEO’su) ve Viktoria Solms (Pazarlama, Büyüme ve İletişim Başkanı) dijital birimin yeni normaline ışık tuttu.

İş yerinde gerçekleşmiş en büyük gerçek zamanlı deneylerden birisi ümit ederiz ki yakında bitiyor. 13 Mart 2020 tarihinde çalışma şeklimiz köklü bir değişime uğradı. O gün iş arkadaşlarımızı uzaktan çalışmak üzere evlere gönderdik. Bu, COVID-19 virüsünün yayılmasını kontrol altına almak için çok gerekli bir önlemdi. O zamandan beri, birlikte çalışma şeklimiz köklü bir değişime uğradı.

Geçtiğimiz aylarda birçok şey öğrendik ve ekip olarak birlikte çalışırken bizim için neyin gerçekten önemli olduğunu giderek daha iyi anlıyoruz. Bizim ve diğer birçok şirketin anladığı şeylerden biri ise odaklı çalışma ve yaratıcı çalışmanın farklı gereksinimleri olduğudur. İşte bunun gibi küçük gözlemler nasıl ve nerede çalıştığımızı yeniden değerlendirmeyi zorunlu hâle getirdi.

Kendimize ve yüz yüze iş birliğin vazgeçilmez bir parçamız olduğu inancına sadık kalarak karşılıklı güven ve esneklik üzerine odaklanarak yeni bir normal oluşturmak istedik. Yeni iş yaklaşımımız, şimdi bahsedeceğim üç bölüme dayanıyor:

1. Bölüm – Öncelikli olarak uzaktan, fakat tamamıyla uzaktan değil

COVID-19 şirketleri, okulları ve kamu kurumlarını herhangi bir dijital yöneticinin yapabileceğinden daha çok dijital dönüşüme zorladı. Küresel salgın maalesef inanılmaz kayıp ve üzüntüyü de beraberinde getirdi. Bununla birlikte, pandemi kaynaklı bazı trendlerin kalıcı olduğunu kabul etmekten başka çaremiz yok. Fakat ince bir ayrım var; şu anda mecbur olduğumuz için uzaktan çalışırken ileride bu bilinçli bir seçim olacak.

Peki gerçekten fiziksel olarak buluşmamıza gerek var mı? Varsa ne sıklıkla?

Porsche Digital olarak ilk soruyu net bir evet ile cevaplıyoruz. Toplum için -burada kasten şirketin de ötesine bakıyoruz- farklı geçmişe ve deneyimlere sahip insanlar arasındaki iletişim son derece önemlidir. Fikir alışverişinde bulunmak ve ortak bir anlayışa ulaşmak için kendi alanımızın dışına çıkmak zorundayız.

İkinci soru ise daha karmaşık ve şirketimizde daha çok tartışıldı. Şu sonuca vardık: “Öncelikli olarak uzaktan, fakat tamamıyla uzaktan değil.” Bu, mesela her sprint değişikliği ve genel ekip toplantıları için bir araya gelmek anlamına gelebilir. Dijital beyaz tahtalar sayesinde atölyeler sanal toplantı alanlarına taşınabilir. Bununla birlikte, açık ve doğrudan iletişim bizim için daha kolay olduğundan fiziksel olarak bir arada olmak tam olarak burada faydalı oluyor. Bu özellikle, örneğin, geçmişe dönük olarak birbirimize teşekkür etme ve birlikte derinlemesine düşünme becerisine sahip olduğumuzda geçerli.

Bu nedenle yüz yüze yapılan toplantılar ve uzaktan iş birliği arasındaki doğru dengeyi bulmaları için ekip liderlerine daha fazla sorumluluk veriyoruz. Uygun çerçeveleri sağlasak da bunlardan en iyi şekilde yararlanmak esnek ekiplerimize kalmış.

2. Bölüm – İçinde çalışabileceğimiz bir çerçeveye ihtiyacımız var

Çeşitli konumlardaki ekiplerimize çok fazla yaratıcı özgürlük veriyoruz. Ancak ilkelerin -kurallar değil- kesinlik ve güvenirlik sağladığına inanıyoruz. Belki bunda 2021’in ilk aylarında iş arkadaşlarımızla yüz yüze görüşmeyi ne kadar özlediğimizi fark etmemizin de payı var. Evet, uzaktan çalışma iyi sonuç verdi. Bu devam ediyor ve mecbur kaldığımızda yeniden iyi sonuç verecek. Fakat yüz yüze buluşan ekiplerin gücüne inanıyoruz.

Öyleyse ileride iş yerinde ne kadar süre geçirmek istiyoruz? Bizim için iş arkadaşlarımıza ideal iş günlerini oluşturma esnekliğini sağlamak önemlidir. Bununla birlikte, iş arkadaşlarımızı sprint değişikliklerine, daha büyük ekip toplantılarına ya da atölye çalışmalarına yüz yüze katılmaya teşvik ediyoruz.

Bazı küresel şirketler, bazı çalışanları şimdiden nereden çalışabileceklerini seçebilecekleri “ömür boyu home office” vaadiyle cezbetti. Bunun, gayrimenkulün pahalı olduğu Silikon Vadisi gibi yoğun nüfusa sahip bölgelerde yaşayanlar için özel bir cazibesi olabilir. Avrupa’da ise çalışanlar, şehirdeki dairelerini bırakıp kırsalda bahçeli bir eve yerleşmenin kişisel hayatları için daha iyi olup olmayacağını kendilerine giderek daha çok soruyor.

Bu düşüncelerden herkes memnun değil. Birçok yönetici hâlâ sadece bulunma ve görünürlüğe güveniyor. Pandemi biter bitmez herkes ofisteki masalarına dönmezse ekiplerin çalışma tutumlarının risk altında olduğunu düşünüyorlar.

Doğru olan -çoğu zaman olduğu gibi- ortada. Bu yüzden, bu aşırı uçlardan herhangi birini değil, iş yerinde çalışmanın ve uzaktan çalışmanın sağlıklı bir karışımını istiyoruz. Ve bu karışımın da net bir önceliği var; öncelikli olarak uzaktan çalışma fakat tamamıyla uzaktan değil. Motivasyon, sonuç ve tatminin en iyi karışımını umuyoruz. 

Porsche Digital’da çeşitli konumlardaki farklı ekipler sıklıkla merkezi olmayan bir şekilde birlikte çalışıyor. Çeşitli deneyimlere sahip kişiler uzmanlıklarıyla katkıda bulunuyor. Bu yüzden, her konumun ve ekibin özelliklerinin dikkate alınması bizim için tartışmasızdır.

3. Bölüm – Geleceğin iş yeri nasıl görünüyor?

porsche-digitalin-berlin-ofisi
Berlin ofisi

Çalışanlar arasındaki kişisel iletişime ne kadar değer verdiğimizi ve somutlaşmış tasarımımızın nasıl göründüğünü ayrıntılı şekilde açıkladık. Fakat bu, bunun mutlaka önceki aynı ortamda gerçekleşmesi anlamına gelmiyor. Ayrıca bazı büyük şehirlerde bulunan esnek ofis kullanım seçeneklerinden birinden yararlanmayı da göz önünde bulundurduk. Ya da çalışanlara bizzat kendilerinin ofis kiralamaları için bir toplu ödeme yapmayı. Fakat bilerek bunun aleyhine karar verdik.

Çalışanlarımıza kalıcı bir temas noktası sunmak istedik. Bizim için bu, bir topluluk duygusu oluşturmanın en iyi yolu. Burada bireysel tasarım için yerimiz var ve ayrıca araştırma yoğunluklu projeler için özellikle önemli olan bazı güvenlik durumlarını da garantileyebiliyoruz. Yeni normalimizin iş yeri biraz farklı görünebilir. Uzun vadede, çalışan sayısı genişleyen ve yeni kiralanan alanlar ile yeni binaları da içine alan büyük bir iş yeri alanından uzaklaşmayı düşünüyoruz. Bunun yerine, şehre yayılmış daha küçük birimlere odaklanmak istiyoruz. Böylelikle, iş arkadaşlarımıza işe gidip gelme mesafelerinin mümkün olduğunca kısa olması konusunda yardımcı oluyoruz. Bu daha rahat olmakla birlikte çevre için de daha iyi.

Aynı zamanda ofisleri de farklı şekilde tasarlamak istiyoruz. Çalışanların gereksinimlerine en iyi çözümü bulmak üzere birlikte çalışabilecekleri buluşma yerleri olacaklar. Buna ulaşmak için daha büyük ve her şeyden önce daha çok toplantı odasına ihtiyacımız var. Ayrıca çalışanların görüşme yapabilecekleri ya da huzurla bir görev üzerinde çalışabilecekleri küçük kafa dinleme alanlarına ihtiyacımız var. Sabahları çantanızı bırakıp gün boyu terk ettiğiniz, yan yana dizilmiş masaların görüntüsünü hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat toplantı salonlarını çevresi her zaman kalabalıktı. O zamanlar artık bizim için geride kaldı.

Uygun olan mobilyaları yeniden değerlendireceğiz. Belki sabah toplantılarında kullanmak üzere on kişinin kullanabileceği daha fazla ekip koltuğumuz olacak ve alanı günün geri kalanında 4-5 geçici çalışma alanı olarak kullanacağız.

Etkileşimde bulunmak ve beraber çalışmak istiyoruz. Dijitalleşme -çevik sistemimiz ve getirdiği ilerleme- sayesinde bunu yapabiliyoruz. Aynı zamanda hem çalışanlarımızın kendi sağlıkları hem de çevremiz için daha sürdürülebilir bir çalışma hayatı yaratabiliyoruz.

Bize biraz zaman tanıyın. Aklımızdaki her şeyi henüz gerçekleştirmedik. Elbette bizim de uyum sağlamamız gerekecek. Fakat biz esnek bir organizasyonuz. Ve bu çok büyük bir avantaj.

Yazan: Porsche Digital
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos