Yaratıcı Freelancer’lar Nasıl Daha Başarılı Olabilir: İşte Veriler

193

Tam ve yarı zamanlı yaratıcı freelancer’lar kendi işleri ve müşteri ilişkileri hakkında ne düşünüyor? Serbest çalışmanın hangi yönleri bu bağımsız profesyonellere kendilerini en iyi hissettiriyor? İşlerinde ve ilişkilerinde en çok hangi değişiklikleri görmek isterler?

Farklı kategorilerdeki serbest çalışanların bakış açılarını ve deneyimlerini derinlemesine anlamak için Toronto Üniversitesi’nde profesör olan Gerald Cupchik ve dünya çapındaki 75’ten fazla serbest çalışma platformu ile birlikte çalıştım. Global Survey of Freelancing’e (Küresel Serbest Çalışma Araştırması) katılan 1900 bağımsız profesyonelin %20’si, yazarları, fotoğrafçı ve videografikerleri, grafik tasarımcıları, pazarlama ve reklam uzmanlarını, İK danışmanlarını ve SEO uzmanlarını kapsayan, serbest çalışmanın bir segmenti olan kreatif pazarlamacılardı.

Bu makalede iki farklı gözleme vurgu yapılmıştır. Birincisi, freelancer’ların serbest çalışma hayatının artıları ve eksileri üzerine olan deneyimlerine odaklanmıştır. İkincisi ise, serbest çalışanlardan tipik müşteriler ile çalışmayı tanımlamalarını istemiştir.

Kreatif serbest çalışanların zanaatlarını ve işlerini nasıl gördüklerini öğrenmek istedik: iyisi, kötüsü ve ortası. Ve verilerin de yaratıcı serbest çalışanların deneyimlerini geliştirmek için pratik yolları tanımlamaya yardımcı olacağını umduk.

Yaratıcı freelancer’lar serbest çalışma hayatını nasıl tanımlıyor?

Aşağıdaki tablo, yaratıcı serbest çalışanların Serbest Çalışma Memnuniyet Endeksi‘ne nasıl cevap verdiklerini gösteriyor.

Serbest çalışma bana bunları sağlıyor:Pazarlama (%)Genel (%)
Çekici bir kariyer fırsatı6156
Enteresan alanlarda yetenek ve deneyim kazanmak6866
Umut ettiğim hayat kalitesinin tadını çıkarmak7066
Finansal hedeflerime ulaşmak4247
İlginç meslektaşlar ile tanışıp çalışmak5656
İlginç müşteriler ile tanışıp çalışmak7069
Değer verdiğim esneklik ve bağımsızlık8478
Zorlayıcı sorunlar üzerine çalışmak6266

Burada hangi faktörler rol oynuyor?

 • Öncelikle, yaratıcı freelancer’ların serbest çalışmanın onlara sunduğu hayat tarzına değer verdiği verilerden oldukça net bir şekilde görülüyor: esneklik, bağımsızlık ve iş ile hayatın dengesi.
 • İkinci bir faktör, işe olan esas ilgidir. Yine, genel olarak olumlu. Yaratıcı serbest çalışanlar, ilginç meslektaşlar ve müşterilerle zorlu problemler üzerinde çalışmaya ve uzmanlık elde etme şansına değer verirler.
 • Üçüncü faktör ise, kariyerdir ve burada karar ikiye ayrılıyor: Serbest çalışma çekici bir kariyer fırsatıdır, ancak yaratıcı serbest çalışanların yarısından daha az bir kısmı finansal hedeflerine ulaşacaklarından emindir.

Müşteri Memnuniyet Endeksi’nden elde edilen verilere bakıldığında ise, serbest çalışanların yanıtları, müşterilerle çalışma deneyimlerinin ilginç bir yönünü gösteriyor.

Bu müşteri:Pazarlama (%)Genel (%)
Serbest çalışanlar ile etkili bir şekilde çalışmayı biliyor4545
İş çıktıları, teslim süreleri ve zaman çizelgeleri genel olarak adil ve gerçekçidir4646
Serbest çalışanlardan üstün kaliteli iş talep ediyor6866
Müşteri proje yöneticisi serbest çalışanlar ile nasıl iyi bir şekilde çalışılacağını biliyor4547
İş çıktılarımı müşteriye teslim etmek için gerekli bilgilere erişimim var4952
Bir sorum veya ihtiyacım olduğunda müşteri ekip üyeleri genel olarak dostane ve yardımseverdir7169
Müşteri şirketi ile olan ilişkilerimde adil ve saygılı bir muamele görüyorum7269
Bu müşteri için yaptığım çalışma ilgi çekici ve tatmin edicidir5962
Çalıştığım müşteri ekip üyeleri teknik ve profesyonel yönden işlerinin ehlidir5456
Bu müşteri şirketine yaptığım iş için adil bir şekilde ücretlendiriliyorum4952

Serbest çalışanların müşterileri ve müşteri çalışmalarını nasıl değerlendirdiği konusunda rol oynayan faktörler nelerdir?

 • İlk önemli faktör, müşterinin hazır olmasıdır. Yaratıcı serbest çalışanların yarısından daha az bir kısmı, müşterilerinin serbest çalışanlar ile nasıl verimli çalışılacağını bildiğini güçlü bir şekilde hissediyor. Benzer bir yüzde de, müşteri proje yöneticilerinin bağımsız çalışanlarla çalışma konusunda çok iyi olduğunu düşünüyor.
 • İkinci bir faktör, müşteri beklentileridir. Yaratıcı serbest çalışanların %68’i, müşterilerin yaptıkları iş için yüksek beklentileri olduğuna inanıyor, ancak yarısından daha azı müşterilerin teslim edilecek işler ve zaman çizelgeleri konusunda gerçekçi olduğunu düşünüyor. Bu zor bir kombinasyon.
 • Üçüncü faktör ise işin kendisidir. Yaratıcıların neredeyse %60’ı işi tatmin edici buluyor. Ancak, işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları bilgilere erişim eksikliği konusunda biraz hayal kırıklığı yaşadıklarını söylediler.
 • Dördüncü faktör, ilişkilerdir. Bunlar genel olarak iyidir. Müşteri personel üyeleri, dost canlısı ve yardımsever olarak görülür ve serbest çalışanlar da genellikle onları teknik ve profesyonel açılardan yetkin görüyor.
 • Beşinci faktör de, muamele ve ücretlendirmedir. Burada yine ayrık bir karar var. Yaratıcı serbest çalışanların %72’si, müşterilerin kendilerine adil ve saygılı davrandığını söylüyor, ancak yarısından daha az bir bölümü de çalışmaları için adil bir şekilde ücret aldıklarını düşünüyor.

Peki bu veriler, yaratıcıların deneyimini iyileştirmemize ve yaratıcı serbest çalışanlar ve onları destekleyen platformlar için daha büyük ölçüde bir refah seviyesi oluşturmamıza nasıl yardımcı olabilir?

 1. Platformlar, müşterilerin daha iyi müşteriler olmalarına yardımcı olarak serbest çalışanlara yardım edebilir. Serbest çalışanların müşteri deneyimlerini dikkatli bir şekilde toplayıp değerlendirmek, müşteri proje yöneticileri ile düzenli olarak görüşmek, geri bildirim istemek ve sağlamak bir fark yaratabilir. Daha girişimci platform ekipleri, ücretsiz deneme sürümleri veya kuruluşlara en iyi esnek ve karma iş gücü pratiği üzerine ücretli danışmanlık hizmetleri sunabilirler. Open-Assembly, Remote-How gibi kuruluşlar ile veya diğer gruplar ile birlikte çalışmak işe yarayabilir. Ve şunu da unutmayın, daha iyi olmalarına yardımcı olduğunuz müşteriler genelde daha sadık müşteriler olmaya meyillidirler. Onlara katılan değeri görüyorlar.
 2. Benzer bir şekilde, müşteri kuruluşlarının proje yöneticilerinin serbest çalışanlarla çalışma ve de esnek ve karma ekipler oluşturup yönetme becerilerini geliştiren eğitim ve araçlar sunun. Bu, ücretsiz veya ücretli bir hizmet olabilir ve muhtemelen tamamlayıcı gelirler sunar. Jolt.io ve Coursera gibi platformlar, eğitim ve araçlar oluşturma ve sunma konusunda yardımcı birer iş birlikçi olabilirler.
 3. Derecelerini başarılı bir şekilde yükseltmek için serbest çalışanlara koçluk ve eğitim vererek ücretli çalışın. Zaten beceri ve özgüven genellikle zorluğun yarısını oluşturur; platformlar da, koçluk ve eğitimler düzenleyerek, uzmanlar getirerek ya da en iyi serbest çalışanları platform meslektaşlarına mentorluk yapmak için davet ederek yardımcı olabilirler. Ayrıca, akıllı platformlar, müşterilere saatlik ücretler hakkında periyodik güncellemeler sunacak ve böylece haberdar olmalarını sağlayacaktır.
 4. Unutmayın, yaratıcıların serbest çalışma kariyerini çekici kılan şey yaşam tarzıdır. Yaratıcı serbest çalışanların bu yaşam tarzını yaşamalarına ve daha başarılı olmalarına yardımcı olun; mesela, meslektaş grup koçluğu ve eğitimleri, zaman yönetimi araçları, öncelik belirleme, anlaşmazlıklar ile başa çıkma ve çalışan mutluluğuna katkıda bulunan diğer ilgili konular üzerine giderek bunu başarabilirsiniz.
 5. Serbest Çalışma Memnuniyet Endeksi ve Müşteri Memnuniyet Endeks’lerini deneyin ve bu araçları kullanın, ancak bana bunları nasıl kullandığınızı ve neler öğrendiğinizi açıklayan bir not gönderin.

Yaşasın devrim!

Global Survey of Freelancing raporunun tamamını okumak için buraya tıklayarak bülten abonemiz olabilirsiniz!

Yazan: Jon Younger
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos