Yapay Zeka Meslekleri Yok Mu Edecek Yoksa Çoğaltacak Mı?

2.865

Yapay zeka ve teknoloji uzun süredir meslekler için bir tehdit olarak görülüyor. Fakat çalışanlara bu konuyu sorduğumuzda, yapay zeka ile ilgili komplo teorilerine katılmadıklarını öğrendik. İşte sebebi…

 

Yapay zekanın çalışanları işinden edeceği görüşüne karşın, yeni bir rapor çalışanların çoğunun aslında yapay zekanın gelecekte kendilerine yardımcı olacağını düşündüğünü ortaya koydu. Birleşik Krallık’ta araştırmaya katılan iş dünyası liderlerinin yüzde 48’i, yapay zekanın işlere daha fazla esneklik getirmesi sebebiyle, bu durumun kendileri için faydalı olacağını belirtti.

 

İşe alım firması Adecco, düzenlediği ‘’Humans vs. Robots’’ raporu kapsamında 1000’den fazla yönetim kurulu üyesi ve üst düzey çalışanla anket düzenledi. Diğer bulgular arasında, liderlerin yüzde 65’i teknolojinin sağladığı işlerin, kaybettirdiği işlerden daha fazla olduğunu söyledi. Rapor aynı zamanda ankete katılanların yarısından fazlasını (%54’ü) önümüzdeki 10 yıl içinde dünya çapında teknolojinin yaratacağı iş fırsatlarının, kaybettireceklerinden daha fazla olacağını söyledi.

 

Adecco Birleşik Krallık ve İrlanda genel müdürü Alex Fleming ‘’Otomasyonun çalışanları lüzumsuz kılacağı yönündeki yaygın korkunun aksine, araştırmamız yenilenen çalışma ortamlarının daha esnek ve tatmin edici bir çalışma hayatı için fırsatlar yaratacağını gösteriyor. Birçok organizasyon ve çalışan esnek çalışma fikrini benimsiyor fakat bunu uygularken sorun yaşıyor. Yaptığımız araştırmaya göre, robotlar bu noktada çözümün önemli bir parçası olabilir.’’ şeklinde konuştu.

 

Oxford Martin Teknoloji ve İstihdam Programı’nın yöneticilerinden Dr. Carl Benedikt Frey, akıllı makinelerin insani yetenekleri geliştireceği bir gelecekten bahsederken, şu sözleri söylüyor: ‘’Robotlar kariyerleri yok etmek yerine onları bir çok alanda geliştirebilir.’’ ve sözlerine şöyle devam ediyor. ‘’Otomasyonun iş dünyasına girişi, işlerimizin daha yaratıcı olduğu ve daha fazla sosyal etkileşim gerektirdiği bir çağa öncülük edecektir. Robotların bazı meslekleri geçersiz kılacak olmasına rağmen, teknoloji konusunda geçmişte şahit olduğumuz gibi, insanlar ve robotlar pek çok işi birlikte yapacak ve böylece yeni meslekler ortaya çıkacak.’’

 

Nehrin diğer tarafı

 

Ankete göre liderlerin büyük çoğunluğu (%87) bilgisayarların önümüzdeki 10 yıl içinde işlerini kolaylaştıracağını söyledi. Bu cevabı verenlerin yüzde 57’si ise bir adım daha atarak bilgisayarların işleri ‘’çok fazla’’ kolaylaştıracağını belirtti. Bilişim ve haberleşme sektöründeki katılımcıların yüzde 68’i de bu düşünceyle hemfikir.

 

Bütün bunlar Amerikadaki işe alım uzmanları için de geçerli. Onlar da bu sinyallerin farkında. Hiç şüphesiz, teknoloji müşterilerinin ve o müşterilerin çalışanlarının aklında çoktan yer edinmiş.

 

New Jersey’deki True Search şirketinin kurucusu Josh Withers’a göre, risk sermayesi firmaları yapay zeka ve makine öğrenimi hakkında detaylı bilgi toplamaya başladı. Withers ayrıca ‘’Özellikle yazı ve evrak işlerini otomatikleştirmek isteyen şirketler arasında artan bir talep görüyoruz. Bu şirketler büyük global aktörler. Ve bu konuya oldukça ilgililer’’ şeklinde konuştu.

 

Bununla birlikte Withers’a göre, True Search’ün müşterilerinin çoğu, yapay zekanın yeteneklerinin -bu yeteneklere büyük rakamlar ödeyebilecek Facebook ve Google gibi şirketler hariç- henüz yetersiz olduğu görüşünde. Withers ayrıca ‘’Fakat zamanla arz, üniversitelerde yeni bölümler açılmasıyla birlikte talebi karşılayabilir hale gelecek.’’ şeklinde konuştu ve ‘’Hatta artık her zamankinden daha fazla sayıda öğrenci yapay zekayı daha erken ve sık bir şekilde kullanmaya başladı. Yakında üretim ve yetenek konusunda büyük bir artış bekliyoruz’’ dedi.

 

New Jersey Rochelle Park ZRG Partners’ın Genel Müdürü Rahul Kapur’a göre diğer endüstrilerle kıyaslandığında kendi firmasının müşterilerinin otomasyonu büyük oranda benimsediğini belirtiyor. Kapur daha sonra ‘’İş yerinde proaktif bir zihniyet var, bu internetin yeni yeni çıktığı 20 yıl önce yoktu.Yapay zeka ve robotların halihazırdaki işler üzerindeki etkisi özellikle imalat gibi sektörlerde çok daha belirgin bir şekilde karşımıza çıkacak’’ şeklinde konuştu.

 

‘’Fakat diğer endüstrilerde müşterilerimiz robotları 90’lı yılların başında İnternet’e ve geçtiğimiz yıllarda mobilite kavramına kıyasla daha kolay bir şekilde benimsiyorlar. Birlikte çalıştığımız liderlerin çoğu artık gerilemelerine yol açan aynı hataları yapmıyorlar. Onun yerine şirketlerini ve sahip oldukları iş gücünü inovatif bir şekilde geliştirmeye çalışıyorlar.

 

New York’taki Beecher Reagan Danışmanlık Şirketi’nin yönetici ortağı ve kurucularından biri olan Clark Beecher, en yeni teknolojiye geçişin pek çok açıdan henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti. Beecher ayrıca ‘’Sosyal açıdan baktığımızda, yöneticiler yapay zekanın insanların yaptığı işleri üstlenmesine karşı direniyor. Fakat ilerleme konusunda rekabet edebilmek için yapay zekayı benimsemeniz gerekmektedir. Bunu önce proses işlerinde göreceksiniz. Bence bu bizim için çok olumlu bir şey. Yapay zeka yeni yönetim pozisyonları ve beyaz yakalılar için yüksek maaşlı meslekler yaratacak.’’ dedi.

 

Daha fazla esneklik bekleyin

 

Adecco’nun yaptığı ankete katılanların çoğu, teknolojinin iş konusunda daha fazla esneklik getireceğini düşünüyor. True Search şirketinden tanıdığımız Withers, yapay zekanın bir işin sıkıcı kısımlarını otomatik hale getireceğinden bahsetti. Örneğin arama motoru endüstrisinden bahsederken, araştırma yapmanın otomatikleştirilebileceğine değindi. ‘’Bu, insanların iş akışının daha stratejik ve hassas noktalarında çalışmalarını sağlayacak. Bence çeşitli endüstriler kuruluşlarını daha etkili hale getirmek için iş gücünü arttırmanın en iyi yolunu bulacaklar.’’ dedi.

 

Kapur ayrıca şu an mobilite ve bulut teknolojisi gibi inovasyonların işgücü esnekliği üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu kaydetti. Yine de yapay zeka insanların çalışma stillerini değiştirmeye devam edecek. ‘’Zaten işgücünde esnekliğe doğru büyük bir değişim gördük’’ diyen Kapur şöyle devam etti. ‘’Geleneksel iş ortamlarına sahip olan ve işyerlerinde çalışan bulundurma alışkanlığına sahip olan şirketler bile paylaşımlı alanları tercih etmeye ve home-office çalışmaya başladı. İnsanlar kişisel hayatlarında yaptıkları değişiklikleri, iş hayatında da yapmak istiyorlar. Bu değişikliklere de mobilite ve lokasyon ve zaman açısından esneklik örnek olarak verilebilir.

 

Kapur’a göre, bugünün trendleri bu durumu daha da ileri taşıyacak. Örneğin sanal gerçeklik, işletmeler için bir işbirliği aracına dönüşerek bir yenilikten daha fazlası olacak. Kapur ayrıca, ‘’Bu da, sanal toplantı deneyimini seyahat, yol gibi tüm nitel ve nicel maliyetleri azaltarak zenginleştirecek. Aynı zamanda örneğin bir imalat teknisyenine daha güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için robot teknolojisi ile de işbirliği yapılabilir. Böylece çalışanları işlerini yaparken fabrika ortamının tehlikelerinden korumuş oluyoruz.’’ şeklinde konuştu.

 

Adecco raporuyla ortaya çıkan diğer bir önemli durum ise, çalışanları geleceğe hazırlamak. ‘’Upskilling’’ yada çalışanlara yeni beceriler kazandırmak olarak da bilinen bu kavram, liderlerin yüzde 95’ine göre yapay zeka ve diğer teknolojilere geçişi sağlayabilmek için büyük önem taşıyor. Ve yine liderlerin yüzde 62’sine göre gelecekteki çalışma ortamları bu eğitimlere bağlı olarak değişecek.

 

Withers, iş gücünün evrimleşmesi gerektiğinin artık yaygın bir şekilde bilindiğini söyledi. ‘’Müşterimiz olan O’Reilly Media, bu değişikliği öğrenme platformlarıyla destekliyor. True Talent Advisory olarak biz de insan sermayesi alanında sürekli yenilikler yapıyoruz ve böylece her seviyedeki öğrenme ve geliştirme programlarımız ve stratejik işe alım yapmak bizim için bir öncelik haline geliyor.

 

Teknoloji beraberinde değişimi de getirecek

 

Bu fikre ZRG Partners firması da katılıyor. Kapur ayrıca ‘’Yeni teknolojiler yeni meslekler yaratacak ve bu becerilere sahip olan çalışanlar olmadan iş yapabilmek imkansız hale gelecek. Örneğin gelecekte bankalar robotlara müşterilerinin davranış biçimlerini anlama veya işlem yapma konusunda tamamen güvenseler bile robotların sağladığı bu bilgilerin değerlendirilmesi, yapılan analizlerin yorumlanması ve siber güvenliğin sağlanması gerekecek.’’ şeklinde konuştu. ‘’Hangi sektörden olursa olsun müşterilerimiz, robot teknolojisinin iş gücüne yaptıkları yatırımları değiştireceğini ve bu dijital ve teknik yeteneklerin gelişmeye devam edeceğini söylüyor’’ dedi.

 

Adecco anketinin katılımcılarının da dediği gibi, Kapur, teknolojinin insanları daha yaratıcı ve ‘insani’ olmaya ittiğini söyledi. ‘’Robot teknolojisi müşterilerle olan etkileşim ve ilişkileri kolaylaştırabilir fakat insanların yerini tamamen alamaz. Bu teknoloji, çalışanların müşteri hizmetlerinin işlemsel kısımları yerine yaratıcılık, duygusal ve sosyal zeka konularına odaklanmalarını sağlayacak.

 

Clark Beecher da tümüyle aynı fikirde. Teknoloji gerçekten de harika bir şey, kimse bunun aksini söylemiyor fakat başarı yine müşterilerle olan ilişkilere dayanıyor. Şimdi farkı yaratacak olanlar hiç olmadığı kadar teknoloji değil insanlar. Çalışanların eğitilmesi (Upskilling) zaten mevcut olan bir kavramın yeni bir adı diyen Beecher, ‘’Upskilling insanları profesyonel olarak eğitmek, geliştirmek ve bu gelişimi takip etmek anlamına geliyor. Bahsettiğim gibi yapay zeka dünyasında gerekli olan beceriler idarecilik ve kritik düşünme becerisi. Ayrıca insani beceriler de revaçta. Müşterilerinizle bağlantı kurmak çok önemli bir hale gelecek.’’ ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: HuntScanlon

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.