Yapay Zeka Gelecekte Yaratıcılığınızı Arttırabilir

1.994

Yaratıcılık insani bir özellik olsa da yapay zeka belki bu konuda size yardımcı olabilir.

 

Tüm sanat dalları temelinde insani tecrübelerin bir ürünüdür. Bir sanat eseri bizi kahkahalara veya göz yaşlarına boğabilir, başarılı bir reklam da sizi satın almaya yönlendirebilir. Bu nedenle son araştırmalara göre yaratıcılık gerektiren işlerin yapay zekaya devredilmeyecek olması size hiç şaşırtıcı gelmeyebilir.

 

Fakat bu, yaratıcı insanların özellikle akıllı bilgisayarlar çağında işlerini eskisi gibi yapacakları anlamına gelmiyor.

 

Genpact şirketinin CEO’su Tiger Tyagarajan’a göre neredeyse bütün meslekler yapay zekanın gelişmesiyle birlikte değişime uğrayacak ve çalışanlar yakında kendilerini birer makine olan çalışma arkadaşlarıya etkileşim halinde hatta onlara bel bağlarken bulacaklar. Buna grafik tasarımcıları ve yazarlar gibi yaratıcı çalışanlar da dahil.

 

Bir robotun sanatsal faaliyetlerde başarılı olması sanat hakkındaki tüm bildiklerimize karşı olduğu için bazı kişiler yapay zekaya pek de sıcak bakmayacak. Fakat her gün üretilmesi gereken yaratıcı içeriklerin sayısını düşündüğümüzde ve buna yaratıcı süreçler için gerekli olan araştırmaları, beta testlerini ve denemeleri de eklediğimizde, yapay zeka asistanlar tüm yaratıcılık departmanlarında memnuniyetle karşılanacak diyebiliriz.

 

Örneğin bir yazar için nereden başlayacağını bilmeden boş bir kağıda saatlerce bakmak kadar kötü bir şey yoktur. Bunun iki sebebi olabilir: 1) Yazarın konuyu anlamaması veya konu hakkındaki fikirlerinin farkında olmaması. 2) Yazarın karşısındaki bilgi yükü yüzünden nereden başlayacağını bilmemesi. Dolayısıyla yazamama veya erteleme gibi sorunlar yapay zeka sayesinde giderilebilir.

 

Geçen sene Washington Post’un da yaptığı gibi, makine öğrenimi bilgi toplamak ve onları bir taslak haline getirmek için kullanılabilir. Bu da yazarların, konularını kavrayıp yazma sürecine geçmelerini sağlayabilir. Yazarlar daha sonra bu taslağa okuyucuların ilgisini çekmesini sağlayan insani dokunuşları ekleyebilir. Bu bilgilere dayanarak, yazarların iş yükünü azaltıp onlara daha fazla veri sağlamak, yazarların yaratıcılığını arttıracaktır diyebiliriz.

 

Fakat yapay zekanın bu şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Geçtiğimiz günlerde sciNote adlı bir oluşum, bilimsel makalelerin yazımı için yapay zeka destekli bir yazım teknolojisi yayınladı. Bu da doğal olarak intihal ile ilgili pek çok soruyu beraberinde getirdi. Eğer bu teknoloji, başka yazarların eserlerindeki iyi yanları alıp bunları kendi yazdığı makaleye eklerse bu çok büyük bir problem yaratabilir. Dolayısıyla yazarların, eserlerinin tamamen orijinal olduğundan emin olabilmesi için yapay zekayı doğru kullanmaları hala oldukça önemli bir konu.

 

Yapay zeka grafik tasarımın da sınırlarına girmeye başladı. Örneğin The Grid, daha hızlı ve düşük maliyetli olduğu için web sitelerini yapay zeka kullanarak tasarlıyor. Fakat bu tasarımlar yapılan araştırmalara göre insanların yapabileceklerinin yanında bazı açılardan daha eksik kalıyor. Görünüşe bakılırsa bu tür teknolojiler sanatçıların genel olarak başlangıç aşamasında bazı şeyleri farklı açıdan görmelerini sağlayarak iyi birer asistan olarak kalacak.

 

Yapay zeka kullanımı üretkenliğimizi büyük ölçüde arttırabilir. Açıkça görülüyor ki bu henüz tamamlanmamış bir süreç. Fakat bu alandaki gelişmeler oldukça tatmin edici ve yaratıcılığın geleceğini mutlaka değiştirecek. Bu değişimi kabullenmeliyiz.

 

Tierney Bonini ve Paul Donoughue’nin de yapay zeka hakkındaki bir röportajda belirttiği gibi: ‘’Sanatçılar sanatlarını icra ederken daima birtakım araçlar kullandı. Bu Van Gogh için boya fırçası, Henri Cartier-Bresson için bir kamera oldu.’’ Belki de ilerde yapay zeka da, yaratıcılığın arttırılması için bir araç haline gelebilir.

Kaynak: Inc

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.