WeWork 2017 yılında Milyar Dolarlarını Neye Harcadı?

2.626

WeWork bu sene inanılması güç bir oranda büyüdü ve birçok şey satın aldı.

Bir zamanlar WeWork, serbest çalışanların veya küçük girişimcilerin bilgisayarlarıyla çalışabileceği, aromalı su içebilecekleri ve ortak bira fıçısını doyasıya kullanabilecekleri ortak çalışma alanları inşa eden ve kiralayan bir şirketti.

Ama o günler artık geçmişte kaldı. Bugün WeWork, 20 milyar dolar değerinde bir kültür şirketi. Büyüyen bir emlak imparatorluğu, yaşam tarzı markası ve fitness iş dünyasının bir araya gelmiş hali. WeWork geçtiğimiz sene New York’ta en değerli girişim, dünyada ise beşinci en değerli girişim ünvanını kazandı. WeWork, bürolarını tasarlamak için büyük veri ve yapay zekâ kullandığını iddia ederken bazı insanlar, aslında milyonlarca insana ölçeklenebilir platformlar veya uygulamalar satan bir teknoloji şirketi olmadığını öne sürüyorlar.
WeWork’un kazandığı şirketlerin kapsamı, başlattığı girişimler ve CEO’nun 2017’de satın aldığı gayrimenkul göz önüne alındığında, bazıları şirketi önceden tahmin edilemez, hatta çıldırmış olarak nitelendirdi. Ancak Softbank CEO’su Masayoshi Son, WeWork CEO’su Adam Neumann’a akıllı bir adamla çılgın bir adam arasında çıkan bir kavgada, çılgın adam genellikle kazanan olur, dedi.

Bir blog yazısında, WeWork, kazandığı milyar dolarlarla önümüzdeki dönem ne yapmayı planladığı konusunda pek çok ayrıntı sunmadı ancak ”Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz şeyler bizi cesaretlendiriyor ve çalışma, yaşama ve dünya ile bağlantı kurma tarzımızı insancıllaştırmak adına bu maceraya devam etmek için heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

We Work, aslında teknoloji ürünü veya servisi satan bir şirket değil, buna rağmen bu sene büyük miktarda para topladı.
Mart ayında Softbank’tan 300 milyon dolar

Haziran ayında bilinmeyen bir yatırımcıdan 760 milyon dolar

Temmuz ayında Softbank da dahil olmak üzere bir grup yatırımcıdan 500 milyon dolar

Ağustos ayına kadar WeWork, yıl boyunca toplam 4.4 milyar dolar kazandı.

WeWork daha sonra bu parayı aldı ve bazı ilginç şeyler üzerine harcadı:

Fitness dünyasına girerek, ilginç bir şekilde WeWorkOut değil de WeWork Wellness isminde New York’ta bir spor salonu açtı.
İnşaat alanındaki işyerindeki işçilerin iletişim kurmasına yardımcı olan bir uygulama (WeWork’ın kullandığı), Fieldlens’i satın aldı.
Singapurlu, beraber çalıştığı rakibini satın aldı.
İsrail’de teknolojik ürünler satan bir şirketi satın aldı.
WeWork kiracılarının eğitim kaynaklarına erişiminin önünü açan, Flatiron School adında bir kodlama akademisi satın aldı.
850 milyon dolara New York’ta eski bir Lord & Taylor binası satın aldı.(Rhone Capital ile birlikte).Endüstri gözlemcilerini kafasını karıştıran bir hareket!
New York’ta bir ilkokul açtı. WeGrow olarak adlandırılan okulun öğrencileri, okulun yanındaki binalarda kalan girişimcilerden ders alıcak.
Hobi ve ilgi alanlarına göre insanları gerçek dünyada bir araya getirmeye yardımcı olan profesyonel ve sosyal bir ağ platformu olan Meetup’u satın aldı.
The Wing isminde New York’ta sadece kadınların erişimi olan profesyonel bir oluşuma 32 milyon dolar yatırım yaptı.
WeWork markasını yönetmek için Soulcycle kurucusunu bünyesine dahil etti.
Alan 51’de, “verimli bir cennetin tüm olanaklarına” sahip bir gizli yenilikçi kuluçka şirketi projesini başlattı.
WeWork’un bu yıl bir dalga havuzu şirketi satın aldığı da bildirildi ancak WeWork sözcüsü, dalga havuzu şirketinin aslında 2016’da satın alındığını söyledi.

CEO Adam Neumann da WeWork’ten kazandığı parayı değerlendirdi. Ekim ayında hisselerinin 100 milyon dolarını nakite çevirdi ve New York City’de dört tane milyon dolarlık gayrimenkul satın aldı.

WeWork yatırımlarını emekli toplulukları, cenaze evleri ve mezarlıklar da dahil olmak üzere başka şeylere yapması öngörülüyor.
WeWork milyar dolarlarını başka ne için harcayabilir? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz!

Kaynak: Buzzfeed

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.