Verimliliğinizi arttırmak mı istiyorsunuz? Sabahları güne berbat saatlerde başlayın!

Apple CEO'su Tim Cook güne sabah saat 3:45'te başlıyor. Sizde bu yeni trendde kayığı kaçırmamalısınız.

3.322

Birkaç gün önce, milyarder girişimcilerin boş zamanlarında verimli olmak için neler yaptıkları hakkındaki düşüncelerimi paylaştım. Bildiğim bir şey varsa o da yeni bir verimlilik eğiliminin yükselişte olduğudur. Bazı başarılı liderler ve girişimciler, farkettim ki çoğunluğumuz hala derin bir uykuda örtünün altındayken, daha üretken olduklarını beyan ediyorlar.

Saat 4’te verimlilik zamanı.

Wall Street Journal’da yayınlanan yeni bir raporda, sabahın 4’ünün günün en verimli zamanı olabileceğini söylüyor. Böyle saçma bir saatte verimliliğin artmasının arkasındaki nedenler:

  • Güneş doğmadan en az dikkat dağıtıcı şeyler (çocuklar veya iş gibi).
  • Kimse size e-posta atmıyor veya mesaj atmıyor.
  • Sosyal medyada görülecek daha az şey var.

Bu bağlamda üretkenlik sadece iş ile ilgili olmayabilir. Bu trend, daha çok “kutsal zamanı” size enerji verecek ve sizi günün geri kalanında başarıya hazırlayan şeylere ayırmaya yöneltiyor – kişisel bakım, egzersiz, aile zamanı, kişisel gelişim ve öze dönüş.

Saat 4’te güne başlamakla ilgili ünlü yöneticiler arasında değerlendirmeler:

Tim Cook: Apple CEO’su aslında sabah rutinini saat 3:45’te başlatıyor.

Sallie Krawcheck: Ellevest’in CEO’su “Günün hiçbir zamanı sabah 4’tekinden daha üretken değilim” yazdı.

Richard Branson: Milyarder girişimci aslında biraz daha geç, sabah 5’de, ailesi ile birlikte vakit geçirmek ve egzersiz yapmak için uyanıyor. “İşe başlamadan önce beni harika bir çerçeveye sokuyor” diyor.

Michelle Gass: Eski Starbucks EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Afrika) başkanı ve şu anda Kohl’un mağazalarında satış müdürü ve müşteri sorumlusu, alarmını 4:30’da koşu için kuruyor.

David Cush: Virgin America CEO’su, saat 4:15’te, Doğu Kıyısı’ndaki iş ortaklarını aramak için uyanıyor. Daha sonra spor radyolarını dinliyor, gazeteyi okuyor ve spor salonuna gidiyor.   

Burada bir değiş-tokuş var. Şafak sökmeden uyanmak demek, daha erken uykuya yatmak anlamına geliyor. Bu, arkadaşlarınız ile daha az sosyal zaman ya da önemli maç gecelerinden mahrum kalmak anlamına gelebilir.

New York’ta yaşayan 44 yaşındaki bir girişimci ve konuşmacı olan Peter Shankman, Wall Street Journal’da yayınlanan makalede şöyle diyorr: “Çok yoruldum, ama iyi bir şekilde, saat 10:30’da iki kutu dondurma yemek gibi aptalca bir şey yapacak enerjim olmayacak.”

Yeni sabah vardiyanızı teşvik edecek edecek 10 akıllı hareket.

Günün erken saatlerinde verimli bir başlangıç yaparak gününüze ne kalacağını merak ediyorsanız, önereceğim 10 şey.

1. Meditasyon yapın.

Oprah Winfrey ve Arianna Huffington, sabahlarına 20-30 dakikalık meditasyonla başlar. Oprah, “Sadece o alanda en iyi çalışmanızı ve en iyi yaşamınızı yaratabilirsiniz.” diyor. Bu küçük sabah ayinine zaman ayırmak gününüzün geri kalanının idare edilebilir görünmesini sağlayabilir. Omuzlarınızdan ağırlığın kalktığını hissedeceksiniz. 

2. Güne, erken bir antrenman ile başlayın.

Egzersiz burada açık bir koşu temasıdır. Girişimci Russ Perry, Sabah 5’te, ilk jimnastik dersine geçiyor. Journal’deki bir paylaşımında, “Aslında, benzer programları ve yaşam tarzları olan bazı arkadaşlar edindim,” dedi.

3. Bu nefes egzersizini yapın.

Harvard tarafından eğitilmiş mutluluk araştırmacısı ve The Happiness Advantage’in en çok satan yazarı olan Shawn Achor, nefes almamızı ve nefesimizin iki dakika boyunca içeri girip çıkmasını izlememizi söylüyor. Bunun hergün yapılmasını öneriyor. Bu beyninizin tek seferde sadece bir şeye odaklanmasına imkan verir. Ayrıca Achor, bunun mutluluk seviyelerini artıracağını ve stres seviyelerini düşüreceğini söylüyor.

4. Antrenman kıyafetinizle uyuyun.

Shankman ayrıca Journal’a spor kıyafetlerinde uyuduğunu ve spor ayakkabılarını uyandıktan 10 saniye sonra giydiğini söyledi. “Ayakkabıların üzerindeyken tekrar uykuya dalmak çok zor.”

5. Kalkmak için bir sebep bulun.

Biraz klişe gibi geliyor ama: Sabah seni uyandıran ne? Gerçekten soruyorum. Saat 4’te kalkmak için kalkma. Bir plan yap, kendin için yapmak istediğin bir şey, tercihen eğlenceli ya da teşvik edici bir şey, bu gününüzü heyecanlandıracaktır.

6. Çalar saatinizin konumunu değiştirin.

Çalar saatinizin (veya akıllı telefonunuzun) yatağınızın yanında ve kolun uzunluğunda olması, çoğu insanın sabahları kalkamamasının bir numaralı nedenidir. Alarmınızı kapattığınızı bilecek kadar uyanmadan alarmınızı kaç kez kapattınız? Kesinlikle.
Duş almak ve sabah hazırlanmak yapmak için gittiğiniz yer banyo olduğundan telefonunuz için de en iyi yer.

7. Fazladan bir saatte neler yapabileceğinizi düşünün.

Bu bir yaratıcılık alıştırmasıdır, bu yüzden aklınızdaki resim: Gün içinde fazladan bir saatiniz olsaydı ne yapardınız? Egzersiz yapmak için kullanır mısınız? Daha fazla okur musunuz? Çocuklar için kahvaltı hazırlar mısınız? Bahçenizi sular mısınız?, O uzun yürüyüşe köpeği de alır mısınız? Biliyorsunuz çok sevinecek.

8. Ne yaparsanız yapın, sağlıklı bir kahvaltıyı atlamayın.

Bir Kase şekerli mısır gevreğini yulaf ezmesi veya proteinli meyveli bir smoothie gibi sağlıklı bir şeyle değiştirin (bütün parçaların bir gece önce kesilmesini ve karıştırmaya hazır olmasını sağlayın). Böylelikle şekerin enerji patlaması bittiğinde yorgun ve aç olmaktan kurtulmuş olacaksınız. Lif bakımından zengin meyve ve sebzeler ile yağsız protein seçenekleri sizin öğlen saatlerine kadar devam etmenizi sağlayacak ve sizi tok tutacaktır. Beachbody Blog, sabahlarınızı beslemek için bu mükemmel yemek seçeneklerini sunar.

9. Gün için üç hedef belirleyin.

Yine, yapılacaklar listenizdeki günlük görevleri düşünmeyin. En başarılı insanlar, zihinsel odaklanmalarını daha iyi hale getirecek bir şeye odaklayarak güne başlarlar. Sizi ne geliştirir, daha enerjik yapar, daha mutlu olmanızı sağlar ve epik üretken bir güne hazırlar?

10. Gelen kutunuzu temizleyin.

Bu zaman dilimini işle ilgili görevler için kullanmayı seçerseniz, tüm e-postalarınızı ve mesajlarınızı önceki günden veya haftadan itibaren cevaplamayı planlayabilirsiniz.

Eğer bu kadar sertseniz, size daha fazla güç: Saat 6’da “sıfır gelen kutusu politikası” için kendinizle yarışın.

Kapanış Fikirleri

Bunu gerçekleştirmek için bir desteğe mi ihtiyacınız var? Girişimci ve Prodsmart pazarlama müdürü Filipe Castro Matos tarafından başlatılan #21earlydays ile erken yükselenlerin saat 4:30’da art arda 21 iş günü uyanarak kendileriyle iddaa da bulundukları günleri takip etmeye çalışın. 21 günlük yolculuğu boyunca öğrendiklerini bile belgeliyor ve bu Medium blogunda 12 ipucu veriyor.

Yazan: Marcel Schwantes
Çeviren: Sinem Ayata
Yazının Orijinal Linki için;
https://www.forbes.com/sites/jonyounger/2019/05/04/what-the-next-generation-of-freelancers-will-look-like/#ed79f9f53ad4

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.