Uzmana Göre Makine Öğrenimi Çalışma Hayatının Geleceği İçin Bir Zamanlar Elektriğin Olduğu Kadar Önemli Olabilir

1.675

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Tom Mitchell’e göre, çalışma hayatının geleceği, tecrübeyle performansı artıran bir tür yapay zekâ olan makine öğrenme teknolojisine bağlı olacak.

Yakın zamanda Science dergisinde yayınlanan bir haberde, bir makine öğrenimi profesörü olan Mitchell, teknolojinin ekonomiyi geçmişte buhar makinesi ve elektriğin değiştirdiği kadar değiştireceğini söyledi. Bu, çalışma hayatının geleceğinde “hem iyi hem de kötü etkiler” yaratacak.

Mitchell, “İşler o kadar da çok yok olmayacak, sadece insanlara işin rutin olmayan kısımlarında ihtiyaç duyulacak yeni bir şekil ve form alacaklar” diyor. “İnsanlarla etkileşim olayını daha çok göreceğiz.”

Mitchell, hâlihazırda hastanelerde hastalıkların teşhisinde bilgisayarların ve doktorların birlikte çalışmakta olduğunu belirtti. Geçen yılın sonlarında UPMC, makine öğrenimini kullanan bir bilgisayar programının, hastane araştırmacılarının daha fazla akut böbrek yetmezliği vakası tespit etmesine yardımcı olduğunu ve böylece birçok hayat kurtardığını bildirdi.

Ancak Mitchell, ücretli geçiş gişesi operatörlüğü gibi sadece aynı görevi tekrar eden bazı işlerin otomasyona geçirilmeye daha müsait olduğunu söyledi.

Mitchell’e göre, çalışma hayatının geleceği muhtemelen eğitimin geleceğini de etkileyecek. Kendisi, eğitimin daha çok duygusal zekâ gibi makinelerin sahip olmadığı becerilere odaklanacağını söyledi.

“Burada anlaşılması gereken şey, çoğu işin aslında birden çok görev içerdiğinin fark edilmesi” diye ekliyor. “Ancak otomasyonu düşündüğünüzde, genellikle tek bir işle ilgili.”

Makine öğrenimi, hâlihazırda kredi kartı dolandırıcılığı algılama ve finansal piyasa analizi için yaygın olarak kullanılmakta.

Kaynak: Wesa

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.