Uzaktan Çalışmada Mesafe Nasıl Azaltılır: En Önemli Liderlik Yeteneği

385

Başarılı bir lider olmak istiyorsunuz – özellikle de takımınızdan uzakta çalıştığınız dönemlerde. Peki nasıl? Ekip üyelerinden destek sağlamak ve bağlılığı geliştirmek için gerekli olan en önemli özellikler ulaşılabilirlik ve cevap verme yeteneğidir. Takım üyeleri sizinle iletişime geçebiliyor ve siz de vaktinde yanıt verebiliyorsanız, bağlılık ve performansa giden güçlü bir yola giriş yapmış oluyorsunuz.

Bu durum göründüğü kadar kolay uygulanmıyor. Yapılacak onca şeyin arasında kendinizi tamamen işe adamadan nasıl hem ulaşılabilir hem de cevap verebilir olabileceksiniz? Nasıl ekip üyelerinize müsait olurken, aynı zamanda da bir hayatınız olabilecek?

Neden Önemli?

Öncelikle, ister yüz yüze ister dijital yollarla yanıt veriyor olun, erişilebilirliğinizin ve yanıt verme yeteneğinizin önemli olduğunu bilin. Bunları doğru yapmak için kendinize yatırım yapmak karşılığını verecektir. Dünya çapında yaklaşık 5000 çalışanın katıldığı bir çalışmada, liderlerin görünürlüğü ve ulaşılabilirliği, ekip üyelerindeki güven ve performansla ilişkilendirildi. Başka bir analizde, liderlerin cevap verme yeteneğinin ekibe güven, saygı ve empati göstermek anlamına geldiği için etkili olduğu vurgulandı. Liderler ulaşılabilir olduğunda, ihtiyaç duydukları anda ilgi göreceklerini bilen çalışanlar kendini daha güvende hissettiklerini söyledi. Bunların hepsi performansı arttırmaya yardımcı oluyor. Bu ulaşılabilirlik karşılıklı da oluyor, insanlar karşılık aldıkça katkı vermeye olan motivasyonları artıyor.

Peki nasıl hızlıca ulaşılabilir ve dönüş yapabilirsiniz? Cevap düşünce yapınızda ve tekniğinizde saklı. Ve ikisi de önemli.

ulaşılabilirlik-lider

Düşünce Yapısı

Bakış açınız çok önemlidir. Meslektaşlarımdan biri, (kendisi de duyarlı liderlerden biridir) büyükannesinin her torununun değerli ve benzersiz hissetmesini sağlayacak bir yeteneği olduğunu söyler. Başarılı bir liderlik de bunun gibidir. Kimse favoriniz olmamakla beraber, her takım üyesinin onlara önem verdiğinizi ve katkılarını takdir ettiğinizi hissetmesi onlar güç katacaktır.

İnsanları yetkilendirin. İnsanlara iyi çalışmaları için sorumluluk ve güven verdiğinizde, yaptıkları işe dahil olmak zorunda kalmazsınız. Zamanınızı koçluk yaparak, iş geliştirerek ve bakış açınızın veya konumunuzun en kritik olduğu yerlerde kararlar vermek için harcarsınız. Ne kadar para harcanması gerektiği ve hangi kritik konuların sizin bilgi ve kararınızı gerektireceğine dair setler çekmelisiniz, fakat bu sınırlar dahilinde ise insanları serbest bırakmalısınız. Detayların derinine inmeniz gerekmediğinde, erişilebileceğiniz daha çok vaktiniz olacaktır.

İnsanları tanıyın. Daha duyarlı olmanızı sağlayacak bir başka düşünce yapısı ise insanları iyi tanımaktan geçiyor. Her bir çalışanı neyin motive ettiğini ve özel ihtiyaçlarının ne olduğunu sezebilirseniz, mesajlarınızı ona göre uyarlayabilirsiniz. Çalışanları tanıdıkça en çok ihtiyaç duydukları bilgiyi onlara verebilecek ve cevap verebilirliğinizi arttırmış olacaksınız.

İnsanlara güvenin. İyi niyetli olun. İnsanlar size ulaştığında, bunu yapmalarının iyi bir sebebi olduğuna inanın. Ekip üyenize saygı duyduğunuzda ve size ulaşma sebebine değer verdiğinizde, en anlamlı şekilde dönüş yapabileceksiniz.

Teknik

Doğru bir düşünce yapısına sahip olmaya ek olarak, ister ofiste ister uzaktan çalışın, ulaşılabilir bir lider olarak zamanınızı ve önceliklerinizi yönetmek adına taktiklere ihtiyaç duyacaksınız. Çalıştığım en duyarlı liderlerden biri olan başka bir meslektaşım, üretkenlik stratejilerinin kendisini ulaşılabilir kıldığını söylüyor. Her zaman “müsait” olmadan takım üyelerinize karşı ulaşılabilir olmanızı sağlayacak taktikler bunlar.

Bire birlere önem verin. Her bir ekip üyesiyle düzenli toplantılar planlayın. Yeni üyeler için bunu daha sık yapın, deneyimliler için ise –düzeni bozmadan- sıklığı azaltın. Burda önemli olan toplantılarda proaktif olmak ve bunu uzun bir dönem sürdürebilmek. Yüz yüze veya video ile düzenli kontroller sağlamak size yardımcı olur çünkü siz veya ekip üyelerinize aklınızdaki tartışmak için vaktiniz olduğunu belirtir. Tabii ki acil durumlarda üyelerinize hemen ulaşabilirsiniz ancak düzenli oturumlar ekip üyelerinize kıdemlilik ve ulaşılabilirlik duygusu aktarır.

Takviminizi açın. Takviminizi ekip üyelerinize açın ve kendilerinden de aynısını yapmalarını isteyin. (Elbette bazı özel şeyleri gizleyebilirler) Bu şeffaflık  güveni arttırır ve üretkenliğe yardımcı olur. Takım arkadaşlarınızın zamanını iyi kullanmanızı sağlar çünkü hangi zamanlarda bağlantı kurabileceğinizi görebilirsiniz. Aynı şekilde onlar da sizin programınızı görüp bire bir görüşmeler için uygun zamanı bulabilirler.

Dakik olun. İlk patronlarımdan biri olan Russ, zaman konusunda çok dikkatliydi. Onu bezdiren çok az şey vardı ve bir toplantıya gecikmek bunlardan biriydi. Ona göre dakik olmak; kendisine, zamanına ve diğer önceliklerine saygı duyduğunuzu göstermek için güçlü bir iletişim aracıydı. Aynı saygıyı size de gösterirdi.

Gününüzü planlayın. Her günün başında önceliklerinizi belirleyin. Profesyonel ve kişisel hayatınızda yapmanız gerekenlerin kısa bir listesini yapın. A, B, C sistemi kullanın. A’lar o gün halledilmesi gerekenler, B’ler yarın, C’ler ise o hafta veya ay için olsun.

Hemen yapın. Üretken olmanın, dolayısıyla takım arkadaşlarınız için daha ulaşılabilir olmanın bir başka harika yolu ise vereceğiniz kararları ve halledeceğiniz sorunları anında çözmek. Tabii ki fevri davranmayın ama o an için dikkate alınacak kararlar verin. Ek olarak, bir ekip üyesi sizin bilginize ihtiyaç duyduğunda da bunu bir başka toplantıya ötelemek yerine hemen iletin. Bu bilgi için daha çok düşünmeniz veya araştırma yapmanız gerekmiyorsa ötelemekten kaçının. Bu yaklaşım efektifliğinize, dolayısıyla uygunluğunuza yardımcı olacaktır. Ayrıca başkalarının ilerleyişine de katkı sağlamış olacak ve onların sıkışık olmadığınızı anlamasını sağlayacaksınız.

Onaylayın. Tüm bu mail trafiğinde, döngüyü tamamlayacak veya kişilere teşekkür edecek e-maillerden kaçınıyor olabilirsiniz. Fakat bu küçük mesajlar çok önemlidir. Takip edin ve memnuniyetinizi belirtin. Bu, çalışanınıza özen gösterdiğinizi ve onlarla bağlantı kurmaya değer verdiğinizi gösterir.

Ulaşılabilirlik ve cevap verebilirlik, etkili bir liderlik için çok önemlidir ve mesafeyi azaltarak uzaktan çalışmanın zararlarını en aza indirir. Bu özellikler takım üyeleriyle pozitif ilişkiler kurmanıza ve onların bağlılığını arttırmanıza katkı sağlar. Zihniyetinizi değerlendirin ve insanlara yetki verdiğinizden, onlara güvendiğinizden ve onların özel ihtiyaçlarının ne olduğunu bildiğinizden emin olun. Daha üretken, dolayısıyla daha ulaşılabilir olmanızı sağlayacak taktiklere dikkat edin. Bire bir iletişim kurun, takviminizi şeffaflaştırın, dakik olun, plan ve önceliklendirme yapın, anında karar verin ve “teşekkür ederim” demeyi unutmayın. Bu teknikler katma değer yaratmanıza ve takım üyelerinizle ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olarak zaman içinde motivasyonu ve bağlılığı arttıracaktır.  

Yazan: Tracy Brower
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.