Uzaktan Çalışma Kalıcı Olacak – İşte 4 Sebebi

275

Dünya yavaş yavaş yeniden açılmaya başlarken, şirketler Covid sonrası iş yerinin nasıl olacağına karar veriyor. Bazı kuruluşlar çalışanlarını ofise geri getirmek için sabırsızlanırken, diğerleri hibrit modelleri tercih ediyor veya tam zamanlı uzaktan çalışma modeline devam ediyor.

Bu, çalışanların birbirlerini bir daha asla yüz yüze görmeyecekleri, haftanın 5 günü 9’dan 5’e olan çalışma modelinin tarih olduğu anlamına gelmez. Uzaktan çalışma sadece çalışanlar için değil şirketler için de avantajlıdır.

Uzaktan Çalışma ile Daha Büyük Bir Yetenek Ağına Erişilebilir

Uzaktan çalışan iş gücü, işverenlerin çok daha büyük bir yetenek ağına girmesini sağlar. Yakın coğrafi bölgelerinde bulunan veya oraya taşınmak isteyen çalışanlarla sınırlı kalmazlar. Pennsylvania kırsalındaki bir şirket, San Francisco veya New York’taki bir şirketle aynı yeteneğe erişebilir. Aslında, yetenek söz konusu olduğunda tamamen uzaktan çalışan şirketler büyük olasılıkla daha avantajlı olacaktır çünkü büyük şehirlerde çalışanlara yüklenen hayat pahalılığını ortadan kaldırır.

Uzaktan Çalışma, Oyun Alanını Eşitler

Uzaktan çalışma ile bulunduğu yerden ziyade şirketin kendisi yeteneği çekmede en önemli faktör haline gelir. Bu, Pennsylvania kırsalındaki bir şirketin New York’taki bir şirketle aynı kalibredeki çalışanların ilgisini çekebileceği anlamına gelir. Bu, hem işletmelere hem de küçük şehirlere avantaj sağlar.

Salgın sırasında taşınan çalışanlar için, özellikle kırsal kesimler için şehirleri terk edenler için, tekrar taşınıp işe geri dönmek ve işten ayrılmak arasında bir seçim yapmak kolay olmayacaktır. Yakın tarihli bir anket, her 3 kişiden 1’inin tam zamanlı olarak ofise geri dönmeleri gerekirse yeni bir iş arayacağını gösterdi bu yüzden şirketler bunu akılda tutmalılar.

Şirketler ve Çalışanlar İçin Finansal Fayda Sağlar

Ne ticari gayrimenkul ne de bir ofis binasının genel işletme maliyetleri ucuzdur. Bir uzaktan çalışma araştırması, şirketlerin uzaktan çalışan başına ortalama 22.000$ tasarruf ettiğini gösterdi. Şirket çalışanlarının bir kısmı ofis dışında çalıştığında bile daha az alana ihtiyaç duyulması nedeniyle maliyet azalıyor.

Çalışanlar için, uzaktan çalışmadan elde edilen tasarruflar yılda 2.000$ – 5.000$ arasında değişmektedir. Belki de bundan daha iyisi, işe gidip gelmeyerek kurtarılan zaman (ve stres). İşe gidip gelmek, trafikte oturmak ve metro gecikmeleriyle uğraşmak anlamına gelir. Bu, işverenlere de fayda sağlar – daha az stresli çalışanlar daha üretken ve işle daha ilgili olurlar.

Çevreye Fayda Sağlar

Uzaktan çalışma çevre için iyidir. Günlük ofis gidiş gelişlerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak hava kirliliğini, sera gazı emisyonlarını ve karbon ayak izini azaltır. Şu anda içinde olduğumuz iklim kriziyle birlikte, bu değişikliklerin büyük bir etkisi olacaktır. (Üstelik iklim krizi, yeşil yakalı yeni bir çalışan sınıfı da yaratabilir.)

Hem şirketler hem de çalışanlar için gerçekten işe yarayan bir iş yeri yaratacak eşsiz bir fırsata sahibiz. Değişikliklere uyum sağlamak ve alışmak biraz zaman alacaktır ancak geçen yılı gösterge olarak alırsak, her şey mümkün.

Yazan: Ashira Prossack
Çeviren: Asya Hanoğlu
Kaynak

GitLab Uzaktan Çalışma Lideri Darren Murph’ün uzaktan çalışmayı “coğrafya ve işin büyük ayrımı” başlığıyla değerlendirdiği yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.