Uzaktan Çalışırken Sağlıklı Kalmanın Yolları

371

Uzaktan çalıştığınız ortalama bir iş gününüz neye dönüştü? Her defasında sağlam bir rutin ile mi üstesinden geliyorsunuz? İşten sonra arkadaşlarla sohbet etmek, güzel bir yürüyüş yapmak ve ailenizle sessiz bir akşam yemeği yemek için zaman ayırabiliyor musunuz?

Yoksa yataktan çıkıp iş ve diğer sorumlulukları tamamlamaya zar zor yetecek enerjinizle bir monotonluk içinde misiniz?

Global Workplace Analizleri’ne göre evden çalışanlar, ofiste çalışan meslektaşlarına nazaran %15 ve %45 aralığında daha üretkenler. İstatistikler ayrıca uzaktan çalışmanın çalışan memnuniyetini arttırdığını, personel değişim oranını azalttığını ve şirketler için önemli tasarruflara neden olduğunu göstermektedir.

Ancak, uzaktan çalışma bir yandan da zihinsel ve fiziksel sağlığınızı yoruyor olabilir. Eğer bütün gün masana zincirleniyorsan, kendini yüz yüze etkileşime ve biraz hareket etmek, temiz hava solumak için evden çıkabilmeye hasret bir şekilde hissedebilirsin. Ve bu seni hala delirtmediyse, üstüne bir de pandeminin stresini ve endişesini ekle. Bütün bu etkenler ile hem üretkenliğin hem de motivasyonun kötüye gitmesi bir sürpriz olmaz.

Bazı olağan çözümleri araştırmadan önce, bu problemlere biraz daha yakından bakalım. Eğer remote bir çalışansan, uzaktan çalışma sağlığını tam olarak nasıl etkileyebilir?

Uzaktan Çalışmanın Güçlükleri

Uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından birisinin sağlıklı bir iş hayatı dengesi sürdürmek olduğunu biliyorsunuzdur. Eviniz aynı zamanda ofisinizse, 8 saatten çok daha fazla zamanda “iştesinizdir”. Sonuç olarak, vardiyanız bittikten sonra bile sık sık e-postanızı kontrol etme dürtüsü hissedebilirsiniz.

Bir diğer potansiyel problem ise evdeki diğer insanlar yüzünden dikkatinizin dağılabilmesidir! Ne zaman rahatsız edilseniz üretkenliğiniz düşer ve asıl göreve geri dönebilmeniz ortalama 25 dakika sürer.

Buna ek olarak, azalan yüz yüze etkileşim sebebiyle yalnızlıktan muzdarip bir duruma düşebilirsiniz. Hatta uzaktan çalışanların neredeyse %20’si bu duruma düşmektedir. Ve hala bir pandeminin ortasında olduğumuzu göz önünde bulundurursak, tatil günlerinizi kullanmaya daha az istekli hissedebilirsiniz. Bu, hayal kırıklığına neden olabilir çünkü gerçekten enerjiyle dolmak gibi bir imkanı kaçırdığınızı biliyorsunuz ancak başka bir seçeneğinizin olmadığını hissediyorsunuz.

Son olarak, evden çalışırken motive kalmakta zorluk çekebilirsiniz. Resmi olmayan bir ortamdan ve evin rahatlamak için kullanılan bir yer olduğuna dair güçlü çağrışımlarından kurtulmak zor olabilir. Geleneksel bir ofis alanının çevresel ipuçları olmadan, görevlerin üstesinden gelmek için ilham bulmak büyük bir zorluk olabilir.

Uzaktan Çalışırken Sağlıklı Kalmanın Yolları

Doğru stratejiler ile, uzaktan çalışma çok daha fazla verimli ve çok daha az stresli olabilir. Dikkat dağıtıcı etkenleri azaltmak ve duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarımızı doyurmak için girişimde bulunmak hayati önem taşır.

İşte evden çalışırken performansınızı ve motivasyonunuzu en uygun hale getirmenin yolları:

1. Gelişim Odaklı Bir Düşünce Yapısı Benimseyin

Gelişim odaklı bir zihin zorlukları kucaklamana, sonuçlarını algılama şeklini değiştirmene ve öğrenmeye olan isteğini arttırmana yardımcı olabilir. Odağınızı zekadan veya becerilerden, bir görevi yerine getirme konusundaki içten çabalarınıza değiştirdiğinizde, motivasyon da doğal olarak takip edecektir. Gelişim odaklı bir zihin benimsemek zorlu engellerin ortasında bile azmetmenize yardımcı olur.

Ne Yapılmalı?

Başarılarınızla ilgili bir günlük tutun. Belirli bir hedefe ulaşmak veya bir görevi tamamlamak için ne kadar çok çalıştığınızı yazın. Bir dahaki sefer neyi farklı bir şekilde yapabileceğinizi araştırın ve analiz edin.

Takımınızı sıkı çalışmaları ve gayretleri için düzenli bir şekilde övün. Eğer bir yönetici veya takım lideriyseniz, samimi çabaları tebrik edin ve başarıları kutlayın! Çalışanlarınız veya astlarınız bunu takdir edeceklerdir ve hatta sıkı çalışmak için daha da motive hissedeceklerdir.

2. Fiziksel ya da Zihinsel Egzersizler Yapın

Fiziksel veya zihinsel egzersizin her şeklinin sağlığınız üzerinde pozitif bir etkisi olabilir. 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş bile enerji seviyenizi, modunuzu ve zihinsel uyanıklığınızı arttırmada yararlı olabilir. Düzenli egzersiz endişe ve stresi azaltabilir ve öz saygıyı geliştirebilir. Haftada 3 ila 5 kez, en az 30 dakikalık aerobik aktiviteler sadece 10 hafta sonrasında ruh halinizi güçlendirebilir.

Odaklanmayı ve dikkatliliği geliştirmenin yanı sıra olumsuz düşünceler ve duygularla mücadele etmek için ayrıca zihinsel egzersizler de yapabilirsiniz. Örneğin meditasyon endişe ve kas gerilimini azaltabilir, karmaşık düşünce akışlarını durdurabilir ve stresli durumları daha olumlu, güçlendirici yollar ile düşünmenize yardımcı olabilir.

Ne Yapılmalı?

Hoşunuza giden fiziksel bir aktiviteyi yapmaya başlayın ve uzun bir süre devam etmeye kendinizi adayın. Yürüyüş, bisiklet sürmek, bahçe işleriyle ilgilenmek, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, kedinizle oynamak veya her sabah birkaç tane yoga duruşu yapmak gibi aktiviteleri göz önünde bulundurun.

Küçük başlayın. Günlük sadece 10 dakika ile başlasanız da aktiviteyi günlük rutininize dahil edin.

Aktiviteyi zamanla arttırın. Egzersiz yapmanın çeşitli yollarını sunan ve motive kalmanıza yardımcı olmak için gelişiminizi takip eden farklı uygulamaları deneyin.

Eğlenceli hale getirin. Fiziksel egzersizleri sevmiyorsanız, onları TV dizisi izlemek, podcast veya sesli kitap dinlemek gibi hoşunuza giden aktiviteler ile bir araya getirerek daha da keyifli hale getirin.

3. Sürdürülebilir Çalışma Ortamı Yaratın

Bir ofis alanı veya evde özel bir köşe, iş hayatı dengesi sürdürmek için şarttır. Evden çalışırken iş aktivitelerini aile zamanından ayırmak zor olabilir. Neyse ki bir çalışma yeri, kişisel zaman ve iş zamanı arasındaki sınırları belirlemede yardımcı olabilir. Dikkat dağıtmayan bir home office alanı odağı ve verimliliği güçlendirebilir ve böylece stres seviyenizi azaltabilir.

Ne Yapılmalı?

Eğer bir başkasıyla beraber yaşıyorsanız, onlarla kişisel sınırlar hakkında konuşun. Aile üyelerinin, ev arkadaşlarının ve özellikle çocukların işle alakalı görevleri tamamlayamamanın sizi nasıl etkilediğini erkenden anlamaları gerekir.

Bir ev ofisi kurun. Sessiz bir oda veya evin içinde iyi ışıklandırmalı bir yer bulun. Sandalyenizin rahat olduğundan ve masanızın sağlamlığından emin olun veya ayakta masa kullanmayı göz önünde bulundurun.

Açık bir program veya paylaşılan bir çalışma zamanı takvimini göz önünde bulundurun. İş arkadaşlarınızın zamanı ve evden çalışmanın onları da etkileyebileceği hakkında duyarlı olun.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız çalışma yerinize yaklaşmayın. Evden çalışmak hastalık izni kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Hastayken kendinizi işe gitmeye zorlamak, iyileşme sürecinizi yavaşlatabilir  ve sizi bitkin bırakabilir.

4. Ailenizle, Arkadaşlarınızla, İş Arkadaşlarınızla Muhabbet Etmeyi Sürdürün

Zaten söylediğimiz gibi, uzaktan çalışmak yalnız olmak zorundasınız anlamına gelmiyor. Başkalarıyla bağlantıda olmak ve sohbet etmek zihinsel sağlık için önemlidir. Arkadaşlarla ve sevdiklerinizle yapılan derin sohbetler daha da fazla memnuniyete yol açar, ama öylesine havadan sudan konuşmak da yardımcı olur. İyi bir sosyal hayat, uzun ömürlü olmakla, azalmış depresyon riskiyle, azalmış bilişsel bozuklukla ve daha da güçlü bir bağışıklık sitemiyle ilişkilidir.

Diğer insanlarla sohbet etmek ayrıca hafızayı güçlendirebilir, bilişsel becerileri geliştirebilir, ruh halini yükseltebilir, mutluluğu arttırabilir ve genel fiziksel ve zihinsel sağlığı arttırabilir. Yüz yüze iletişim daha iyi işe yarar, ama teknolojiyle desteklenen sosyalleşmenin bile yararlı etkileri olabilir.

Ne Yapılmalı?

Aile ve arkadaşlarla görüntülü konuşmalar yapın. Sosyal çevrenizle bağlantıda olmak için günlük veya haftalık konuşmalar ayarlayın.

İş arkadaşlarıyla düzenli toplantılar yapın. İş arkadaşlarınıza en az haftada bir kez ulaşın, ama eğer haber verecek veya paylaşacak bir şey yoksa uzun toplantılar için zorlamayın.

Sosyal ağ ve dil değişimi uygulamalarını inceleyin. İster eski bir lise arkadaşı, ister tamamen yeni birisi olsun, insanlarla sanal olarak bağlantı kurma fırsatını kullanın. İlişkileri büyütmek ya da canlandırmak için veya  yenilerini oluşturmak için pek çok sayıdaki sosyal platformlardan beğendiğinizi seçebilirsiniz.

5. Tensel Uyarılma İçeren Bir Hobi Edinin

Bütün algılarınızı uyarmak, özellikle dokunmayı, stresi azaltmaya, memnuniyeti arttırmaya, öz saygıyı geliştirmeye, öz farkındalık oluşturmaya ve nörobilişsel hastalıkların oluşma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Duyusal uyarım, erken yaşamda ve yetişkinlikte hayati önem taşır. Ellerinizle bir şey yapmak yaratıcılığı serbest bırakmaya yardımcı olur, sonuçtan çok sürece odaklanmanıza yol açar ve bir başarı hissi sağlar. Yaratıcı aktiviteler, derin düşüncelere ve duygulara yol açtıkları için bir meditasyon şekli de olabilirler.

Ne Yapılmalı?

Yaşam koşullarınızı ve evde neler yapabileceğinizi değerlendirin . Yemek pişirmeyi, bahçe işleriyle uğraşmayı, örgü örmeyi, marangozluğu, resim yapmayı ya da başka bir şeyi deneyebilir misiniz?

Mükemmelliyetçi eğilimlerinize dikkat edin. Ellerinizle yaptığınız herhangi bir şey mükemmel olmak zorunda değil. Sürecin kendisi tatmin edici olarak ortaya çıkar ve yaptığınız işte zamanla daha iyi olursunuz.

Yerel sanat dallarını ve el sanatları etkinliklerini inceleyin. Amatör gruplar için resim yapma ya da benzeri bir şeyler gibi katılabileceğiniz yerel etkinlikleri araştırın. Bu ayrıca sosyalleşmek ve sosyal çevrenizi genişletmek için bir fırsattır.

6. Teknoloji Kullanımınızı Denetleyin

Teknoloji, bağlantıda kalmanıza yardımcı olarak ve size değerli bilgilere erişim sağlayarak hayat kurtarıcı olabilir. Ancak teknolojiyi çok fazla veya verimsiz kullanıyorsanız, sağlığınızı ve üretkenliğinizi olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Bu yüzden, hiç durmaksızın saatlerce sanal gerçekliğe kapılmamak için teknoloji kullanımınıza dikkat edin.

Eğer sosyal medyaya bağımlıysanız, dikkatli olun. Bu sizin öz saygınıza zarar verebilir ve yalnızlık ve depresyon duygularına yol açabilir. Uygulama kullanımınızı denetlemek, dikkat dağıtıcı etkenleri ve sosyal medyanın öz saygıya olan olumsuz etkilerini azaltmanın bir yolunu bulmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki teknoloji tamamen kötü değildir. Sosyal ve iş açısından potansiyel faydalarının dışında, bazı uygulamalar pek çok eğitimsel faydalar sunabilir. Verimliliğinizi, e-posta spam filtrelemesini ve yaklaşan etkinlikleri hatırlatmayı otomatikleştirerek arttırabilmenizin yanı sıra pek çok yetenek paylaşımı kaynaklarına erişim sağlayabilirsiniz.

Ne Yapılmalı?

  • Sabah 7 – Akşam 7 Kuralı Koyun. Eğer mümkünse, işle alakalı çağrıları veya mesajlaşmayı sabah 7’den önce ve akşam 7’den sonra gerçekleştirmeyin. Alternatif olarak , sizin ve iş arkadaşlarınızın zamanını dikkate alan orta bir yol bulun.
  • Düzenli Dijital Detoks Günleri Yapın. Eğer teknolojiden en az haftada bir kez kopabilirseniz, ilişkilerinizi, uyku kalitenizi ve genel sağlığınızı geliştirebilirsiniz. Bağlantıyı kesmek için eşinizle veya ailenizle bir hafta sonu kaçamağı ideal bir zaman olabilir.
  • Teknolojiyi Nasıl Kullandığınız Hakkında Bilinçli Olun. Kullandığınız bütün uygulamaların ve cihazların, ne sıklıkla kullandığınızın ve ne için kullandığınızın bir listesini oluşturun. Teknolojinin tüm işlevlerini ve özelliklerini bilip bilmediğinizi görmek için öğretici derslere bakın, böylece teknoloji kullanımını en iyi hale getirebilirsiniz. Size hiçbir fayda sağlamayan, iş hayatınız veya günlük yaşamınız için gereksiz olan teknolojiden kurtulun.

Sonuç

Evden çalışmanın, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza kötü bir etkisi olmak zorunda değil. Yalnızca daha iyi bir ruh sağlığıyla değil, aynı zamanda daha büyük bir gaye ve keyifle çalışmanıza yardımcı olacak stratejileri özetledik.

Uzaktan çalışma ile sağlığınızı kontrol etmede önemli bir nokta da, günlük yaşamınızda sağlıklı alışkanlıklar yaratmaktır, özellikle de teknoloji kullanımında:

  • Ev ofisinizi kurmakla başlayın. İyi bir ışıklandırması, çalışma masası ve rahat bir sandalyesi olan sessiz bir alan olmalıdır.
  • Dikkat dağıtıcı etkenleri en aza indirin. İş hayatınızın ve ev yaşamınızın birbirine karışmadığından emin olun.
  • İletişiminizi planlayın. Bağlantıda kalmak ve çağa ayak uydurmak için iş arkadaşlarınızla toplantılar ve ailenizle görüntülü aramalar planlayın.
  • Kendinizi başarıya hazırlayın. Gelişim odaklı bir zihin benimseyin, sıkı çalışmaya ve gelişmeye odaklanın.
  • Vücudunuzu ve zihninizi besleyin. Günlük fiziksel ve zihinsel egzersizler yapın ve hoşunuza gidebilecek aktiviteler ve uygulamalar keşfedin.
  • Ellerinizle bir şeyler yaratın. Resim yapmak, marangozluk, bahçe işleriyle uğraşmak, yemek yapmak, örgü örmek gibi tensel uyarılma içeren bir hobi yapmaya başlayın.
  • Teknoloji kullanımınıza dikkat edin. Teknoloji kullanımınızı denetleyin, fayda sağlamayan bütün uygulamaları silin ve ara sıra bir günlüğüne bağlantıyı keserek dijital detoks yapın.  

Yazan: Andrea Loubier
Çeviren: Dilara Sezgin
İllüstrasyon: Michael Parkin
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.