Twiser ve HBR Türkiye’nin Birlikte Hazırladığı “Performans Yönetiminde OKR Çağı” E-kitabı Yayında!

234

Twiser & Harvard Business Review Türkiye iş birliğiyle hazırlanan e-kitaba buradan erişebilirsiniz: https://bit.ly/3GasfFF

2021 yılını da pandemi gölgesinde geçirmeye devam ediyoruz. Bu süreç üst yönetimden organizasyonların tüm bileşenleri dahil olmak üzere herkesi derinden etkiledi. Hal böyle olunca pandemi öncesinde dahi potansiyellerini sonuna kadar kullanamayan çalışanların performansında pandemi sürecinde de gözle görülür düşüşler yaşandı. Bugün, hangi sektörden olursa olsun tüm şirketler organizasyonel yapılarında bir dönüşüm ihtiyacı duyuyor. Zira artık beklentileri karşılamaktan çok uzakta olan geleneksel yapılar, zamanın getirileri ile esnek ve çevik modellere doğru bir geçiş yolculuğunda. Çevikliği merkezlerine alabilen organizasyonlar, pandeminin sebep olduğu bu kriz sürecini daha kolay yönetti ve kriz sonrasında önemli oranda verimlilik kaybı yaşamadan çalışmalarına devam edebildi. Tüm bunlar nedeniyle, performans yönetimi organizasyonların odaklandığı temel konular arasında daha çok yer bulmaya başladı.

Çalışanların geçmiş ya da günlük performanslarına göre değerlendirildiği bir sistemin artık geçerliliğini koruyamadığını biliyoruz. Değişen dünyaya uyum sağlamak için organizasyonların çevik performans yönetimini benimseme noktasında daha hızlı davranması ve beklentilerin değiştiği iş hayatında çalışanlardan taleplerini de tekrar revize etmeleri oldukça kritik. Tüm bu yolculuğun merkezinde elbette ki her zaman insan var. Dolayısıyla bu dönüşüm isteğinin yolu da en çok insan kaynakları alanından geçiyor. Peki esneklik ve çevikliği organizasyonlarına kültürel birer değer olarak entegre etmek isteyen şirketlerin İK departmanları için çözüm nerede? Yeni nesil performans yönetimi çözümlerinde!

Yüksek Verim İçin Yeni Nesil Performans Yönetimi

Yeni nesil performans yönetimi, insan odaklı, gerçekçi, ölçülebilir, ilham verici olmak gibi pek çok artıları bünyesinde barındırmasıyla günümüzde artık şirketlerin başarı rehberi niteliğinde. Böyle bir yönetim tarzı, organizasyonlara tamamen onlara özel ve çağa uygun hedef ve strateji geliştirip gerçekleştirme imkanı veriyor. Hedeflerin şeffaf bir şekilde başarılı sonuçlara dönüşmesi, şirketlerde büyüme yaratırken çalışanlarda şirkete karşı bağlılık ve motivasyon hissi uyandırıyor. Takım çalışmasını kuvvetlendirip şeffaf sonuçlara doğru ilerlerken amaç birliği yaratıyor.

“Performans Yönetiminde OKR Çağı” E-kitabı Yayında!

Twiser ile HBR Türkiye, yeni nesil performans yönetiminin önemini keşfetmek, bu alana dair güncel verilerden haberdar olmak, lider şirketlerin bu konudaki vizyonlarını tanımak isteyen ve bu yeni kültürü organizasyonlarında nasıl hayata geçirebileceğini merak eden üst düzey yöneticiler, İK profesyonelleri ve tüm çalışanlar için bir e-kitap yayınladı. Bu özel sayıda yeni nesil, insan odaklı performans yönetimi ile alakalı önemli makalelere ve alanında öncü şirketlerden alanında uzman isimlerle yapılan ilgi çekici röportajlara yer veriliyor.

Yeni nesil performans yönetimi araçları olan OKR’ler hakkındaki “OKR’leri Bireyler Yerine Ekipler için Hedefler Belirlemek Amacıyla Kullanın” isimli makale ve “Performans Yönetiminde OKR Çağı” başlıklı röportajla OKR’lerin şirketlere olumlu katkıları detaylarıyla ele alınırken “Performans Yönetimini Yeniden Keşfetmek” ve “Covid-19 Döneminde Çeviklik” araştırmaları farklı bakış açıları sunuyor. “Çevik Organizasyonlardan Yeni Normal için Çıkarımlar” yazısında uzaktan çalışma sistemine çevikliği katabilen şirketlere dair ortaya çıkan veriler çeviklikte yaratıcı uygulamalar geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca Deloitte’ın performans yönetimini nasıl yeniden tasarladığının anlatıldığı makaleyle de etkili bir vaka çalışmasını inceleme fırsatı veriliyor.

Yeni Nesil, İnsan Odaklı Performans Yönetimi Platformu Wokr

İK profesyonellerinin aklındaki önemli sorulardan biri de çalışanlarla ilgili değerlendirmelerin yeni dünyanın güncel dinamiklerine nasıl adapte edilebileceği üzerine. E-kitapta Performans Yönetiminde OKR Çağı başlıklı röportajda Twiser Kurucu Ortağı ve CEO’su Ongun Demirler, yeni nesil performans yönetimi araçlarının stratejik önemine dikkat çekiyor. Yeni nesil performans yönetimi araçlarının geleneksel yöntemlerle elde edilen performans değerlendirmelerinin yetersizliğinin yanında verimliliği artırdığını vurgulayan Demirler, Twiser tarafından geliştirilen OKR (Objectives and Key Results) bazlı Wokr ürünü ile çevik yönetim anlayışı, adil performans ölçümü ve çalışanların hem takım çalışmasına hem de şirketlerine bağlılıklarının mümkün kılındığını dile getiriyor. Performans yönetimine dair kültür dönüşümünde; daha ölçülebilir, takip edilebilir ve geri bildirim kültürüne odaklı bir yapı oluşturmak için kapsamlı bir hazırlığın şart olduğunu vurgulayarak OKR metodolojisinin bu hazırlığı nasıl sağladığını anlatıyor.

Organizasyonların Gözünden Performans Yönetimi Sistemleri

Yeni nesil performans yönetim sistemlerini benimseyen şirketlerin rekabet avantajı edindiği açıkça ortada fakat her kurumun bu sistemleri yapısına dahil etme yöntemi ve ölçeği veya performans yönetim sistemlerini desteklemenin altında yatan motivasyonları farklılık gösteriyor. Bu nedenle Twiser ve HBR, konuya kurumların merceğinden bakmak amacıyla Organizasyonların Gözünden Performans Yönetimi Sistemleri röportaj dizisini hazırladı. Röportaj dizisinde performans yönetimi merkezinde organizasyonların başarılarını nasıl güçlendirdiği anlatılıyor.

Bu kapsamda Twiser, n11.com, Insider, Marks and Spencer Türkiye, Sahibinden.com, Eti, Hayat Kimya ve NTT Data’nın performans yönetimi sistemlerini benimseme süreçleri hakkındaki röportajlarını e-kitapta bulabilirsiniz.

E-Kitabı Hemen İndirin!

Performans Yönetiminde OKR Çağı, şirketlerin performans yönetimi ihtiyaçları ile ilgili vizyonunu genişletecek. Yeni nesil ve çevik yönetimin organizasyonların başarısını nasıl adım adım öteye götürebileceğini ve verimliliği nasıl arttırdığını ele almasıyla iş dünyasına ilham verecek.

E-kitaba erişmek için bu formu doldurun: https://bit.ly/3GasfFF

Çevik dönüşümü insan odaklı performans sistemi ile başlatın: https://bit.ly/3n8wZ5S

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos