Toplum Yeni Nesil İş Anlayışına Hazır Mı?

1.339

Geçtiğimiz sene içerisinde teknolojinin iş dünyasına olası etkileri üzerine pek çok tahmin yapıldı. Teknolojinin iş dünyasında büyük rol oynadığı dönemler tarihte elbet daha önce de karşımıza çıktı, ancak her seferinde uyum sağlamayı ve yeni işler yaratmayı başardık. Fakat felaket tellalları bu sefer durumun farklı olduğunda ısrarcı. Dediklerine göre bu sefer gelişmeler bizim onlara ayak uyduramayacağımız kadar hızlı gerçekleşiyormuş.

Buna inanıp inanmamak size kalmış. Yine de bu, toplumun insanları para kazanma olanaklarını artırmak için hayat boyu öğrenmeye yönlendirmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Daha önceki yazılarımdan birinde yeni rol ve mesleklerden bahsetmiştim. Bu sefer de insanların nasıl en uygun şekilde öğrenip adapte olabileceklerini inceleyeceğim. Bu konu, Birleşik Krallık’ın Öngörü departmanı tarafından yayımlanan son araştırmada incelenmişti. Araştırmacılar demiş ki “Yeteneklerimizi geliştirmek artık kişisel bir özveriden ziyade değişen piyasada bir gerekliliğe dönüşüyor. Bu yalnızca yetkinliğinizi artırmanız anlamına gelmiyor ama. Asıl önemli olan yetenek, iş sahasının gereklilikleri çerçevesinde teknik bilgi edinmekle bu bilgi ve yetenekleri beceriye dönüştürebilmektir. Bakış açımızı hayat boyu öğrenmeyi sürdürmeye çevirip onun bize katacaklarını görmemiz gerekiyor.”

Hayat Üniversitesi

Ekstra eğitime ihtiyacın artması ve bunu gerçekleştirebilecek teknolojinin var olmasına rağmen rapora göre Birleşik Krallık’taki yetişkin eğitim oranı ne yazık ki giderek düşmekte. Başka bir bulgu da yetişkinlik hayatında da eğitim faaliyetlerini sürdürenlerin maddi olarak daha güçlü olduğu ve daha geniş bir beceri yelpazelerinin olduğu yönünde.

Daha az beceriye sahip olanlar ilk başta düşük özgüven, ilgi eksikliği ve bir şeyler yapmak için fazla yaşlı oldukları hissi gibi engellerle karşılaşmaktalar. Ancak bu sosyoekonomik gruptan insanların yeni beceriler edinerek bu engelleri aşması oldukça önemlidir. Çünkü eğer onlar kendilerini yeterli kılmazsa teknoloji devrimi onları geride bırakacaktır.

Elbette sistemin kendinden kaynaklanan zorluklar da bulunuyor. Örneğin işverenlerin eğitime harcadığı kaynaklarda %14’lük bir azalma gözlenirken kişilerin kendi eğitimini üstlendiği esnek ekonomi modeline doğru bir kayış gözlenmekte. Yani işini teknolojiye kaptırma riski en yüksek olan insanlar, hem en az eğitim alıyor hem de işverenleri ya da toplumun kendisi tarafından eğitim konusunda en az desteği edinebiliyor.

Çözüm

Peki ne yapılabilir? İlk adım erken eğitime yenilikleri entegre etmek olacaktır. Rapora göre bu ne kadar erken yapılırsa herkes için o kadar iyi olacaktır. Çünkü okulda iş ve ekonomi hakkında eğitim alıp bunlara ilgi gösteren öğrencilerin çoğu, yetişkinliklerinde bu ilgilerini profesyonel anlamda da sürdürmektedir.

Gençlere destek olan daha düşük sosyoekonomik sınıflar da bu değişiklikten faydalanabilir. Şu bir gerçek ki hangi ekonomik sınıftan olursa olsun herkes eğitimde birtakım zorluklarla karşılaşır. Ancak maddi imkanları daha iyi olanların onların üstesinden gelme oranı çok daha yüksektir.

Çalışmalar aynı zamanda MOOC platformlarının öğrenme materyallerini insanlara daha kolay tüketilebilir parçalar halinde sunduğunu ve bunun zaman problemini çözdüğünü söylüyor.

Aynı zamanda stratejik pozisyonlar için özel tekniklerle eğitim verilmesi gerektiğini de savunuyorlar. Örneğin güçlü yerel bağlantıları bulunan gruplardan gelen insanlar için yüz yüze eğitimler daha büyük önem taşımakta.

Raporda şöyle deniyor: “Birleşik Krallık’ta halka açık kurslara katılanlar üzerinde yapılan incelemeler gösteriyor ki temel becerilerin geliştirilmesi ve işe başvurma için motivasyon gibi faydaları en çok bunlardan yoksun gruplar gördü. Bu gruplar ise ağırlıklı olarak siyahiler, etnik gruplar ve yoksul mahallelerde yaşayan insanlardan oluşmaktaydı.”

Ancak şu an bile Birleşik Krallık’ın hayat boyu öğrenme konusunda kalıcı bir çözüm yolu benimsemediği ve bu hususta diğer ulusların gerisinde kaldığı bir gerçektir. Araştırmacılar eksiklerimiz ve ihtiyaçlarımızı daha isabetli bir şekilde tespit ederek politikacıların ve yetkili kişilerin gerekli değişiklikleri yapabilmesine katkıda bulunmayı umuyor.

Kaynak

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.