Murat Günenç

Teknoloji GirişimcisiPanel: İnsanlığın Yeni Zamanı | Gelecek Gerçekliğini Belirleyen Teknolojiler (XR)

Teknoloji, İletişim ve Etkinlik (Eğlence & Spor) Sektörlerinde Girişimci. Küresel network sahibi, pozitif ve katma değer odaklı olan, hayatında ve işinde insan odaklı çalışarak ile fark yaratan işadamı.IBM & Oracle ile İngiltere’de başarılı bir satış ve iş geliştirme direktörü olarak Bankacılık, Telekom ve Medya sektörlerinde satış, strateji ve liderlik pozisyonlarında çalıştı. Kurumsal kariyerinde olan 12 sene içinde satış hedef ve sonuçları 2 milyar doları geçen yüksek performans ve sonuçları İngiltere’de en iyi satışçı, 100% hedef kulübü gibi ödülleri aldı. IBM Uluslararası Satış Akademisini 3.lük ile bitirip, sonrasında bu akademide ziyaretçi eğitmen ve seçici olarak görevler aldı. Oracle şirketinde, bulut bilişim teknolojilerinde ‘ilk’ Ortadoğu bölgesi satışını gerçekleştirdi; IBM şirketinde görevleri dışında, yine bulut bilişim, yapay zeka, dijitalleşme ve akıllı şehirler konusunda şirketin İngiltere’de medya ve konferansların yüzlerinden biri oldu.

İlk girişimini 2009 senesinde önce tutkusu olan spor alanında, spor yönetimi, gelir stratejisi ve dijital konularda faaliyet gösteren spor & stratejik iletişim ajansını kurdu. Bu şirket pek çok uluslararası müşteri ile çalışıp, başta Liverpool & Fenway grubu ile referans işlere imza attı. Bu şirketi şu an spor, eğlence ve etkinlik sektörlerinde faaliyet gösteren; kurum ve şirketler için stratejik iletişim yapan ve etkinlik ve zirveler düzenleyen bir ajans olarak dönüştürdü. 2013 senesinde önce bir diğer tutkusu olan teknoloji alanında yatırımını yaptı; kurumsal hayattan bu vesile ile ayrıldı. İletişimin ve pazarlamanın dijital dönüşümü için çözümler üreten; hologram, arttırılmış gerçeklik ve mobil yazılım konularında çalışacak şirketini kurdu. Bu şirket kamu kurumları, savunma sanayi ve çok uluslu özel şirketlere hizmet vermektedir. Müşterilerinin teknoloji ile PR & iletişimde yüksek başarı sağlamasına katkıda bulunmaktadır.

Medya, görsel ve sahne teknolojileri, müze teknolojileri, kurumsal yazılımlar, sanal etkinlik ve fuar yazılımlarını da içinde barındıran şirketin 2 tanesi Türkiye’de olmak üzere küresel olarak 25 patenti bulunmaktadır. Yapılan teknolojik çözümler ile her sene Türkiye’de ve yurtdışında alanında farklı ödüller kazanan şirket ; dijital gelecek için dijital iletişimi odağında tutan, sürekli üreten ve yenilik için çalışan bir yapıda çalışmaktadır.

Girişimcilik hikayesini ve prensiplerini gençlere ve özellikle üniversite öğrencilerine yönelik hazırladığı, TEDx konuşması ‘7 adımda Girişimcilik’ ile, Dijital Gelecek ile alakalı öngörülerini İnsan ve Teknoloji konuşması ile paylaşmaktadır. Özel ilgisi olan sanat konusunda; Çağdaş ve Geleneksel sanatların teknoloji ile buluşması projelerine prodüktörlük yapmaktadır.