Şirketlerin %87’si Performans Yönetimi Metotlarını Değiştirmeyi Düşünüyor. Peki, Siz?

91

Wokr ile iş süreçlerinize çeviklik, çalışanlarınıza değer katın: https://bit.ly/3HU57w3

Gartner’in verilerine göre, insan kaynakları liderlerinin %87’si performans değerlendirme metotlarını değiştirmeyi düşünüyor. Bu oran, bir önceki yıl %83’tü. Bir başka veriye göreyse, her dört İK liderinden üçünün 2022’deki birincil iş önceliği çevik yönetim. Ancak çevikliğe bir felsefe olarak inansalar da, İK liderlerinden %78’inin şu an net bir çeviklik stratejisi bulunmuyor. Peki sizin şirketinizde durum ne? Mevcut performans yönetimi sisteminizden gerçekten memnun musunuz?

Geleneksel performans yöntemleri, üstün başarıyla global rekabette öne çıkılmasını sağlayacak hedef belirleme ve performans ölçümü araçlarını artık sunamıyor. İnsan odaklı, yeni nesil performans yönetimi metodolojisi OKR metodu ile iş önceliklerinizi belirleyerek gereksiz detaylarla uğraşmadan odaklı bir şekilde hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Hızlı değişimlere çabuk adapte olurken, çalışanlarınızın motivasyonunu ve bağlılığını arttırarak amaç birliğini güçlendirebilirsiniz. Ayrıca; gelecek odaklı ileri bildirim kültürü, detaylı analizler verimli ara dönem değerlendirmeleriyle tüm çalışanlarınızın ortak bir amaca hizmet ettiğinden emin olabilirsiniz.

OKR metoduna dayalı organizasyonel gelişim kültürüyle şirketinizde daha esnek, çevik bir yapı oluşturmak ve hedeflerinizi etkileyici sonuçlara dönüştürmek için Twiser yanınızda.

Twiser’ın sunduğu yeni nesil performans yönetimi platformu Wokr’un yıl sonuna kadar geçerli kampanya fırsatlarından faydalanmak için hemen demo talep edin: https://bit.ly/3HU57w3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos