Şirketler Neden Çalışanların Uzaktan Çalışmasına ve Seyahat Etmesine İzin Vermeli?

1.597

Giveback Homes şirketinin kurucusu Caroline Pinal “Hem Uzaktan çalışma hem gönüllülük hizmetlerinin artış gösterdiği şu günlerde, özellikle sosyal yardım için çalışanlarının daha az işe gidip daha fazla seyahat etmelerine izin vermenin değerini anlayamamış birçok şirket ve lider var” diyor. Firması, şimdiye kadar ABD’de, Porto Riko, Nikaragua ve Meksika’da ihtiyacı olan insanlar için yüzlerce ev inşa etti.

Giveback Homes aracılığıyla Pinal, bağış yapacakları ve desteklenecekleri etkili gönüllü fırsatları ve projeleri sağlamak için ülke genelinde emlakçılarla ve aracı kurumlarla birlikte çalışıyor. Şirket ayrıca hayırsever çalışmalarını müşterileri, arkadaşları ve aileleriyle paylaşmasına yardımcı olacak pazarlama ve iletişim araçları sunmakta. Pinal ‘’ işimin en sevdiğim yanı Nikaragua’da ihtiyacı olan ailelere evler inşa etmeleri için bir grup emlakçıya öncülük etmek” diyor. “Yılda bir veya iki kez yapıyoruz ve insanları bunu ilk kez deneyimlerken görmek her zaman çok güzel.”

Pek çok insan gibi, Pinal de kalbinde hep yurtdışına seyahat etmeyi ve dünyada iyi şeyler yapmayı arzulamış. fakat bunun gerçekleşmesi için gereken kaynakları, fonları veya zamanı bulamamış. Bu sadece yaşlandığında ve daha herşey oturmuşken “bir gün” yapmayı hayal ettiği bir şeydi. Daha sonra TOMS’ta bir iş buldu. Ayakkabılarıyla “bir tane al, bir tane ver” iş modelinin öncülüğünü yapan şirket, Pinal’i El Salvador’a, ihtiyacı olan çocuklara ayakkabı dağıtmaya yardımcı olmaya gönderdi. “Bu deneyime tekrar baktığımda işimin sadece cesaretlendirmekle kalmayıp, seyahat etme, hem bana hem de her çalışanıma geri dönme fırsatı sağlamasının ne kadar inanılmaz; öte yandan da neden hala bu kadar nadir olduğunu düşünüyorum.”Bu sırada Pinal, şimdi onunla TOMS’ta çalışan en iyi arkadaşı Blake Andrews ile tanıştı. 
Birkaç yıl sonra, ikisi TOMS modelini emlak dünyasına uygulama fikrini geliştirip, birlikte Giveback Homes’u kurdular. İş modellerinin bir kısmının, çalışanlara uzaktan çalışma ve seyahat etme amacını verdiğini ve bunun yaşam amacı olduğunu düşünüyor. Bunu şöyle açıklıyor; “Ülkenin dört bir yanındaki emlakçıları sosyal etki deneyimleri konusunda ele alıyoruz. Evler inşa ediyoruz, insanları konfor alanlarından çıkarıyoruz ve diğer ülkelerden insanlarla sonsuza dek etkileyecek, aynı zamanda daha fazlasını yapmalarına teşvik edecek şekilde birleştiriyoruz. ”

Pinal, “Şirketlerin izin günlerini vermesi veya ücretli izne çıkarması açıkça standart, ancak çoğu kişi bunu (anlaşılır şekilde) tatil için kullanıyor” diyor. “Peki şirketler tatillere ek olarak, yurtdışına seyahat etmek ve gönüllü olmak için ücretli fırsatlar teklif etse?” Salesforce, Timberland, Patagonia ve IBM de, çalışanlarına yurtdışında ücretli gönüllü fırsatları sunan şirketler arasında. Ya her Fortune 500 şirketi – ve TOMS gibi daha küçük şirketler – aynısını yapsa? Tüm dünyada ve çalışanların yaşamlarında yardımcı olacakları ülkeler ve insanlar üzerindeki etkisini düşünün. ”

Pinal, neden daha fazla şirketin çalışanlarına, günlük işlerinde gönüllü olmaları ve daha fazla esneklik sağlamaları için ücretli fırsatlar sunmaları gerektiğini ortaya koyuyor:

 

 • Bağlılık artar: Herkes kendinden daha büyük bir şeyin parçası olmak ister. Çalışanlar ilham almak, yenilenmek ve işe daha adapte olmak için geri dönüyorlar.

 • Çalışan kalıcılığı artar: Esnek planlamalar ve evden çalışma gibi tanınan fırsatlar, özellikle daha fazla ödüllendirici ve geleneksel olmayan yaşam tarzları arayan Millennialiler için işe girme ya da işten ayrılma kararında önemli bir rol oynar.

 • Networking başka bir düzeyde gerçekleşir: En sevdiğim şeylerden biri, herhangi bir şehri dolaşmak, bir barda yemek için yer bulmak ve garsonumla, taksi şoförümle, yerel tüccarla sohbet etmek. Harika insanlarla tanıştım ve bağlantılarım işime beklenmedik faydalar sağladı.

 • İş yine de bitiyor! Gallup, zamanının% 60-80’ini ofisten uzakta geçiren işçilerin en yüksek katılım oranlarına sahip olduğunu bildirdi. Çünkü olası yerlerde daha üretkenler. Floresan lambaların altındaki bir masada çalışmak her zaman en ilham verici veya motive edici ortam değildir. Uçuş yaparken daha üretken ve yaratıcıyım. Fikirlerimin, yazılarımın veya okumalarımın çoğu havada oluyor. Bunun yanısıra, her seferinde bir projenin özeti veya şirketimiz için yeni bir fikrin başlangıcı ile geri dönmeyi hedefim haline getirdim.

  Yazan: MeiMei Fox 
  Çeviren: Sinem Ayata
  Yazının Orijinal Linki için;
  https://www.forbes.com/sites/meimeifox/2018/05/17/why-companies-should-let-employees-work-remotely-and-travel-more/#5fd520354bcaİş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.