Şirketinizi İş’in Geleceğine Hazırlamanın 3 Yolu

30.105

2034 yılına geldiğimizde bugünkü mesleklerin %47’si makineleşecek. Bugünün öğrencilerinin %65’i henüz var olmayan işlere başvuracak.

 

1.Geçmişten ders alarak yenilik yapın

 

IBM 1911 yılında kurulduğunda, şirket o sıralar terazi ve delikli kart makineleri satıyordu. Yeni bir ekonominin uçurumlarına yaklaştığımız bu günlerde her şirket ‘’evrimleş-yada-öl’’ olarak adlandırdığımız noktaya gelecek. IBM de işte bu noktada yazılım, danışmanlık ve IT hizmetleri vermeye başlamıştı. Şirketiniz şu an bir zamanlar IBM gibi delikli kart makinesi satmıyor olabilir, yine de geçmişteki hatalarınızdan ders çıkartarak ve makineleşmeyi de hesaba katarak yenilikler yapmanız gerekiyor.

 

İşe alım süreçlerinde belli bir oranda etkili olabilse de, yapay zekanın en büyük sorunu makinelere insanlar gibi -öngörülemeyen, taraflı bir şekilde- karar vermeyi öğretebilmek. Biz işe alım süreçlerini hala içgüdülerimize göre yürütürken, endüstri ve örgüt psikologları on yıllardır daha nesnel işe alım metotları belirlemek için araştırma yapıyorlar. Mevcut işe alma yöntemlerimiz, pek çok kişiyi makineleşme ekonomisine geçerken işsiz bırakacak. Bu yüzden iş dünyasının geleceğine hazır olmak için E/Ö psikologları ve yapay zeka teknolojisini takip etmek gerekiyor.

 

  1. Uzun CV’ler beklemekten vazgeçin

 

Endüstri ve örgüt psikolojisindeki gelişmelerden faydalanmak, üniversite diploması veya 5 yıllık tecrübe gibi, iş ilanlarınızdaki uzun maddelerden kurtulmanız anlamına geliyor. Eğitim durumu veya tecrübe artık iş hayatındaki başarıyı öngörmemizi sağlamıyor. Aynı zamanda iş dünyasının sürekli değişen yüzü artık pek çok üniversite bölümünü gereksiz, bir alanda 5 yıl tecrübeye sahip olmayı da imkansız kılıyor.

 

Başarıyı artık özgeçmişlerin ötesinde, bilişsel yetenek, sosyal zeka ve kişilik gibi yeni yerlerde aramalıyız. İdeal bir adayın CV’sinin nasıl olduğunu düşünmek yerine, saydığımız bu kriterlere göre doğru kişiyi doğru pozisyona yerleştirmeye çalışın.

 

  1. Çeşitlilik yaratın

 

CV’lerde göreceğiniz özellikler, adayların yeni bir çalışma ortamında nasıl performans göstereceklerini tahmin ederken pek işinize yaramayacak. Hatta karar verirken ön yargılı olmanızı sağlayacak. İş başvuruları esnasında Hintli, Çinli, Pakistanlı isimlere sahip kişiler avrupai isimlere sahip olanlara kıyasla mülakatlara %28 oranında daha az çağırılmıştır. Sizce yapay zekanın da bu önyargıyı devam ettirmesini istiyor muyuz?

 

Çeşitlilik süreçlerini makineleştirebiliriz. Yani iş başvuruları değerlendirilirken başarı potansiyeline sahip olan adayları yapay zeka ile saptayabiliriz. İş dünyasının geleceğiyle ilgili en büyük korku yetenek kıtlığı yaşanacağının düşünülmesi. Fakat bu tarz engelleri kaldırarak aday havuzunuzu birçok yetenekle genişletebilirsiniz.

İnsan Kaynakları alanında yapay zeka yalnızca bildiğimiz eski uygulamaları otomatikleştirecekse, iş dünyasının geleceğine yeterince hazırlanmıyoruz demektir. Eğer gelecek nesillere iyi bir miras bıraktığımızdan ve çocuklarımız için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızdan emin olmak istiyorsak o halde kendi sınırlı düşüncelerimizi bir kenara bırakıp yapay zeka ve E/Ö psikolojisinin bizi iş dünyasının geleceğine hazırlamasına izin vermeliyiz.

 

Kaynak: Inc

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.