Şirketinize Uzaktan Çalışma Lideri Almanın Zamanı Geldi Mi?

58

Uzaktan Çalışma Lideri nedir? Bu insanlar ne iş yapıyor? Bir şirket neden böyle bir pozisyonda işe alım yapar? Tam şu an uzaktan çalışmanın neler başarabileceğini ve dünyamızı nasıl değiştireceğini anlamanın dönüm noktasındayız. Böyle bir değişim yüksek ihtimalle gelecekte adını hiç duymadığımız pozisyonlar yaratacak, bu yüzden ben de bu hareketin başlangıcı sayılabilecek şeyle ilgilenmek istedim. Forbes ve TechCrunch şirketlerinin de bunu yaptığını öğrendiğimde de çok şaşırdım. Görünen o ki; başkaları da bu yeni pozisyonu merak ediyor.

“Uzaktan Çalışma Lideri” Nedir?

Her yeni konsept gibi (uzaktan çalışma da dahil olmak üzere), Uzaktan Çalışma Lideri pozisyonunun oturmuş bir anlamı yok. Doğrudan sorulduğunda Klinger “Bu pozisyonun ne anlama geldiğini ben de dahil hiç kimse bilmiyor.” diye cevapladı. Bir startup (ya da aynı şekilde işleyen herhangi bir şirket) içindeki her rol, ihtiyaç duyulan çıktılara ya da çözülmesi gereken problemlere göre tanımlanır. Büyüme Müdürü (Head of Growth) şirketin uzun vadeli büyümesinden sorumludur. CTO, teknolojiden sorumludur. Yani “Uzaktan Çalışma Lideri nedir?” sorusunu cevaplamak için öncelikle şu soruyu cevaplayarak başlayacağım: Uzaktan çalışma ile büyüyen bir şirketin nasıl çıktılara ihtiyacı var? Her şirket ve çalışma ekibi sıra dışıdır, ancak (yakın zamanda geçmiş olsa da) uzaktan çalışan her şirket için geçerli birkaç evrensel sonuca dikkat çekeceğim.

Nasıl çıktılara ihtiyaç var?

  1. Sağlıklı bir uzaktan çalışma kültürü
  2. Uzaktan çalışan şirketin pürüzsüzce işlemesini sağlayan bir sistem
  3. Uzaktan çalışma konusunda en yetkin kişileri işe alma becerisi
  4. Uzaktan çalışma dünyasının ilgisini çekecek ürünler ve özellikler geliştirmek

Yukarıdaki sonuçlardan sorumuza net bir cevap alıyoruz. Uzaktan Çalışma Lideri şirketin uzaktan çalışma konusunda her açıdan gelişmesini sağlar. Sorumlulukların hem dahili hem harici olması dolayısıyla bu pozisyon sıra dışı bir pozisyondur. Öncelikle şirketin içindeki mekaniklerin pürüzsüz işlediğinden emin olmalısınız. Sonra, bunu dünyanın geri kalanının (ve işe almak istediğiniz kişilerin) da bildiğinden şüphe duymamalısınız. Sonuçta, en iyileri çekebilmek için sadece uzaktan çalışmayı öne sürmeniz artık yeterli değil.

Uzaktan Çalışma Lideri Ne Yapar?

1. Şirkette sağlıklı bir uzaktan çalışma kültürü oluşturur.

Uzaktan Çalışma Lideri, şirketin öncelikli uzaktan çalışma değerlerini tanımlamak için doğrudan kurucular veya yönetici ekibi ile çalışmalıdır. Tüm ekip için (üstler dahil) uygun geri bildirim mekanizmalarının bulunması gerekir. Bu, anonim geri bildirimlerin yanı sıra, uzaktan çalışırken iyi performans gösterdiklerinden emin olmak için ekip üyeleriyle düzenli yapılacak check-in’leri içerir.

Ayrıca “eğlenceli” bir uzaktan çalışma ortamına sahip olmaktan sorumludurlar. Bu, pek çok kişinin düşündüğü kadar zor değildir. Eğlenceli bir uzaktan çalışma ortamı, pozitif bir uzaktan çalışma tutumunu teşvik eden ortak ilkelerle başlar.  Ayrıca, işle ilgili olmayan etkinliklere ve iletişim kanallarına da sahip olabilirsiniz. Gitlab, Slack üzerinde yaptıkları iletişimlerin %100’ünü gayri resmi iletişime ayırdı. Pandemiyi atlattıktan sonra, yüz yüze görüşmelerin geliştirilmesi ve planlanması da burada önemli bir rol oynuyor.

2. Şirketin sorunsuz çalışmasını sağlayan sistemler geliştirir

Şirketinizin “uzaktan çalışma araçları” ne? Çalışma saatleri için beklentiler neler? Senkron mu, asenkron mu veya ikisinin ortasında bir yerde mi? Bu soruların doğrudan ele alınması, açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Ekibiniz 7/24 e-postalara cevap verdiklerinde takdir edileceklerini düşünürse, bitkin düşeceklerdir. (Ve muhtemelen ekibin geri kalanını rahatsız edeceklerdir)

Ayrıca, iletişim kanallarının tam olarak ne için olduğunu ve nasıl kullanıldığını dikte etmeniz gerekir. Küçük şeylerin burada büyük bir etkisi var. Meşgul olduğunuzda büyük bir e-posta yığınında ‘ileri’ düğmesine basıp geçmek kolaydır, ancak konuyu özetlemek çok daha iyi olacaktır. Arada bir tür husumet oluşmadan önce bu tür şeylerin belirlenmesi gerekir. Pürüzsüz bir uzaktan çalışma için Google Drive ve Notion gibi karmaşık araçların da düzgün ve düzenli olması gerekir. Bunlar kendi kendine olacak şeyler değildir. 

3. Uzaktan çalışma konusunda en yetkin kişileri işe alır 

İşe başvuranların özgeçmişlerini, LinkedIn’lerini ve portföylerini iyi görünmek için geliştirmelerine benzer şekilde, şirketler de aynı şeyi yapmalıdır. Artık sadece uzaktan çalışmak yeterli değil. Potansiyel çalışanlar (en azından hedefledikleriniz) büyük olasılıkla spesifik uzaktan çalışma menfaatleri arıyorlar. Bunlar, ortak değerlere sahip gerçek bir uzaktan çalışan şirket olduğunuzu göstermenize yardımcı olur. Tüm bunların iş tanımlarında belirtildiğinden ve bu gönderilerin doğru potansiyel adayları bulduğundan emin olun. Bu, işe alınanların şirketin değerleriyle uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olur. 

Ancak bunlar işe alım noktasında bitmiyor. Yüz yüze tanışmakla, uzaktan çalışacak birini hiç görmeden işe almak tamamen farklı bir durumdur. İlk haftanın kafa karışıklığı ve endişe dolu olmamasını sağlayın. Ekiple tamamen entegre olmak, uzaktan çalışan yeni çalışanlar için kesinlikle gereklidir. Bunu başarmak küçük bir görev değildir. Tüm ekibin sürece hakim olduğu açık ve tekrarlanabilir bir işe alım ve alıştırma süreci oluşturun. Bu sadece uzaktan çalışma hayatını daha keyifli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda işe almak için çok çalıştığınız yeni çalışanınızın 1. günden itibaren katkı sunmasını sağlar. 

4. Uzaktan çalışma dünyasına hitap eden ürünler ve özellikler geliştirir

Bu, evrensel geçerliliği olmayan tek kategorimizdir. Yine de uzaktan çalışan çoğu şirket aslında ürün ve hizmet teklifleri ile uzaktan çalışma dünyasına hitap ediyor. Şirketiniz bunu yapacaksa, uzaktan çalışma dünyasındaki yeni ihtiyaçları ve eğilimleri araştırmanız gerekir. Bunu diğer şirketlerin uzaktan çalışma liderleriyle koordine olarak ve ekibin ağını genişleterek yapabilirsiniz. Bunun bir parçası da uzaktan çalışma alanında ve benzer topluluklar arasında bir fikir lideri olmaktır. 

Zaman zaman, Uzaktan Çalışma Lideri bir ürün yöneticisi olarak da hareket edebilir (en azından kısmen). Şirket için kesintisiz bir uzaktan iletişim sistemi oluşturduysanız bireysel ekipler ve ürünler arasındaki süreçleri optimize edebilirsiniz. Sonuçta, ürünlerinizin ve özelliklerinizin hızla gelişen uzaktan çalışma dünyasında düzgün çalıştığından emin olmalısınız. 

Kimler bir ”Uzaktan Çalışma Lideri”ni işe almalı? 

Uzaktan çalışan bir şirketseniz, yukarıdaki 1-3. maddeleri ne olursa olsun uygulamanız gerekiyor. Bu, birisinin bu sorumlulukları ele alması gerektiği anlamına geliyor. Genç bir startup’ınız varsa, özel olarak bunlara odaklanmak için birine ihtiyacınız olmayabilir. Sonuçta bir şirkete yeni başlıyorsanız, kurucular tüm rolleri kendileri oynamalıdır. Diğer birçok üst düzey çalışan bu rolü oynayabilir. CEO, COO, İnsan Kaynakları Başkanı… Bunların hepsi uygun olabilir. Dürüst olmak gerekirse uzaktan çalışma konusunda tutkulu olan herkes uzaktan çalışma pozisyonunda başarılı olabilir. Önemli olan, şirket içinde bir lider olmaları ve kurucular veya yöneticiler ile açık bir yönetim çizgisine sahip olmalarıdır. 

Bu aslında konuyla ilgili iyi bir gösterge olabilir. Şirketin uzaktan çalışma için bir temeli yoksa, bu kesinlikle işe alım yapılması gereken bir pozisyondur. Pandemi sırasında ofise asla geri dönülmeyeceğine karar vermiş bir şirket olduğunuzu varsayalım. Bu zor bir geçiş ve hiç kimse ilk denemede tam anlamıyla başarılı olamıyor. Kurucular uzaktan çalışma konusunda deneyimli bir geçmişe sahip değilse, muhtemelen biraz yardıma ihtiyacınız olacak. 

Belki de şirketiniz baştan beri uzaktan çalışıyordur. (Ya da Gitlab gibi yaklaşık on yıldır). Artık uzaktan çalışmak sizin için bir normdur, en iyi uzaktan çalışan şirket olarak öne çıkmak için gerçekten dikkat çekici bir şey yapmak zorundasınız. Bir “Uzaktan Çalışma Lideri” işe almak kesinlikle bunu yapmanın bir yoludur. Dikkat çekebilmek için bir miktar PR taktiklerine sahip olmak, alanın en iyilerinin sadece uzaktan çalışan bir şirket değil, aynı zamanda en iyisi olduğunuzdan emin olmasını sağlar. 

Sonuç olarak bu pozisyon için birine ihtiyacınız olduğuna dair en büyük gösterge bu konuda zorluklar yaşamaktır. Şirketinizin uzaktan çalışma konusunda zorluklar yaşamasında utanılacak hiçbir şey yok.  Zaten uzaktan çalışma kültürü, süreç, işe alım, işe alıştırma ve iş birliği konularında tam puan alma olasılığınız düşüktür. Eğer sorunlar olduğunu düşünüyorsanız, evet kesinlikle var. Ancak, bu sorunların çoğuyla başa çıkmak için tam zamanlı bir Uzaktan Çalışma Lideri işe almak zorunda değilsiniz. Rolü kendi başınıza doldurmaya çalışmak iyi bir başlangıç, ancak uzaktan çalışma konsepti başvurabileceğiniz uzmanların olduğu noktaya kadar gelişmiştir. 

Uzaktan Çalışma Lideri nasıl bulunur?

Uzaktan Çalışma Lideri pozisyonunda işe alım yapmaya karar verdiniz. Tebrikler! Uzaktan çalışan şirketiniz için heyecan verici bir adım. Ama şimdi muhtemelen ‘’böyle birini nereden bulabilirim?’ sorusunu soruyorsunuz.  

Bu elbette ne tür bir şey aradığınıza bağlı. Birini tam zamanlı olarak işe almaya hazır mısınız? Ya da yarı zamanlı? Yukarıda belirtilen şeylerin tamamını mı yoksa bazılarını yapmalarını mı istiyorsunuz? Ne kadar maaş verebilirsiniz (ya da vermek istersiniz)? Unutmayın, bu soruların tek bir doğru cevabı yok. Aramaya başlamadan önce neyi ve kimi aradığınızı bilmek size yardımcı olacaktır. Bu konu üzerine biraz düşündüğünüzde, aşağıdaki yerlerden başlayabilirsiniz. 

1. Şirketinizin içi 

Buradan bulacağınız birisi, doğası gereği şirketin misyonunu, vizyonunu ve kültürünü anlaması gereken önemli bir potansiyel çalışandır. Kurucular/yöneticiler ile önemli ve doğrudan bir ilişkiye sahip olmaları gerekir. Bu nedenle, mümkünse, boşluğu doldurmaya hazır ve heyecanlı olan birini arayın. Bir çalışanınızı anında tam zamanlı bir uzaktan çalışma lideri yapmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bu aşamada olduğunuzu hissetseniz bile, içeriden bir çalışanın zamanının %25-50’si kadarıyla başlamak dışarıdan birinin %100 başlamasından muhtemelen daha iyi olacaktır. 

2. Ağınız vasıtasıyla arayın 

Herhangi bir işe alımda olduğu gibi, bir aday “ağınızda” ise bu büyük bir bonustur. Henüz şirketin bir parçası olmayabilirler, ancak sizi ve ekibinizi anlama olasılıkları daha yüksektir. Ekip üyelerinize bu role uygun olan, kültürünüze imrenen ve görevinize gerçekten inanan birisini tanıyıp tanımadıklarını sorun. Çekirdek ekibinizin yapacağı geri dönüş sizi şaşırtabilir. Bu arada, halihazırda yapmıyorsanız, doldurmaya çalıştığınız rol ne olursa olsun, aday avına başlamak için harika bir yöntemdir.

3. İdeal adayı kendiniz bulun 

Şirket içinde uygun birisi yoksa ya da ağınızda ideal birini bulamadıysanız endişelenmeyin. Sonuçta bu oldukça niş bir pozisyon. Ama şimdi mükemmel adayınızın kim olacağı konusunda eleştirel düşünmenizin zamanı geldi. Takip ettiğiniz uzaktan çalışma fikir liderlerini düşünün. Rüya adayınız olarak kimi düşünürdünüz? Büyük olasılıkla, bu kişi işe alıma müsait olmayacaktır (Ancak denemekten korkmayın, müsait olmasalar bile, başkalarını önerebilirler). Endişelenecek bir şey yok. Birkaç isimle taslak çıkardıktan sonra aramayı genişletmek ve sizi heyecanlandıran kişilerin kısa bir listesini almak çok daha kolay olacaktır. Onlara ulaşın ve aradığınız şey hakkında bir görüşme yapın. 

4. İş ilanı koyun

Her şey başarısız olursa, daha geleneksel olan yönteme başvurun ve iş ilanı yayınlayın. Muhtemelen çok fazla niteliksiz başvuru alacaksınız ve bunları incelemek için çok fazla zaman harcayacaksınız. Yine de bu, yeni işe alımınızı duyurmak için harika bir yoldur. Başvuran 100 kişiden 1’i bile potansiyel olarak iyi bir adaysa, istatistiksel olarak şanslısınız. Sadece, işin tanımına çok fazla zaman ayırdığınızdan emin olun ve paylaşmak için doğru yerler hakkında etraflıca düşünün.

Yazan: Sam Claassen
Çeviren: İbrahim Aktürk
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.