Şirketinize En İyi Serbest Çalışanları Almanın 9 Yolu

497

Salgının dayatmış olduğu uzaktan çalışma modelinin bir başarı olduğu düşünüldüğünde, gig ekonomisi serbest çalışanlar için ümit verici görünüyor. Uzmanlar, ideal freelancer’ın nasıl işe alınacağı ve yerleştirileceği üzerine ipuçları veriyor.

Gig ekonomisini erken benimseyenler, işlerini şirket-dışı (off-prem) yürüttükleri sırada işverenlerin taleplerini karşılayabileceklerinden emindiler (şirket-dışı şimdilerde popüler bir kelime). Uzaktan çalışanlarına materyallerini teslim edebilen kuruluşlar, daha geleneksel mikro yönetim tarzından vazgeçerek, sağlam sonuçlara ve görevlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasına odaklanmışlardı.

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana bir yıldan fazla bir zaman geçti ve serbest çalışanlar her zamankinden daha değerli. Şirketler çalışanlara tamamen uzaktan çalışmayı teklif etmeseler bile, hibrit programların şirket-dışı çalışmayı ofiste tam zamanlı çalışmaya göre daha yaygın hale getirmesi olası ve bu serbest çalışanlar için bir artı. Serbest çalışanlar, daha salgından önce bile kendilerini global ekonominin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettirmeye çalışıyorlardı. Statista, 2019’da 57 milyon kişinin serbest çalışan olarak çalıştığını ve bu sayının 2027’ye doğru 86,5 milyona kadar yükseleceğini tahmin ettiğini belirtti.

Uzmanlardan, gig çalışanlarını işe almak isteyen işletmelere en iyi serbest çalışanları bulma üzerine ipuçları vermelerini istedik. Bu önerilerle iş arayanlar ve sabit personel olmayıp evden çalışanlar da potansiyel bir işveren tarafından nasıl değerlendirilebileceklerini tahmin edebilirler.

1. Meslektaşlarınıza, son harika freelancer’ını nasıl bulduklarını sorun

FlexJobs ile Remote.co’da kariyer geliştirme müdürü ve koç olan Brie Weiler Reynolds, “Çevrenizdeki kişiler yakın zamanda bir serbest çalışanı işe alma tecrübesi yaşamışlarsa paylaşabilecekleri bazı ipuçlarının olması muhtemeldir,” dedi.

2. Bir işe alım uzmanını göz önünde bulundurun

İşe alım hizmeti sunan Freelancer.com’un uluslararası başkan yardımcısı Sebastián Siseles, “Eğer doğru serbest çalışanı seçerken yardım almayı düşünüyorsanız ya da projeniz için ne tür beceriler gerekebileceğinden emin değilseniz, işe alım hizmetinden yararlanın,” diye önerdi. “Sizi projeniz için en iyi serbest çalışan ile buluşturmaya yardımcı olabilirler, bu da aynı zamanda kalite açısından incelenip en çok tercih edilen serbest çalışanlardan biri olabilir.”

3. Proje için zaman çizelgesi ve bütçeyi belirleyin

Braintrust kurucu ortaklarından Gabriel Luna-Ostaseski, “Herhangi bir serbest çalışanın iş hakkında ilk soracağı sorulardan biri hep ‘Ücret oranı nedir?’ olacak.” dedi. “Serbest çalışanların çoğu, projeler için taban ücret oranlarına sahiptir. Bütçelerini çok düşük tutan şirketler doğru yeteneği kendilerine çekemezler. Bütçeyi çok yükseğe çıkarırsanız bu sefer de işe alım avantajları düşer. Finansal bütçelerle birlikte zaman ve projenin uzunluk beklentisi de belirlenmeli. Serbest çalışanlar esneklik istiyor fakat diğer yandan sürekli yeni işler bulmak zorunda kalmak istemiyorlar.

4. Projenin faaliyet alanı ve gerekli çalışma hakkında net olun

Reynolds, “Projenizin neye benzemesini istediğiniz hakkında ne kadar net olursanız, potansiyel serbest çalışanları bir o kadar daha iyi inceleyebilirsiniz,” dedi. “Mümkünse, teslim edilecek çalışmaları ve zaman çizelgelerini içeren net bir iş tanımı yazın.

5. Kişiye özel hazırlanmış tekliflere değer verin

Siseles, “Serbest çalışanın fiyat teklifini projenizin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde uyarladığı, kaliteli bir teklif arayın,” diye öneriyor. “Bu, projenizin tamamlanmasına adanan ilgiyi gösterir. Projenizin tanımındaki spesifik bir bilgiyi istemek, teklif verenin onu okumak için zaman ayırıp ayırmadığını saptamanın bir yolu olabilir.”

6. Davranış temelli mülakat soruları sorun

Monster’da kariyer uzmanı olan Vicki Salemi, “Mülakat sırasında adayları değerlendirmenin en etkili yollarından biri, açık uçlu durumsal sorular yöneltmektir.” dedi. “Çoğu zaman geçmişte sergilenen davranışlar, gelecekteki davranışların mükemmel öngörücüsüdür. Bir durum hakkında soru sorun ve şu şekilde devam edin: Durumu nasıl idare ettiniz? Sonuç ne oldu? Mesela, ‘Zor bir müşteri ile uğraştığınız bir zamandan bahsedin lütfen. Durum neydi? Durum ile nasıl başa çıktınız? Sonuç ne oldu?’”

7. Esnek olun

Salemi, “Bu salgının bize öğrettiği birçok dersten biri esnekliktir,” dedi. Future of Work raporuna göre, uzaktan çalışma esnekliği, İK uzmanlarının Covid-19 salgını nedeniyle en çok değiştirdiği ilk üç politika arasındaydı — diğer ikisi, değişken çalışma programları ve güncelleştirilmiş sağlık protokolleriydi. Belki de baştaki planınız, tamamen açılana kadar iş yerinizde haftada birkaç gün çalışacak bir serbest çalışan bulundurmaktı, fakat pozisyonunuz için en iyi olan aday coğrafi bölgenizde değil veya uzaktan çalışması gerekiyor. Sadece coğrafi nedenlere bağlı olarak bir adayı reddetmeden önce, uzaktan çalışma durumunun ikiniz için de nasıl yürüyebileceği üzerine iyice düşünün. Zamanlama, her gün veya hafta için ayrılan çalışma saatleri yönünden esnek olun (belki de 09:00- 14:00 arası çalışmak yerine, sabah 7’den öğlene kadar çalışabilirler) ve pazarlığa kapalı olan şeyleri değerlendirin. Programınızda esnekliği bulundurmak daha güçlü bir serbest çalışan iletişim hattına açılmanızı sağlayabilir.”

8. Serbest çalışanları işe almak, tam zamanlı çalışanları işe alma ile neredeyse aynı olmalı

Salemi, “Detaylı iş tanımı ile başlanılarak, işe alım döngüsüne tam zamanlı işe alım gibi davranılmalı — işi yayınlayın, dikkatlice özgeçmişleri inceleyin, mülakatlar düzenleyin, adayları değerlendirin ve bir teklif sunun — tek fark, teklif mektubu yerine sözleşme veya proje işe başlama mektubunun üzerinde müzakere edilip anlaşmanın gerçekleşmesi ve tam zamanlı rollere göre daha belirsiz bir arka plan kontrolünün olması,” dedi.

“Salgın nedeniyle bunların çoğu sanal olarak gerçekleşiyor, bu da işe alım uzmanları için problematik olabilir. Monster’ın Future of Work global raporuna göre, ABD’deki işe alım uzmanlarının %70’inin aday mülakatlarının ve yeni işe alımlarının en az yarısında sanal teknolojiyi kullanması ile ABD, sanal iş mülakatı uygulamalarını benimseme konusunda başı çekiyor. Bu yüzden, kestirmeden gitmemeyi deneyin, sanal mülakatlar düzenleyin ve tam zamanlı bir pozisyonun yürütülmesi ve değerlendirmesi için ne kadar titiz oluyorsanız o kadar titiz olun.” diye ekliyor.

Reynolds, “Aynı sabit personel istihdamında yapacağınız gibi, serbest çalışanlarınızdan da referans, örnek çalışmalar ve iş ürünlerinin diğer kanıtlarını isteyin. Başvurularını dikkatlice inceleyin ve bir adayın referans materyalini ve bağlantılarını değerlendirdiğiniz sırada projenizin hedeflerini aklınızda bulundurun.” dedi.

9. Serbest çalışanlara doğru teknoloji erişimi sağlayın

Luna-Ostaseski, “Serbest çalışanları işe almanın güzelliği, şirketlere doğru yetenekleri nerede olurlarsa olsunlar bulmalarına izin vermesidir.” dedi. “Çoğu kuruluş için muhtemeldir ki, serbest çalışanları tamamen olmasa bile en azından kısmen uzaktan çalışıyor olurlar. Bu demek oluyor ki, işe alım uzmanları tüm çalışma alanlarını sanal olarak yönetme durumunda kalacaklar: faturalama, ödemeler, teknoloji ve iş birliği.”

Serbest çalışmanın işveren ve çalışan için kendi cazibesi var

Pandemi, serbest çalışanların gelişmesinin önünü özellikle açmamış olsa da işletmeler üzerindeki etkisi tartışılmazdır; zorunlu olarak yapılan uzaktan çalışma dönüşümü ile bilinçli kuruluşların serbest çalışanlara tanıdığı imkanın olumlu sonuçları, işverenlere güven sağlamış oldu.

Sektörün diğer bölümleri, büyüyen serbest çalışan kitlesini rahatlatmak için araçlar geliştiriyor. Serbest çalışma yönetim sistemi Stoke Talent yakın zamanda, serbest çalışanlara daha hızlı ödeme yapılmasını sağlayan ödeme aracını piyasaya sürdü. Bu yapay zeka algoritmik tarama sistemi, tüm iş gücü sınıflandırma yasaları ile tam uyum içinde her bir ilişkiyi izliyor ve işverenleri potansiyel para cezaları ve olası davalar hakkında uyarıyor.

Yazan: N.F. Mendoza
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.