Serbest Çalışma Bir Güçtür – Ve Bunu Dikkate Almalıyız

1.218

10 yıl içinde, şu andaki büyüme hızında ABD’li işgücünün büyük çoğunluğu serbest çalışanlar olacaktır. Bunu bir saniye (veya bir dakika) düşünün: Serbest çalışmanın ekonomimiz, siyasetimiz, kültürümüz için önemli etkileri vardır.

Bu şaşırtıcı istatistik serbest çalışan bir internet sitesi olan ve bağımsız iş gücünü temsil eden Upwork and Freelancers Union tarafından ”Amerika’da Serbest Çalışma:2017” (Freelancing in America: 2017 (FIA) isimli kapsayıcı bir çalışmadan gelir.

FIA, şu anda ABD’li işgücünün üçte birinden fazlasının şu anda serbest çalıştığını (57 milyon Amerikalı) ve geçen yıldan bu yana yaklaşık yüzde 30’luk bir sıçrama yaparak ekonomiye yılda yaklaşık 1.4 trilyon dolar katkıda bulunduğunu tahmin ediyor. Bu diğer bütün jenerasyonlardan fazla olan Y jenerasyonun neredeyse yarısına denk geliyor.

Serbest çalışan işgücü, 2014’ten bu yana ABD genel iş gücünden 3 kat daha hızlı bir oranda büyüdü – ve bunların yüzde 59’u son 3 yıl içinde serbest çalışmaya başladı.

Bu istatistik, geleneksel tam zamanlı işleri serbest zamanlı işlere dönüştüren artan bir kurumsal eğilim ile de örtüşmektedir. Küresel İK hizmetleri şirketi Randstad tarafından yapılan yeni bir ankete göre, “Küresel insan sermayesi liderlerinin yarısından fazlası, kalıcı pozisyonlarının üçte birini yakın gelecekte kontenjanlı rollere dönüştürmeyi umuyor” dedi.

Küçük İşletme Yönetiminin kâr amacı gütmeyen, ücretsiz danışmanlık ve eğitim sağlayan SCORE isimli ortağı, küçük işletmeler için benzer bir eğilim beklentisi içindedir. SCORE’ın en son hazırladığı rapora göre: “Tam zamanlı çalışan istihdam eden firmaların sayısı nispeten düşük kalırken, işcisiz işletmeler(”tek başına çalışan girişimci de deniyor) artmaktadır. İşletmeler içindeki rolleri doldurmak için müteahhitler ve yarı zamanlı çalışanların kullanımını açıklayan “gig ekonomisinde”(yeni nesil serbest zamanlı çalışma) belirgin bir artış olmuştur. ” Anket yapılan şirketlerin %20’si müteahhitlerle (her türden) geçen altı ay içerisinde çalışanların yerini aldığını bildirdi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu eğilimler, son yıllarda işbirliği içinde çalışmanın(collaborational working) patlamasına katkıda bulunan önemli bir faktördür. İşbirliği içinde çalışma insanların çoğunlukla bağımsız olarak çalıştıkları, ancak ortak bir alanda diğerleriyle çalıştıkları, dünya çapında bir harekettir. Bazı tahminlere göre en az 100 ülkede yaklaşık 14.000 işbirliği içinde çalışma alanı bulunmaktadır. Kendi coworking girişimim olan BEAHIVE’e üyelik Beacon’da 2009 ylında açtığımdan beri arttı- bu artış küresel işgücü ve yerel demografik değişimlere ayna tutarak, başlarda yavaş olsada son birkaç yıl içerisinde hızlandı

Upwork CEO’su ve Dünya Ekonomi Forumu Konseyi’nin eş başkanı Stephane Kasriel Cinsiyet, Eğitim ve İş Geleceği konusunda: ” Şu anda Dördüncü Sanayi Devrimi’ndeyiz- bu artan makineleşmeye dayalı hızlı bir değişim dönemidir, fakat işin geleceğine yön vermek için benzersiz bir fırsata sahibiz ve serbest çalışanlar insanların fark edebileceğinden daha kilit bir rol oynayacak.” dedi.

Yine de … politikalar, bütçe kararları ve ekonomik kalkınma girişimleri, genellikle serbest çalışanlar ve sözde tek başına çalışan girişimcileri düşünmüyor. Bu grubun çoğunluğu evden, tek başına, çalışıyor.Mid-Hudson Vadisi gibi şehir dışı bölgelerde, onların ihtiyaçlarını gidermek için kayda değer bir eksiklik var – bu ihtiyaçlar danışmanlık, eğitim, ağ oluşturma ve sosyal destek gibi konulardır ki ben bunları BEAHIVE aracılığıyla ele almaya çalışıyorum.

FIA raporundaki diğer dikkate değer bulgular:

  • ABD’li iş gücünün yüzde 54’ü, bugün yaptıkları işin 20 yılda varolacağı konusunda pek emin değildir.
  • Serbest çalışanlar, becerilerini daha sık güncelliyor ve geleceğe daha iyi hazır olduklarına inanıyorlar. Tam gün çalışan serbest çalışanların yüzde 65’i, tam zamanlı çalışanların yalnızca yüzde 45’ine kıyasla, işler geliştikçe becerilerini güncellediklerini söylüyor.
  • Tam zamanlı serbest çalışanlar için serbest çalışmanın başlıca etkenleri özgürlük ve esnekliktir; yarı zamanlı serbest çalışanlar, ekstra para kazanmanın yanı sıra esneklik kazanmaktaktır.
  • Serbest çalışanlar giderek çeşitlendirilmiş bir müşteri portföyüne sahip olmasının bir işverene göre daha güvenli olduğunu düşünüyor (yüzde 63 katılıyorum, 2016’dan bu yana 10 puan arttı) ve ayda ortalama 4.5 müşteri buluyor.
  • Serbest çalışan ve serbest çalışmayanlar, uygun fiyatlı sağlık hizmetlerine erişim, borçlar ve tasarruf gibi aynı temel endişelerin birçoğunu paylaşıyor.
  • Bununla birlikte, serbest çalışanların kendilerine özel bir endişesi var – gelir tahmin edilebilirliği. Serbest çalışanlar bu nedenle, tasarruflarını daha sık kullanıyor; tam zamanlı serbest çalışanların yüzde 63’ü, ayda en az bir kere, tam zamanlı serbest çalışmayanların sadece yüzde 20’sine kıyasla tasarruflarından bir kısmını harcıyor.
  • Serbest çalışanlar, siyasi ortaklığın ötesinde bir ses istiyorlar – Eğer bir aday serbest çalışanların çıkarlarını desteklerse, bu grubun %72’si parti ideolojilerini değiştirmeye hazırdır.

Liderlerimizin bu değişen ortama uyum sağlamaları lazımdır. Genellikle bölgenin dışındaki alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin cezbedilmesi ve onlara vergi indirimleri verilmesine odaklanan ekonomik gelişime yönelik eski yaklaşımları gözden geçirmeliyiz. Siyasetçiler, sık değişen( ya da düşük ücretli) işler ve vergi gelirleri gibi bu tür projeleri ”fotoğraf fırsatı”(ünlülerin gazetecilere ve fotoğrafçılara resim çekmeleri için imkan vermesi) ve basın duyurusu ile açıklarlar. Bu tür projelerin siyasetçilerin kariyerlerine destek olmasına rağmen, hizmet ettikleri topluluklar için çok fazla çaba göstermezler.

Kaynak:  PoughKeepSie 

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.