Serbest Çalışanların Daha İyi Çalışmalarını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

104

Çalışanların işlerini en iyi şekilde yapmaları için gerekli ortamı yaratmak yöneticinin işidir. Peki ya çevik yetenekler – dahili yetenekleri artırmak için güvendiğiniz bağımsız uzmanlar, namıdiğer serbest çalışanlar? Yüksek beklentilerinizi karşılamak için bireysel olarak neye ihtiyaçları olduğunu anlıyor musunuz?

Tam zamanlı çalışanlarınızı bilirsiniz. Düzenli olarak etkileşime girersiniz ve birlikte bir çalışma geçmişiniz vardır. Ancak, serbest çalışanlarınızın ellerinden gelenin en iyisini yapmak için neye ihtiyaç duyduklarını anlamak daha zor bir şey olsa da — örneğin, uzaktan çalışıyor olabilirler — bu, önemli bir getirisi olan değerli bir uğraştır. İşte nedeni: Sizinki gibi kuruluşlar, önemli bir uzmanlık tamamlayıcı kaynakları olarak serbest çalışanlara güveniyor. Toptal’a göre, şirketlerin %91’i serbest çalışanlardan yaralanıyor ve Upwork’ün bildirdiğine göre, platformun en iyi serbest çalışanlarının devam eden veya tekrar eden iş ilişkileri bulunuyor. Kısacası, kuruluşunuz muhtemelen serbest çalışanlara bağlıdır ve muhtemelen gelecekte de öyle olacaktır. Anlaşılan o ki, başarınız onlarınkine bağlı olabilir.

Daha güçlü, daha verimli yönetici/serbest çalışan ilişkileri için olan araç kariyer yönelimleridir. Fikir, mühendislik mezunlarının kariyerlerinin “dayanak noktalarını” inceleyen MIT araştırmasından doğdu ve Utah Üniversitesi’nde Brook Derr tarafından büyütüldü. En iyi serbest çalışanlarla yaptığımız röportajlar, üstlendikleri işi, birlikte çalışmayı seçtikleri müşterileri ve işi nasıl yaptıklarını etkileyen altı farklı kariyer yönelimi buldu:

 • İlerleme: “Yukarı çıkmaya devam etmek”, artan statü, pozisyon ve sorumluluk arayışı
 • Bağımsızlık: “Kendi yolumla yapmak”, işin nasıl, ne zaman ve nerede yapılacağı hakkında seçim ve esneklik arayışı
 • Denge: “Dolu bir hayat yaşamak”, önemli olana zaman ayırmak ve birden çok kişisel önceliğe aktif bir bağlılık arayışı
 • Hizmet: “Daha iyi bir dünya oluşturmaya yardımcı olmak”, sosyal meseleler üzerinde olumlu etkiye sahip bir hayat ve başkalarının hayatlarını iyileştirme arayışı
 • Çeşitlilik: “Yeniyi yaratmak”, öğrenme, yenilik yapma ve profesyonel olarak büyüme için fırsat arayışı
 • Bağlantı: “Topluluğunu bulma”, daha güçlü bir sosyal ve meslektaş bağı arayışı, kendini kuruluşun veya ekibin bir parçası gibi hissetmek

Yöneticilerin bilmesi ve yapması gerekenler:

 1. Serbest çalışanlarınızı neyin harekete geçirdiğini bilin. Serbest çalışanlara onlar için en tatmin edici ve verimliliği sağlayan motivasyonlarını sorun, size söyleyeceklerdir. Üst düzey bir serbest çalışanın dediği gibi, “Tamamen ticari bir işleme dayanan bir ilişki istemiyorum. Değerli hissetmek istiyorum ve bana göre en iyi hangi koşullarda çalıştığımın sorulması, ortaklığa yönelik samimi bir çaba hissetmek için harika bir başlangıç.”
 1. Çoğu insanın motivasyonların bir kombinasyonu olduğunu kabul edin. Röportaj yapılan bir kişi bunu şöyle ifade etti: “Birincisi denge. Üç çocuk annesi olarak, esnekliğe sahip olmak benim için gerçekten çok önemli. Ancak bağımsızlık, ikinci bir öncelik olmaya çok yakındır. Çalışma programım üzerinde kontrol sahibi olmayı seviyorum ve aslında aralıklı toplantılar ile evde daha iyi çalıştığımı görüyorum. Ben bir serbest çalışanım çünkü işim ve hayatım üzerinde bir sahiplik istiyorum.”
 1. Kariyer odaklı motivasyonlar ile uyumlu çalışma takdir edilir ve çok rağbet görür. Eskiden Google’da yazılım geliştiricisi olan ve şu anda serbest çalışan Charles, “bağlılığa” odaklandı: “Benim için bir projenin anlamı, ürün sahibinin amacını ve başarısını paylaşmaktan geçiyor. Bu gerçekleştiği zaman, çalışmalarınız doğal olarak günden güne ve uzun vadede takdir edilir. Proje bittiğinde, ortaya koyduğunuz değeri yansıtabilir ve görebilirsiniz.” Ayrıca, serbest çalışanlardan belirli bir “türe” karşı çalışmalarını istemek, bağlılığı sarsar. Araştırmalar, çalışma koşullarının  ve yönetimin kariyer odaklı motivasyonlar ile uyumlu olduğunda profesyonellerin daha memnun olduğunu gösteriyor.
 1. İş şekillendirme, iş birliğini  artırmak için güçlü bir araçtır. İş şekillendirme, insanların bir rol veya görevde küçük değişiklikler yapmasına izin vermenin bağlılığı güçlendirmeye nasıl yardımcı olduğunu gösterir. Başlangıçta çalışan gelişimine uygulanmasına rağmen, bu konsept, en iyi serbest çalışanlar için de eşit derecede değerlidir. Örneğin, ilerleme odaklı serbest çalışanlar için sonuçlarını yayınlama veya bir konferansta birlikte sunum yapma şansı büyük bir fark yaratabilir.
 1. Kariyer yönelimlerinin zaman içinde geliştiğini ve değiştiğini anlayın. Derr’in kariyer yönelimleri araştırması, yönelimlerin sabit olmadığını ve önemli hayati vakaların bir sonucu olarak değiştiğini gösteriyor. Çocuk sahibi veya yaşlı ebeveynlerin olması, birçok kişinin dengeye daha fazla değer vermesine sebep oluyor. Kariyerinde geç kalan kişiler genellikle hizmete dönerler. Kısacası, serbest çalışanlarınızın kariyer motivasyonlarını sorun, varsayımlar yapmayın. Yanlış olma ihtimaliniz çok yüksek.
 1. Kontrol yapın ve geri bildirimde bulunun. HBR.org’daki yakın tarihli bir makalem, proje liderlerinin serbest çalışanları yönetmeye yeterli olan spesifik geri bildirimleri vermediğine işaret ediyor. Yöneticiler, serbest çalışanlara performansları hakkında titiz ve düzenli geri bildirim sağlamanın yanı sıra, serbest çalışanların memnuniyetini de kontrol etmelidir: “Nasıl gidiyor? İşinizi en iyi şekilde yapmak için ihtiyacınız olan şeylere sahip misiniz?”

Serbest çalışanların geleceğin iş gücünde büyüyen bir güç olduğunu hepimiz biliyoruz. Serbest çalışanların işlerini en iyi şekilde yapmaları için gerekli koşulları yaratan yöneticiler, üst düzey bir serbest çalışan performansı ve memnuniyeti ile ödüllendirileceklerdir.

Yazan: Jon Younger
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos