Profesyonel Yeteneklerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

454

Çalışma şeklimiz sürekli bir akış halinde. Bu, birçoğumuzun kariyer rotasını da değiştiriyor. Teknolojik inovasyonun sonucu olarak belli başlı işler otomasyon ile yerinden edilirken ve yeni iş imkanları ortaya çıkarken, öğrenme yetisi ve adaptasyon hızı hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda.

Dünya Ekonomik Forumu’nun ekim ayında yayınlanan İşin Geleceği raporuna göre, iş liderlerinin yüzde 94’ü çalışanlarından yeni yetenekler kazanmalarını bekliyor. Bu oran 2018 yılında yüzde 65’miş. Rapor 2025’e geldiğimizde, çalışanların görevlerini etkili bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duydukları becerilerin yüzde 44’ünün değişeceğini öngörüyor. 

Hangi işte olursanız olun, yeni yetenekler kazanmak için hiçbir  zaman çok geç değildir.

 1. Hayat boyu öğrenin

Dezavantajlı popülasyonlardaki yetişkinlere eğitim veren New York merkezli The HOPE Program’ın Brooklyn Program Müdürü olan Michele A. Knox’a göre yeni yetenekler edinmek için ilk adım, açık fikirli ve öğrenmeye hazır olmak. İyi haber şu ki, yeni beceriler edinmekten sadece siz değil, işvereniniz de yararlanacak. Sonuçta sizi desteklemek işvereninizin de maddi yönden yararına olacak. Doğru eylem planını araştırarak bu karşılıklı çıkar ilişkisinden faydalanmalısınız.  

Dikkate almanız gereken üç seçenek: 

 • Şirket kaynakları. Yöneticiniz veya insan kaynakları temsilcisi, çalışanlara yönelik eğitim fırsatlarına sizi yönlendirebilmeli. Aynı zamanda siz de kendi teklifinizi yapabilirsiniz. Yararlanabileceğiniz konferanslar veya eğitimleri araştırmalısınız.
 • Yetenek paylaşımları. Çevrenize sorun. Meslektaşlarınız diğer takım üyeleri ile yeni yeteneklerini paylaştığı düzenli toplantılara katılıyor olabilirler. Çevrenizde böyle toplantılar düzenlenmiyorsa bile siz yapmayı önerin.
 • Sertifikalar. Bitirdiğinizde sertifika edineceğiniz bir eğitim kursuna katılmayı değerlendirin. Bu sertifikaları kendinizi yeni yetenekler edinmeye adadığınızın kanıtı olarak Linkedin profilinizde veya özgeçmişinizde kullanabilirsiniz.
 • Öz eğitim.  Spesifik internet sitelerinde veya YouTube gibi arama motorlarında araştırma yaparak kendi bağımsız öğrenme şeklinizi yaratabilirsiniz. Harvard Business School’un e-öğrenme odaklı yan kuruluşu Harvard Business Publishing Corporate Learning ile yetenek geliştirme platformu Degreed ortaklığında 2019’da gerçekleştirilen bir ankete göre, çalışanların 2018’de en çok kullandığı öğrenme metotu buymuş.

Bütün bu seçenekler yararlı olacaktır ancak iş yerindeki sorumluluklarınız ile dengeyi tutturmalısınız. Sertifikaların “kaygan zemini”nden uzak durmalısınız diyor Ms. Knox. Kariyerinizdeki etkisinin ne kadar olacağı bilinmeye sertifikaları toplamaya kendinizi kaptırdığınızda, iş yerinizde gerekli olan esas yetenek ve alışkanlıkları kaybetmek kolaylaşacaktır.

“İnsanlar genellikle sertifikaları pazarlanabilirlikle eş tutuyor, ancak tam olarak öyle değil” diyor Ms. Knox. “İşe zamanında gelmiyorsanız veya mülakatlarda çok iyi değilseniz, ne kadar sertifikanız olduğunun bir önemi kalmıyor.”

 • Profesyonel ilişkilerinizi güçlendirin

Tek başınıza yeni yetenekler edinmenin birçok yararı var elbette, ancak bunun yanı sıra çevrenizdeki insanların bilgi ve uzmanlıklarından da yararlanabilirsiniz.

“Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok,” diyor Ms. Knox. Beğendiğiniz bir işe veya yeteneğe sahip olan bir meslektaşınıza veya mentörünüze gidip “Bilgileriniz arttırmak için ne yaptın?” diye sorabilirsiniz.

Degreed ve Harvard Business Publishing Corporate Learning’in “İş gücü nasıl öğreniyor?” başlıklı raporuna göre, çalışanlar yeni yetenekleri insan kaynakları eğitimi veya şirket içi öğrenme sistemleri gibi geleneksel kaynaklardan ziyade kendi profesyonel sosyal çevrelerinden ediniyor.

Degreed ve Harvard Business Publishing Corporate Learning raporu için dünya çapında 772 yönetici, müdür ve çalışanla anket yaptı. Katılımcıların bir önceki yılda kariyerleri veya meslekleri adına rehberlik ve önerilere ihtiyaç duyduklarında yaptıklarına baktığımızda:

 • %62’si profesyonel networklerine danışmış.
 • %45’i yönetici veya mentörlerine danışmış.
 • %44’ü takımlarına veya şirketteki görevdaşlarına danışmış.
 • %33’ü Twitter ve Linkedin gibi online sosyal ağ veya topluluklara danışmış.

Performans psikologu Dr. Jim Loehr, “Biz sosyal varlıklarız,” diyerek söze başlıyor. “Başkalarıyla nasıl etkileşime geçtiğimiz, bulunduğumuz topluluğun değerli bir üyesi olmamız adına büyük rol oynuyor.”

Şirketinizdeki her seviyeden insandan yeni yetenekler öğrenebilirsiniz. Değerli yeteneklerini paylaşmak isteyecek olan çeşitli seviyelerden çalışanları araştırın. Takvimlerini inceleyerek onlara yük olmayacak bir zaman ve yetenek paylaşımı metodu bulun.

 • Sadece zamanı değil enerjinizi de yönetin

Her gün veya hafta yeni bir yetenek öğrenmek için zaman ayırmak güzel bir başlangıç, ancak zaman ayırmak tek başına başarılı bir öğrenme süreci sağlamıyor. İlk adım, ne öğrenmek istediğinizi saptamak. Daha zoruna ise sonra sıra geliyor: odağınızı ve dikkatinizi öğrenmeye vermek.

Dil öğrenmek, yeni bir teknolojide uzmanlaşmak veya takım toplantılarına liderlik etmek fark etmez, yeni yeteneğiniz ne olursa olsun  dikkat dağınıklığına izin vermemeli ve yeteneğinize öncelik vermelisiniz.

“Onu istiyorsanız, enerjinizi ona yatırmalısınız. Yaptığınız yatırım arttıkça, gelişim de ona paralel aratacaktır,” diyor Dr. Loehr. “Yeni beceriler kazanmaya hazırlanıyorsanız telefonunuzu kapatın, maillere bakmaya ara verin ve göreve %100 odaklanın.”

Mental ve duygusal sağlınızı kontrol etmek, enerji yönetiminin anahtarı. Kendinizi stresli veya tükenmiş hissediyorsanız zihninizi ve bedeninizi sağlıklı tutacak favori aktivitelerinize yönelin.

Kaynaklar

 • Online yetenek programları: Skillshare, Linkedin Learning, Alison ve Coursera birçok alandan uzmanlar tarafından verilen eğitimler sunuyor. Saatlerce veya aylarca süren eğitimler mevcut. Coursera gibi bazıları ücretsiz olan eğitimleri filtreleyerek bulmanızı sağlıyor.
 • İşvereniniz: Patronunuza veya İK departmanına sizin için hangi eğitim programlarının mevcut olduğunu sorun. Eğitim desteği veya geri ödeme hakkınız olabilir.
 • Dünya Ekonomik Forumu İşin Geleceği Raporu (2020): Gelişen ve düşüşte olan becerilerle ilgili bölüm, küresel pazarda en büyük boşlukların hangi uzmanlıklarda olduğuna ve hangi becerilere yatırım yapmayı düşünmeniz gerektiğine dair içgörüler sunuyor.

Yazan: Alex Janin
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.