Otomasyon, İşe Alımda Büyük Değişiklikler Yapacak

Önümüzdeki beş sene içerisinde robotlar, yapay zeka, otomasyon ve teknolojinin diğer etkileri iş dünyasını başlı başına değiştirecek gibi. İşe alımdan sorumlu kimselerin rolleri de onların bu değişikliklere nasıl adapte olduklarına göre evrimleşecek.

3.006

Otomasyon şu an bile üretim ve tarım alanlarındakiler başta olmak üzere pek çok işi etkilemiş bulunuyor. Ball Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma gösteriyor ki 2000’den beri beş milyon üretim işi yok olmuş ve bunların 4.4 milyonunu artık makineler yapmakta.

Uzmanlar aynı etkinin beyaz yaka işlerinde görüleceğini tahmin ediyor. Çünkü teknoloji insan gücünden daha ucuzken üretimin artırılmasını ve genelde işlerin daha iyi yapılmasını sağlıyor. O yüzden böyle bir şey yaşanması iş dünyasını sarsabilir. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma önümüzdeki yirmi senede Amerika’daki işlerin yarısını artık robotların ya da “akıllı” bilgisayarların yapacağını gösteriyor. Bir danışmanlık ve muhasebecilik firması olan PwC, önümüzdeki 15 senede şu anki işlerin %38’inin yok olacağını öne sürdü.

ENGAGE Talent CEO’su Joseph Hanna, “Hangi araştırmaya bakarsak bakalım hepsinin aynı sonuca işaret ettiğini görüyoruz. Bazı meslekler teknolojinin tehdidi altında kalacak. İşe alım sürecinin de bundan etkilenmemesi için hiçbir neden yok” dedi.

Bay Hanna’nın şirketi karmaşık bir veri analizi ile yapay zekanın zorlukları durumunu çözmeye çalışıyor. Yaşadığımızın yüzyılın en büyük zorluklarından bazıları arasında iş güvenliğini tahmin etmek, insaların profesyonel geçmişleri baz alınarak onların iş değiştirme ihtimallerini ölçmek, kariyer ilerlemesini kaydetmek, şirket ve endüstrileri etkileyen olayları takip etmek sayılabilir. Şimdilik bunlar yeni alanlar olsa da zamanla daha çok uzmanın bu alanlara yönelmesi bekleniyor.

ENGAGE Talent bünyesindeki İK uzmanları piyasa araştırması yaparak yetenek havuzu oluşturma ve iş değiştirmeye meyilli kimselerden pasif bir aday listesi yapma gibi görevleri üstlenmiş durumdalar. Bay Hanna şöyle diyor: “Yöntemlerimiz köklü değişikliklere yol açan otuz yıllık akademik ve endüstri araştırmalarına dayandırılmıştır. Kariyer ve iş süreçlerini etkileyen faktörler üzerinde yapılan uzun soluklu çalışmalara göre düzenlenmiştir.”

İK Uzmanları Çifte Tehdit Altında

İyi haberlerimiz de var: Oxford Üniversitesi’nin bilgisayar otomasyonu nedeniyle en büyük tehdit altında olan 10 meslek listesinde işe alım gibi fonksiyonları bulunan İK uzmanlığı yer almamakta. Otomasyon bazı meslekleri gereksiz kılarken yerlerine yenilerini yaratmaktadır. Bu da yeni fırsatlar demektir. Ancak insanların endişe ettiği nokta, kaybedilen mesleklerin kazanılanlardan daha fazla olması ihtimalidir. Eğer böyle olursa İK uzmanları çifte bir tehdit altında kalmış olacaklar.

Öncelikle artık daha az çalışana ihtiyaç duyacak, böylelikle işe alımlar düşecek ve o yüzden onları işe alacak insanlara da ihtiyaç kalmayacak. Özellikle bankacılık ve finans gibi sektörlerde bu işi yapanların meslekleri tehdit altında olabilir. Citigroup’a göre 2025’e kadar bu sektörlerdeki işlerin %30’u tarihe karışacak.

İkinci olarak, robotlar ve yapay zeka işe alım sürecini doğrudan etkileyecek. İK uzmanlarının bugün sorumlu olduğu işlerinin %80’inin otomasyon sürecine dahil edileceğini düşünüyoruz.

Doğru duydunuz, %80. Bu oran yüksek olmakla kalmıyor, bir de diğer pek çok alanı etkileme ihtimaliyle bizi baş başa bırakıyor. Aynı işler daha az insan gerektireceğinden işe alım süreci yavaşlayacak. Hayatlarını kazanmaya devam etmek isteyen İK uzmanlarının ise tam olarak otomatikleştirilemeyecek %20’lik kısmı çok iyi yapması gerekecek. Bunu başaramayanlar işlerini kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kalacaklar.

İşe Alımın Otomatikleşmesi

İşe alım sürecinin hangi yanları otomatikleşecek? Adaylarla direkt ve duygusal iletişimi barındırmayan her alan otomatikleşmeye müsait. Bunların arasında sayabileceklerimiz:

 • Plan yapma
 • Satın alma aktivitelerinin çoğu
 • Tasnif, teknoloji testi ve değerlendirme faaliyetlerinin büyük çoğunluğu
 • Adaylarla birinci, ikince ve hatta üçüncü çevrimiçi iletişim
 • Günümüz İK uzmanlarının deneyim ve sezilerine dayanarak yaptığı işlerin çoğu
 • Pasif adayların uygunluklarının değerlendirilmesi
 • Adaylara onlara özel tasarlanmış, isabetli e-postaların gönderilmesi
 • Adayları işlerle birleştirme
 • Referans kontrolü
 • Ve daha çoğu…

Peki geriye neler kalacak? İnsan duygu ve bilişsel bağlantılarını içeren görevler. Çünkü robotlar bunları yerine getiremeyecek. O yüzden artık aşağıdaki özelliklerde bugünden de fazla uzmanlaşmanız gerekecek:

 • Mülakat
 • İnsanların takıma uyumlu bir şekilde çalışıp çalışamayacağını analiz etmek
 • İnsanlarının yeteneklerinin yeterli olmadığı işlere başvurup başvurmadığının ayrımını yapmak
 • Öğrenme becerisini tespit etmek
 • Kişinin stres altında nasıl çalışabildiğini belirlemek
 • Kişinin şirketin kültürel değerlerine uygunluğunu analiz etmek

Son madde sizi şaşırtmış olabilir. Nihayetinde teknoloji var olan kültürel değerlere uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Ancak bu teknolojilerin daha gelişmeleri gerekiyor. Yani şu anki teknolojiye 10 üzerinden puan verecek olsak 3 dememiz gerekir. İşe alımdan sorumlu olacak kişilerin de bu özelliklerde uzman olmaları beklenecek.

Bay Hanna: “İşin iyi yanı şu ki sıkıcı, kendini tekrarlayan işler otomasyona kurban gidecek ve böylelikle uzmanlarımız strateji ve analiz gibi daha büyük getirileri olacak alanlara odaklanabilecek.”

Sosyal Beceriler: Yoksa Bunlar Geleceğe Damgasını Mı Vuracak?

Çalışanların becerilerini geliştirme gerekliliği elbette yeni değil. Araştırmacılar bu gerekliliğin diğer alanlara da yayılacağını tahmin ediyor.

Harvard Business Review’a Tom Perrault, “Gelecekte kesinlikle makinelere kurban gitmeyecek olanlar tam olarak bugün hor görülen yaratıcılık, empati, dinleme, vizyon gibi sosyal becerilerdir. Bir şirketin başarısını dijital ya da teknolojik olanlar değil, işte bu beceriler belirleyecektir” yazmış.

PwC’de Ekonomi Uzmanı olan John Hawksworth: “Manuel ve rutin işler otomasyona daha yatkınken sosyal beceriler bu tehlikeden uzaktır. Bunlarla birlikte hiçbir endüstrinin robotik ve yapay zekadan tamamen kaçamayacağını da belirtmeliyim.”

Elbette işe alım uzmanı olarak değişikliklere adapte olmak büyük önem taşıyacak. Yoksa işinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca otomasyon sürecinin yarattığı yeni işler önem kazandıkça bu pozisyonları dolduracak yetenekleri bulmak da size fayda sağlayacak.

İşe alım sürecinde büyük değişikliklerin olacağını, bunlara hazır olma ve adapte olabilmenin ise oldukça önem taşıyacağını tekrar hatırlatarak sözlerimize son verelim.

Kaynak

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.