Ortak Çalışma Alanlarında Asla Yapmamanız Gereken 6 Şey !

1.032

Dünyada ortak çalışma alanlarında çalışan insanların sayısı hızla artmakta ve Small Business Labs’ın verilerine göre, 2020’de bu sayının 3.8 milyona ulaşması bekleniyor. Özellikle girişimciler bu esnek alanlara karşı daha ilgili. Ortak çalışma alanları girişimciler için operasyon alt yapısı, işlerini büyütmek için kaynak ve hayat boyu süren bağlantılar sunar.

İş hızlandırıcı ortak çalışma alanı olarak tanımlayabileceğim Hera Hub’ın kurucusuyum ve kendimi bu alandaki öncülerden biri olarak görüyorum. Ve bu zamana kadar pek çok şey gördüm. Size tavsiyem, eğer ortak çalışma alanlarında en iyi tecrübeyi elde etmek istiyorsanız aşağıda sayacaklarımı yapmaktan kaçının.

Sadece” network” odaklı düşünmek

Yeni girişimcilerin ortak çalışma alanlarını tercih etme nedenlerinden biri network oluşturma potansiyeli. Hiring Learning Systems’ın araştırmasına göre ortak çalışma alanlarını tercih edenlerin %85’i sonraki işlerini bu alanda sağladıkları bağlantılar sayesinde bulmuşlar. Bu nedenle, birçok insan bağlantı kurma potansiyelinden dolayı ortak çalışma alanlarını tercih ediyor.  

Ama bekleyin: Çünkü ortak çalışma diğer üyelerin size nasıl yardım edebileceği ile ilgili değil, birbirinize nasıl destek olabileceğinizle ilgilidir. Ortak çalışma alanlarındaki insanların çoğu girişimcilerdir. Çalışma arkadaşlarınız size iş ortağı ve değerli bağlantılar bulmanıza yardımcı olur ancak bu bağlantıların kurulması zaman alır. Tanıştığınız herkese kartvizit vermeyin. Zamanınızı anlamlı ilişkiler kurmak için sabırla değerlendirin.

Bu bağlamda ortak çalışma alanı üyelerinden birinin şu mesajını düşünün:

Tanışma etkinliğimizde, gelir gelmez kartvizit ve broşür dağıtmaya başlayan yeni bir üyemiz vardı. Bir takım üyemiz onu kenara çekip “burada yaptığımız şey bu değil” dediği zaman anladığını ve duracağını söyledi. 30 dakika sonra insanları bir sorusu olduğu bahanesiyle kenara çekmeye başladı. Sonra “onlar için ne yapabileceğini” soruyordu. Bundan sonra derhal bu kişiyi üyelikten çıkardık ve topluluğumuza dahil olamayacağını söyledik.

Takım üyelerini spamlemek

Birçok ortak çalışma alanında yeni bağlantılar kurmaya yardımcı olan bir topluluk lideri vardır. Mesela, Hera Hub’da kapalı bir Facebook grubumuz, üye yöneticimiz ve kartvizitlerimizin olduğu bir duvar var. Bunun yanında çok fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Böylece alanda daha az aktif olanlar da profesyonellerle tanışma imkanı buluyor.

Bir kişinin iletişim bilgilerine ulaştığınızda bu kişinin mail adresini rutin olarak mail attığınız listeye eklemeyin. Ve her zaman, bir kişi ile iletişim izni aldığınızda, kendi gündeminizden önce ona nasıl yardımcı olabileceğinizi ve nasıl destek verebileceğinizi sorun.

Sahne ışıklarını çalmak

İster ortak çalışma alanında ister geleneksel ofis ortamında çalışıyor olun, ilgi odağı olmak isteyen insanlar ile tanışmışsınızdır. Bu insanları fark etmek kolaydır. Pazartesi günleri, hafta sonunun nasıl geçtiğini anlatan ilk insanlar onlardır. Telefonda çok sesli konuşurlar. Ve hatta sesli bir şekilde iç geçirirler ki diğerleri ona neyin var diye sorsun.

www.coworker.com’un CEO’su Leanne Beesley’den şu anektoda dikkat edin:

Tayland’a ilk taşındığımda, Chiang Mai’da Punspace ortak çalışma alanında bir takım arkadaşımla beraber üyeliğimiz vardı. Üyeliğimin ilk ayında cafede diğer üyelerden biriyle karşılaştım ve kendimi tanıttım. Zoraki bir şekilde gülümsedi ve “Sen şu ‘gülen’ kızsın.” Anladım ki ofisteki her gülüşümde (ki sıklıkla gülerim) ortak çalışma alanındaki herkes beni duyuyormuş! Çok utanmıştım ve o zamandan beri ses düzeyimi hep kontrol ederim.

Evet, bazı insanların gerçekten ilgiye ihtiyaçları vardır. Ama ‘işte o’ insan olmak itibarınızı azaltmanın en iyi yoludur. Ortak çalışma alanları beyin fırtınası ve bağlantı kurmak için bir çok fırsat sunar ama işinizi yapmak için başka yerler de vardır. Dikkat dağıtıcı unsur olmayın. Bir topluluğun parçası olduğunuzda, bir kolektifin parçası olursunuz.

Kaçaklık yapmak

Spor salonu üyeliğindeki gibi eğer ortak çalışma alanına kayıt olup gitmezseniz ihtiyacınız olan verimi alamazsınız. Etkinliklere katılın. Üye tartışmalarına gidin. Nasıl daha fazla dahil olabileceğinizi sorun. Bir kişi ortak çalışma alanında üyeliğini yeterince verim alamadığı için iptal ediyorsa bu genellikle o kişinin yeterince ofise gelmediği ve imkanlarından yararlanamadığı için kaynaklanıyor.  

Bunun yanında, çoğu zaman, ortak çalışma alanının sahipleri ve yöneticileri sizin için stratejik teklifler yapar. Bu iş kaynaklarınız için veya güvenilir sağlayıcılara ulaşmak için olabilir. Toplulukta itibarınızı inşa ederken bu ilişkilere gereken önemi verin. Kaçaklık yapmanız veya güvenilmez olmanız itibarınızı olumsuz etkiler.

Kişisel sorunlarını çalışma alanına taşımak

Ortak çalışma alanlarımız kadın odaklı olduğu için, çoğu zaman, çalışma alanınızda çok fazla drama oluyor mu sorusunu alıyorum. İşin gerçeği, aslında az rastlanıyor, ama her ortamda kurdukları her ilişkide transparan olması gerektiğini düşünen insanlar vardır. Hatırlayın, insanlar oraya çalışmak için geliyorlar ve mutfakta sizin müşterinizle ilgili sorunları dinlemeye meraklı değiller. Kişisel sorunlarınızı çalışma alanının dışında tutun.

Bu, yardıma ihtiyacınız olduğunda biriyle konuşmamanız anlamına gelmiyor. Yönetici ve alan sahibinin ne olduğunu bilmesine izin verin ve tavsiye isteyin. Finansal sorunlar yaşayan üyelerimize, sözleşmeli bir iş bularak ya da temsilci programımıza dahil edip üyelik ücretlerini karşılayarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kişisel zorluklar yaşayan üyelerimize destek olmaktan gurur duyuyoruz ama başkalarıyla yaşadığınız zorluklar hakkında ketum olduğunuzdan emin olun.

Sessizlikte mücadele etmek

Birçok kadın kafasındaki sorunların hepsini çözmeden önce ortak çalışma alanına girmeye çekiniyor. Ama bekleyerek, ortak çalışma alanlarının sunacağı yararları kaçırmış oluyorsunuz. Small Business Labs’in 2016’da yaptığı bir ankete göre ortak çalışma alanları insanların daha az yalnız hissetmesini sağlıyor. Ankete katılan insanların %89’u ortak çalışma alanlarına katıldıktan sonra daha mutlu hissettiklerini söylüyorlar.

Aslında, bir girişimcinin atacağı ilk adımlardan biri bir topluluk bulmak olmalı. Topluluğa katılmanın faydalarından biri diğer benzer fikirdeki girişimcilerle bir arada bulunmanın getirdiği bilgelik. Orada olduğunuzda topluluğunuza destek, cesaret ve geri dönüş için bir güç sağlıyorsunuz. Bunun karşılığını aldığınızı göreceksiniz.


Yazan: Felena Hanson
Çeviren: İşin Geleceği
Yazının Orijinal Linki için;
https://www.entrepreneur.com/article/326296

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.