Okullar henüz var olmayan bir iş alanı için nasıl eğitim veriyor?

Caroline Preston, 31 Ocak 2019

1.388

Bir okuyucumuz sormuş: Hangi meslekleri ileride makinelerin yapacağı veya gelecekteki mesleklerin neye benzeyeceği bilinmezken, okullar öğrencilerini geleceğe nasıl hazırlamalıdır?

Bu mevzu aslında okurlarımıza finansal istikrar için eğitim yolları hakkında neyi araştırmamızı istediklerini sorduğumuz Orta Sınıf Haritamızın bir parçasıdır. Bu soru ise Ohio’daki Chris Burns’ten geldi: “Hangi meslekleri ileride makinelerin yapacağı veya gelecekteki mesleklerin neye benzeyeceği bilinmezken, okullar öğrencilerini geleceğe nasıl hazırlamalı?”

Hepimiz yaklaşmakta olan robot kıyametiyle ilgili korkunç öngörüleri duyuyoruz. Otomasyon mesleklerin yüzde 47’sini tehdit ediyor. Bu 2030 yılına kadar dünya çapında neredeyse 800 milyon insanın işsiz kalması ve yeni iş bulmaya ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Bundan en çok etkilenecek olan ise orta sınıf aileler.

İşte Chris Burns de bu tür öngörüleri duyduğu gibi; aynı zamanda da kendi sektöründe, bilgi teknolojisinde değişikliklerin ne kadar hızlı gerçekleştiğini de gördü. Burns, Cincinnati yakınlarında bulut bilişim hizmetleri ve diğer teknoloji hizmetleri satan bir işletme için çalışıyor ve hem ulusal hem de metro alanında çok sayıda kalifiye BT elemanı eksikliği olduğunu belirtiyor. Şirketi, öğrencilere ve öğretmenlere teknik araç ve kariyer yollarını tanıtmak için yerel liselerle çalışmaya başladı, ancak yeterli olup olmadığını ve gelecekte işlerin nasıl görüneceği konusundaki belirsizliği göz önüne alarak ne tür yaklaşımlar alması gerektiğini merak ediyor.

Georgetown Üniversitesi Eğitim ve İşgücü Merkezi’nin yöneticisi Anthony Carnevale’den bu konudaki düşüncelerini sorduğumda Carnevale, evvela robotların kitlesel işsizliği yarattığına dair efsanenin geçersiz olduğunu söyledi. Otomasyon insanların çalışma hayatını değiştirdiği ölçüde yaptıkları işleri etkileyecektir, fakat az sayıda meslek tamamen ortadan kalkacak. Yani hala bilgisayar programcısı, hemşire yahut mühendis olmak için eğitim alan insanlara ihtiyacımız var  -ki bu insanlardan bazıları birkaç on yıl içerisinde kendi alanlarında farklı uzmanlıklara sahip.

Burns’ün alanı, pastadan en büyük payı alacak sektörlerden birisi. Carnevale: “Güneşe oldukça yakın oturuyor.” diyor.

Okullar her teknolojik gelişime ayak uyduramaz -tıpkı şirketler gibi- bu yüzden öğrenimin büyük parçası iş başında gerçekleşecek. Carnevale, stajyerliklerin, şirketler için öğrencilere hem kariyerinin tadına bakma hem de yeni beceriler kazanma şansı sunmak için harika bir yol olduğunu söylüyor. Ayrıca daha yaşlı işçiler de yeni araçlar konusunda eğitilmeleri için adım atacak işverenlere ihtiyaç duyacak.

Burns, “hassas yeteneklerin” (eleştirel düşünme, problem çözme ve iletişim gibi şeyler) kilit faktör olacağını ve bu kabiliyetlerin mesleklerin yeni teknolojilerle birlikte nasıl evrimleştiğinden bağımsız olarak gençlere hizmet edeceğini düşündüğünü söylüyor. Hassas becerilerin artan önemi Hechinger’da yazdığımız bir konu. Ve Carnevale de bu bakış açısına katılıyor.

“Eski zamanlarda” diyor Carnevale, “üstünüzdeki kişilerden emir alırdınız ve gayet sabit işler yapardınız.” Devam ediyor: “Yöneticiler nasıl notlar alınacağını, insanları ekip olarak nasıl organize etmek gerektiğini veya net talimatların nasıl verileceğini bilmesi gereken tek kişilerdi. Fakat ekonomi imalattan hizmet ekonomisine geçtiğinde, tüm bu beceriler her zaman ve herkes için gereklidir.”

Eğitimciler için asıl zorluk, öğrencilere sadece teorik bilgiyi değil, pratikteki uygulamayı da nasıl öğreteceklerini bulmakta. Bazı devletler okulların hassas beceriler öğretmelerini zorunlu kılmaya başladı. Eğitimciler aynı zamanda “proje tabanlı” ve “öğrenci merkezli” öğrenme gibi işbirliğini teşvik eden yaklaşımları deniyor ve gerçek hayatta karşılığı olan karmaşık problemleri çözüyorlar.

Ve okullar Burns gibi iş liderlerini sınıflarına davet ediyor. Cincinnati bölgesinde, Burns ve meslektaşları mini bilgisayarları okullara götürüp, öğrencileri ve öğretmenleri bilgi teknolojisinin gücüyle tanıştırıyor. Bunun yanı sıra BT odaklı bir kariyer takibi geliştirmek için bir okulla birlikte çalışıyorlar. Gelecekte BT çalışma alanının kesin hatları henüz bilinmemekle beraber, endüstrinin gelecekteki istihdam için oldukça güvenli bir bahis olduğu aşikar.

 

Yazan: Caroline Preston
Çeviren: İşin Geleceği
Yazının Orijinal Linki için; https://hechingerreport.org/how-do-schools-train-for-a-workplace-that-doesnt-exist-yet/

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.