Netflix çok acayip bir özellik test ediyor. Netflix izlemek artık asla aynı olmayabilir.

650

Netflix’te izlenecek şey çok ancak izlemek için zaman ise sınırlı… Merak etmeyin, Netflix’in buna bir çözümü var.

Şu an halihazırda podcast’leri ve sesli kitapları 1.5 kat hızlı dinlemek zaten mümkün. YouTube da bu özelliği sunmakta, peki  neden Netflix programlarını da hızlandırmayalım?

Eğer siz de Netflix’in bu deneysel özelliğine erişme olanağına sahip birkaç şanslı Android telefon ya da tablet kullanıcısından biri iseniz bu imkana sahipsiniz. Bu olanak kesinlikle en iyi “dizi maratonu” verimliliği hilesi (hack’i de diyebilirsin sana kalmış). 

Netflix’in hız kontrolüne erişimi olan kullanıcılar içerikleri çok hızlı ya da  çooook yavaş oynatabilmektedir. En yüksek hız seçeneği 1.5 kat iken en yavaş seçenek normal hızın yarısıdır.

Hollywood’la Şaka Olmaz

Beklenildiği gibi, gösteri ve filmleri yapanlar bundan memnun olmadı. Film yapımcıları, yönetmenler ve aktörler Netflix’ bu özelliğin kalkması için baskı yapmakta. Judd Apatow Netflix’in bu özelliğinden haberdar olur olmaz olayı Twitter alemine taşıdı.

“Size güzel şeyler veriyoruz” diye tweetledi Apatow. “Onları izlenmesi gereken halde bırakın.” Ayrıca Kendisi dünyadaki tüm yönetmen ve içerik üreticilerini arayıp Netflix’e karşı savaştırmakla tehdit etti. Başka kişiler de Tweete katılıp Netflix’in bu özelliği ekleme fikrini yeniden düşünmesini istedi.

Prime Time için Hazır Değil

Netflix hız kontrol özelliğini TV gibi büyük ekranlara sunmayacaklarını belirtti. Sebep olarak da içerik üreticilerinin endişelerine hassas olmalarını gösterdi. Özelliğe sahip Android cihazlarda, kullanıcılar hız kontolünü içerikten içeriğe kullanabilecekler. Yani hız kontrolü varsayılan ayar şeklinde açılıp kapatılamayacak.

“Bu hizmeti bir noktada herkese sunup sunmayacağımız alacağımız geri dönüşlere bağlı.” şeklinde bir açıklamada bulundu Netflix Ürün İnnovasyonundan sorumlu Başkan Yardımcısı Keela Robinson ve bu özelliğin yeni bir şey olmadığını DVD oynatıcılarda bile uzun zamandır mevcut bir özellik olduğunu ekledi.

Üyelere İstediğini Vermek

Robinson ayrıca bunun sıkça talep edilen bir özellik olduğunu söyledi. İnsanların bunu isteme sebepleri arasında izlenen sahneyi tekrar izlemek veya yabancı dildeki bir sahneyi daha yavaş izleme isteği var.

Hız kontolü Netflix’in mevcut aboneleri için kendini geliştirmek adına test ettiği pek çok yeni özellikten sadece biri. Bunun için iyi bir sebepleri var. Yeni video oluşumları piyasaya girmekte ve Netflix çoktan baskı altında.

Video Stream(?) Kralını Tahtından Etmek

Apple ve Disney de yakında kendi platformları ile pazara girmek üzere. Apple’ın tanıtım fiyatı 4,99 $ iken Disney’inki 6,99$ olacak. Bu yeni servisler yeni müşteriler kazanmak içinse sizlere ücretsiz başlangıç olanağı sunacaklar.

Başlangıç Netflix üyeliği şu an aylık 8,99$. En popüler paket ise 12,99$. Netflix 30 günlük ücretsiz deneme şansı sunmakta. Ancak Netflix’in ne kadar zamandır varlığını sürdürdüğünü göz önüne alınca muhtemelen siz bu deneme süresini kullandınız ve bu sizin için pek bir şey ifade etmiyor.

Yazan: Betsy Mikel
Çeviri: Sinan Can Çiftçi
Yazının orjinali linki; https://www.inc.com/betsy-mikel/netflix-is-testing-a-really-weird-feature-how-you-watch-netflix-may-never-be-same.html?icid=hmhero

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.