Neden Çalışanlar Yakında Dijital Çalışma Arkadaşlarını Benimseyecekler? 

1.526

2022’ye gelindiğinde, bu teknolojilerin çoğu insanın ustalığını ve yaratıcılığını gerektiren 133 milyon yeni iş yaratması bekleniyor. Bu yeni meslek sınıfı, günümüzün hem sorumlulukları hem de içinde bulundukları çalışma ortamlarındaki konumlarından farklı olacak.

Hatta Forrester Aş. birkaç yıl içerisinde, otomasyon teknolojileri geliştikçe her 10 girişimden birinin bünyesinde insan çalışandan çok dijital çalışan bulunduracağını öngörüyor. Her ne kadar böyle bir istatistik ilk başta sarsıcı gelse de bu dönüşümün global işgücünü daraltması değil genişletmesi bekleniyor. Forrester’a göre, işler yok olmaktan çok şekil değiştirecekler ve bu yüzden işsizlik oranı aynı kalacak. 

Global işgücünde çalışanların sürekli yeni beceriler edindiği ve var olan becerilerini geliştirdiği bir evrimleşme gözlemliyoruz. Ve bu şekilde, London Üniversitesi, Goldsmiths’te yapılan The Augmented Enterprise adlı çalışmaya göre insan çalışanlar daha mutlu ve daha verimliler.

Şirketim Automation Anywhere ile ortaklaşa yürütülen raporda, büyüyen teknolojilerinin eşzamanlı olarak düşük beceri ve yüksek riskli tekrarlayan görevleri yerine getirerek çalışan katılımını ve şirket karlılığını artırdığını tespit edildi.

Örneğin, veri girişinde yanlış yerleştirilmiş bir sıfırın milyonlarca dolarlık sonuçları olabilir – ve bunun gibi işler şu anda işgücümüzün zamanının çoğunu kapsar. Bazı şirketlerin tekrarlayan işlerin çalışan mutluluğunu ve yaratıcılığını nasıl düşürdüğünü fark ederek otomasyon stratejilerinin temel hedefini çalışan deneyimi olarak belirledi ve Forrester Aş. otomasyonun en büyük etkisinin insanların çalışıp çalışmaması üzerine değil, insanların nasıl çalıştığı üzerine olacağını öngörüyor. 

Bu teknoloji, çoktan dünyanın dört bir yanındaki çalışanlar dijital iş arkadaşlarını benimsediği için, sanıldığından çok daha yaygın hale geldi. Örneğin, birlikte çalıştığımız bir şirket, işlem hatalarını azaltmak ve çalışanların moralini artırmak amacıyla en büyük altı müşterisinin fatura portalı işlemini otomatikleştirmek için dijital çalışanlara yöneldi.

İnsan çalışanların yanına bu robotları ekleyerek, işlem süresinde azalma, doğruluk oranında artış ve hem para toplanması ve hem de ortalama gün akışında iki gün içerisinde gelişme gözlemledi. Manuel iş gücünü azaltmak, faturalandırma analistlerinin bütünüyle işletme için gereken para akışını kolaylaştıracak modelleri anlamak ve aksaklıkları analiz etmek için vakit ayırabilmelerini sağlar.  

Bunun gibi örnekler beraber çalışan insan ve robotun –veya geliştirilmiş işgücünün- geleceğini gösteriyor. Ama insan-robot ortaklığı birdenbire ortaya çıkmıyor. Hem çalışanlar hem de işverenler bu evrimleşmiş iş ortamı için hazırlanmalılar.

Araştırmamız, en yüksek performans kazanımlarını gerçekleştiren şirketlerin, birlikte gelişen insan-dijital işgücünü hızlı bir şekilde benimsemelerine ve optimize etmelerine olanak sağlayan davranışlar sergilendiğini buldu. 

Bunlar öğrenmeyi desteklemek, başarısızlıktan ve aksaklıklardan korkmayan bir zihniyeti güçlendiren, çalışanlar tarafından anlaşılan ve desteklenen güçlü bir organizasyonel etiği sürdürmek gibi özellikleri içeriyor. Bu özellikler fazlasıyla fikir odaklı gözükse de çalışanlar için ortaya çıkan sonuçlar ve dersler oldukça somut. 

Çalışanları sürekli olarak becerilerini geliştirmeye motive etmek, temelinden değişen iş akışına adapte olmaya hazır bir çalışma ortamı yaratıyor. Benzer şekilde, başarısızlıklardan veya aksaklıklardan ders çıkarıp, bunları aşan bir düşünce, günlük çalışmalara ciddi değişikler getirmek için çok önemli ve tüm şirket tarafından teşvik edilmeli. Böyle bir anlayışa sahip çalışanlar dijital asistanları bir yük veya tehdit olarak görmektense, onların yarattığı fırsatları ve ihtimalleri keşfetmeye daha yatkın olacaktır. 

Bu yükseltme çalışanların öğrenme, gelişim, ilişkilenme ve organizasyonel performansları arasındaki bağı güçlendirir. İşverenler, çalışanlarının var olan kültürlerini yukarda bahsedilen girişimlerle güçlendirerek en iyi şekilde yeni birleşmiş işgücüne hazırlayabilir. 

2016’dan 2025’e dijital dönüşümün 100 trilyon dolar değer kazanması beklenirken, çalışanlarını dijitalleşmeye hazırlayan organizasyonlar kazançlılıklarını %26 artırdıklarını görecekler. İşin geleceği insan çalışanların dijital işletme asistanlarıyla ortaklık kurarak, yaratmak ve yenilik getirmek için özgürleşmesi demek. Şimdiden hazırlanmak ise bu vizyonu ve bununla gelecek faydaları garantilemek demektir. 

Yazan: Mihir Shukla
Çeviren: İşin Geleceği
Yazının Orijinal Linki için; https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2019/04/15/why-human-workers-will-soon-embrace-their-digital-co-workers/#177b60f536bc

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.