Mesleklerin Geleceği Yapay zeka ve Makine Öğrenimi İle Daha Güvende

1.636

2018’e yaklaştığımız bu günlerde, ‘’dijital’’, ‘’büyük veri’’, ‘’yapay zeka’’, ‘’otomasyon’’ ve ‘’makine öğrenimi’’ gibi kavramlar artık bize hiç yabancı değil. Bu kavramlar gün geçtikçe iş dünyasını ve piyasayı daha fazla etkiliyor. Belki de Sanayi Devrimi’nden beri, insanların işlerini otomasyona kaybetme endişelerine rağmen mesleklerin geleceği hiç olmadığı kadar güvence altında. Bu iyimserliğin sebebi bugünün makine çağındaki son trendler. İnsan zihninin niteliklerini makineler hala tam olarak çözebilmiş değil. Bu da insanların iş dünyasında makinelere göre hala daha yaratıcı ve vazgeçilmez olmasını sağlıyor. Ve insanların bu özellikleri teknoloji sayesinde daha ileri seviyelere ulaşıyor.

 

Bazı meslekler değişse de kaybolmayacaktır. Bugünün makroekonomik, siyasi, demografik, toplumsal, kültürel, iş ve teknoloji trendlerine bakarak, önümüzdeki on yıl içinde bir çok kişiye sürdürülebilir istihdam sağlayacak şimdiye kadar düşünülmemiş 21 adet yeni iş kolu saptadık. Bu mesleklerin temelleri 2018’de atılabilir.

 

Fitness sorumluluk danışmanı, dijital terzi, etik kaynak müdürü, yapay zeka iş geliştirme danışmanı, insan-makine işbirliği müdürü, kendi cihazını getir bilişim yöneticisi gibi pozisyonlar önümüzdeki 5 yılda insan kaynaklarının radarındaki düşük-orta seviyeli teknolojik mesleklerden bazıları. Sanal mağaza Sherpa, otoban denetleyicisi ve kişiye özel hafıza küratörü ayrıca önümüzdeki 10 yıl içinde oluşması beklenen mesleklerden yalnızca bir kaçı.

 

Veri dedektifi, kuantum makine öğrenimi analisti, yapay zeka yardımlı sağlık teknisyeni, siber şehir analisti, mali refah koçu, genomik portföy yöneticisi, arttırılmış gerçeklik seyahat uzmanı ve genetik çeşitlilik uzmanı gibi meslekler de önümüzdeki 5 yıl içinde gerçek olacak.

 

Bütün bu meslekler Koçluk, Bakım ve Bağlantı kavramlarına dayanıyor. Koçluk, başkalarının hayatta daha iyi bir yere gelmesini sağlamak, Bakım insan sağlığı konusunda çalışmak ve Bağlantı da insanlar ve makineleri, gelenekselle yapay zekayı, fiziksel ile sanalı, ve en önemlisi ticaretle etiği birbirine yaklaştırmak anlamına geliyor.

 

2018 yılı, mesleklerin geleceği konusundaki vizyonumuzu geliştirmek için çok önemli bir yıl olacak. İş dünyası sürekli değişiyor ve değişmeye devam edecek. Günümüzün monoton ve sıkıcı meslekleri otonom hale gelecek. Makineler ise daima insanlara ihtiyaç duyacak. Hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı hafife almak son derece naif bir bakış açısıdır. Teknoloji, toplumun tüm yönlerini iyileştirirken, sorunlarımızı çözmekle kalmayıp aynı zamanda yeni sorunlar da yaratacak. Bu sorunları çözmek de yine insanlara kalacaktır.

Kaynak:  Tech Observer

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.