Mark Zuckerberg, İşin Geleceğine Çarpıcı Bir Bakış Açışı Getiriyor

342

Mark Zuckerberg işin geleceğinin fiziksel bariyerleri aşacağını düşünüyor ve bunu kanıtlamanın peşinde. “Trump’ı banlayan adam” Clubhouse’daki konuşmasında,  işin geleceğinin varlığınızı fiziksel yolculuk yapmadan hissettirmekte olduğunu söyledi. 36 yaşındaki Facebook CEO’suna göre VR (sanal gerçeklik) ve AR’daki (artırılmış gerçeklik) gelişmeler iş hayatımızı değiştirecek. Zuckerberg’e göre kendimizi bir yere taşımamalı, ışınlanmalıyız.

Üç yıl önce Forbes, Facebook’un bir sanal gerçeklik uygulaması yapma hedefinin yeni bir çalışma alanı yaratabileceğini söylemişti. Ofis binalarının veya evlerin sınırlarına bağlı kalmayan bu yaklaşımı Facebook Gerçeklik Laboratuvarları‘nın başkan yardımcısı olan Andrew Bosworth’un tweet’inde görmüştük. Sizce bu video işin geleceğini gösteriyor mu?

Ofise Dönüş mü, Geleceğe Dönüş mü?

Zuckerberg’e göre Facebook’un iş gücünün yarısı önümüzdeki on yılda uzaktan çalışıyor olacak. “Bunu hesaplı adımlarla yapmaya çalışıyoruz. Bence şirketin yaklaşık olarak yarısının önümüzdeki beş ila on yıl içinde tamamen uzaktan çalışmasını sağlayacağız.” diyor Facebook CEO’su.

Pandemi kısıtlamaları ve karantinalar milyonlarca insanı uzaktan çalışmaya itti. Gelecek ise şu ankinden çok daha fazla seçenek sunuyor. Peki bu insanların ofise dönme konusundaki hislerini değiştirecek mi? Virüsün etkilerinden bahsetmişken, Zuckerberg iş verenlerin çalışanları fiziksel bir ofis ortamına çağırmakla vakit kaybetmemesi gerektiğini söylüyor. Geliştirilmekte olan VR teknolojisi her yerden erişilebilecek bir çalışma alanı yaratabilir. Teknoloji insanlara istediği yerde yaşama ve istediği zamanda çalışma izni veriyor.

Az Alan, Çok Seçenek

Nissan gibi şirketler mobil ofis çözümleri sunarken teknoloji devleri de mesafeleri aşmayı deniyor. Tüm bu karmaşada ise Forbes karışık bir bakış açısı sunuyor: Uzaktan çalışma kalıcı mı olacak yoksa şirketler evden çalışma furyasına katıldıkları için pişman mı olacaklar? Belki de teknoloji bize üçüncü bir fırsat sunacaktır.

İş arayanlar ve geleceğin liderlerinin buradan çıkaracağı şey şu ki, işin geleceği şimdikinden çok daha esnek olacak. Facebook’un tanıttığı teknoloji sanal ekranlar ve sanal mobilyalar vaat ediyor. Bu gelişmelerle birlikle beyaz yaka çalışanlar için ne kadar fiziksel ekipman gerekebilir ki? Örneğin şu an masanızda olan bilgisayar ekran(lar)ını düşünün, onun yerini tek bir VR cihazı alabilir mi? Sanal ofisinizi birkaç ses komutu ile tasarlayabildiğinizi hayal edin. 6 adet 27 inçlik bilgisayar ekranı artı favori haber programınızı izlemek için bir televizyon. Çok basamaklı bir cihaz siparişi değil bu, yazılımdan bir talep sadece. Ve hepsi bir VR başlığına sığabiliyor.

Mark Zuckerberg

İş liderleri ve iş arayanlar yeni seçeneklere hazırlanmalı. Pandemiden “cesur yeni dünya”ya adım atarken fiziksel sınırlamaların kırılmaya devam edeceğini anlamalıyız. İşe dönüşte hibrit model, hatalı bir varsayım gibi görünüyor. Sadece iki seçeneğimiz var: evden çalış veya ofise geri dön. Üçüncü seçenek ise hala daha şekillenmekte. Bir sanal gerçeklik başlığının içinde inanılmaz imkanlar yer alıyor. Bu imkanlarla birlikte Zuckerberg ve ekibi de işin geleceğini yeniden şekillendirecek gibi görünüyor.

Yazan: Chris Westfall
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.