Makineye Hoş Geldiniz: Yapay zekâ neden yakın gelecekte beyaz yaka işlerini ele geçiremeyecek?

1.949

Yapay zekâ bazı belirli görevleri insanlara göre daha iyi tamamlayabilir, ancak insanların yerine geçmesi için hala katetmesi gereken uzun bir yol var.
Yapay zekâ, işleri ele geçiren bir tehdit olmak yerine, kendini tekrarlayan sıkıcı işlerde insanlara yardımcı olan bir asistan olma yolunda ilerliyor. Kiyoshi Ota / Bloomberg
Somen Mondal, bundan 10 yıl önce kurduğu şirketini işletirken iki tane sorunla karşı karşıya geldi, bunlardan yalnızca biri bir girişimci için iyi haber sayılabilir.

Güvenlik uyumu yönetim yazılımı işi büyüyordu ve her hafta birkaç satış elemanı işe alması gerekiyordu ki bu da yüzlerce özgeçmiş demekti. Bu durum, can sıkıcı bir sorun ortaya çıkardı: Birisinin bu başvuruları okuması ve kimin işe alınacağına karar vermesi gerekiyordu.
Mondal, “İş görüşmesine kimi çağıracağımıza gerçekten içgüdüsel olarak karar veriyorduk. İş kuran insanlar olarak, elimizdeki verilere göre kararlar alıyoruz. ‘Daha iyi bir yolu olmalı’ diye düşündük. ”

Bugün, yapay zekâ ile desteklenen daha iyi bir yöntem var. Mondal, söz konusu şirketi sattıktan sonra, Toronto merkezli bir yazılım şirketi olan Ideal’i kurdu. Şirket özgeçmiş yığınlarından en uygun adayı bulmak için yapay zekâyı kullanıyor, böylece işe alım müdürlerine de nitelikli çalışanlarla yüz yüze görüşmek için daha fazla zaman yaratıyordu.

Yapay zekâ sistemleri, büyük çaplı verilerde örgüleri belirlemede insanlardan çok daha iyi konumda ve bu durum beyaz yakalı çalışanları işlerini kaybetme korkusuna sürüklüyor, tıpkı 1970’lerden beri aynı korkuyu yaşayan montaj hattı işçileri gibi. Korkuları yersiz, en azından şimdilik.

Makinelerin sağduyuyu sahibi olmaması veya genelleştirme yapamaması, basit bir görevden fazlasını gerçekleştirememeleri anlamına geliyor. Sonuç olarak, yapay zekâ işleri ele geçiren bir tehdit olmak yerine, kendini tekrarlayan sıkıcı işlerde insanlara yardımcı olan bir asistan olma yolunda ilerliyor.

“Herhangi bir işe alım müdürüne sorun, özgeçmişlerden nefret ederler. İşlerinde en nefret ettikleri şeyler arasında” diyor Mondal. “Ne yapmayı sevdiklerini biliyor musun? Adaylarla konuşmayı seviyorlar. İnsanlarla konuşmaktan, insanlarla tanışmaktan keyif alıyorlar. Bu bir bilgisayarın yerine geçemeyeceği bir şey.

Yapay zeka alanı, insan beyninin sinir ağlarını taklit etmek için kod kullanan derin öğrenme adlı bir tekniğin geliştirilmesi sonucu son beş yılda inanılmaz bir ilerleme gösterdi.

Derin öğrenme, Uber’in alınma ve bırakılma noktaları hakkında önerilerinden tutun, Netflix’in başka neler izlenebilir tavsiyelerine kadar birçok sistemin arkasındaki teknoloji. Bilgisayarlar her geçen gün daha fazla veri işleyebildikleri için, örüntüleri tanıma konusunda çok daha iyi hale geliyorlar.

Gelecekte gerçekleşebilecek insan-robot savaşı hakkında uzun kültürel hikayelerimizi göz önüne alırsak, öğrenebilen makinelerin ortaya çıkışı bazı insanları rahatsız etmeye başladı. Bir de bunun üstüne, küresel ekonomi ve Kuzey Amerika imalat sektörünün çöküşüyle ilgili kaygıları eklersek, bazı insanların iş dünyasının geleceği hakkında yaşadığı endişeleri anlayabiliriz.

Teknoloji sektöründeki önde gelen kurumlar, birçok işin gelecekte otomatik hale gelme tehlikesi olduğuna dair açıklamalar yaptı.

Saygın Silikon Vadisi hızlandırıcısı Y Combinator, evrensel temel gelirin teknoloji yüzünden meydana gelen kitlesel işsizliğin yaratacağı bazı toplumsal etkilerin çözümünde bir rol oynayıp oynayamayacağı hakkında çalışmalar sürdürüyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, vergi robotlarının, işlerinden olmuş çalışanların kayıp gelirlerinin bir kısmını kurtarması senaryosunu önerdi.

Bu alanda önde gelen araştırmacıların Kasım ayında yayınladıkları bir rapora göre, yapay zekanın daha katetmesi gereken önünde uzun bir yol var.

Yapay Zekâ İndeksi raporuna göre, yapay zekâ sistemleri belge çevirisi ve konuşma tanıma gibi belirli görevleri insanlar kadar iyi ya da onlardan daha iyi gerçekleştirebiliyor ancak genel zekanın kopyalanması konusunda henüz çok az ilerleme kaydedildi.

Raporda Çince’den İngilizce’ye bir belgenin çevirisi bulunuyor. Bir yapay zekâ sistemi, belgenin çevirisini gayet iyi yapabilir ancak bir insanın Çince konuşmayı anlama, Çin kültürü hakkında soruları yanıtlama ve iyi bir Çin restoranı tavsiye etme konusunda daha iyi iş çıkaracağı kesin.

Raporda, “Bu görevlerin her biri için farklı yapay zekâ sistemleri gerekli” ifadesi yer alıyor. “Orijinal görev hafifçe değişime uğradığında bile makine performansı önemli ölçüde düşebilir.”

British Columbia Üniversitesi profesörü, yapay zekâ konusunda önde gelen isimlerden olan Alan Mackworth, yapay genel zekâ konusunda araştırmacıların somut bir başarıya ulaşmaları için en az on, yirmi yıla ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Bazı uzmanlar, yapay zekânın hiçbir zaman tam olarak mümkün olmayacağını düşünüyorlar ancak Mackworth, uzun zamanda hiçbir şeyin imkansız olmadığını belirtti.

”Yapay zekânın şunu, bunu, onu yapamayacağını söylemek epey riskli, tarihte bu tarz varsayımların eninde sonunda yanlış olduğu fark edilmiştir” dedi.

Genel yapay zekânın gelecekte insanlığın ne işine yarayacağını tahmin etmek eğlenceli ancak günümüzde eyleme özgü yapay zekâ oldukça işimize yarayacak gibi duruyor.

Örneğin, Toronto merkezli Blue J Legal, avukatların davaların olası sonuçlarını öngörmesine yardımcı olmak için içtihat hukukunu analiz eden, yapay zekâ destekli bir yazılım satıyor; kurucusu Benjamin Alarie mahkeme sistemini daha verimli hale getirip adalete erişimi artıracağını umuyor.

“Bu, iki tarafa da potansiyel anlaşma aralığı konusunda daha fazla güven aşılıyor” diyor. “Müşteriler için harika bir durum bu. Avukatlar için de aynı şekilde. Bu davalar avukat tarafından daha hızlı ve daha özgüvenli bir şekilde çözülebilir. ”

İçtihat hukuku incelemek, genelde genç avukatlar için ayrılmış bir iş ancak Alarie, yazılımını kullanan müşterilerin aslında daha az avukata ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

“Bu, teknolojinin işi ele geçirdiği bir durum değil. Bu yazılım, çabanın doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlıyor”

İşi daha kolay ve üretken bir hale getirmesinin yanında, yapay zekâ yaratıcılık gerektiren bazı alanlarda, yaratıcılık faktörünü ortadan kaldırma potansiyeline sahip.

Diyelim ki hep bir DJ olmak istediniz ama gerekli teknik becerilere hâkim olmaya zamanınız olmadı. Waterloo, Onta merkezli Rave Inc., şarkıların çalma listesini alabilen, parçaların birlikte iyi karıştığı yerleri analiz edebilen ve profesyonel bir set haline getiren bir yazılım üzerinde çalışıyor.

Rave genel müdürü Mike Pazaratz, yazılımın ünlü profesyonel DJ lerin önüne geçmeyeceğini, ancak pahalı ekipmanlar ve programlar satın alma zorunda kalmadan amatörlere ilham verebileceğini söyledi.

”Döngüden insan faktörünü çıkarmak istemiyoruz. Bu bizim yapmak istediğimiz şey değil “dedi. “Yapay zekâ size yardım eden bir dost. Örneğin, bir şey yapalım dediğiniz zaman, hadi beraber yapalım diyen, yapay zekadır.”

Yapay zekâ kesinlikle herkese yararlı olmayacak. Çoğu iş birden çok görev ve insan etkileşimi içeriyor, ancak halihazırda var olan yapay zekâ sistemleri tarafından yerini alabilecek bazı pozisyonlar vardır.

MIT’nin Dijital Ekonomi Girişimi ve İkinci Makine Çağı: İleri Teknoloji Çağında İş, İlerleme ve Refah yazarı Erik Brynjolfsson: yapay zekânın ekonomiye iyi katkı sağlayacağını ama bazı çalışanların, özellikle muhasebeciler, orta kademe yöneticiler ve seyahat acentaları gibi zamanlarının çoğunu tekrar eden bilgi işleme işleriyle geçirenlerin işlerini kaybetme olasılığı bulunduğunu belirtti.

Brynjolfsson, işlerinin tehlikede olduğunu düşünenlere, yapay zekânın uzunca yıllar üstesinden gelemeyeceği insanlarla iletişim kurmak gibi gereklilikleri bulunan işleri tavsiye ediyor. Eğer yapay zekâ, yaptığınız işin bir kısmını sizden daha iyi yapıyorsa, makinelerin size yardımcı olmasına izin vermeli ve ortaya çıkan ekstra zamanda kendinize yeni özellikler katmalısınız.

Brynjolfsson, “İşleri yapılandırmanın yolları üzerine kadar düşünürsek, makinelerle yarışmış, onları kullanmış oluruz, bu da insan emeği ve toplam değer yaratımı için o kadar yararlı olur” dedi. “İnsanın ve makinenin birleşimi, sadece insanlar veya sadece makinelerden çok daha iyi olacak.”
Kaynak: Business

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.