LinkedIn, Ofise Dönüş Kararını Takımlarına Bırakıyor

181

LinkedIn, çalışanlarına ve ekip yöneticilerine, ofise nasıl dönmek istediklerine karar verme konusunda (ofise dönüş istemiyor olsalar dahi) daha fazla özgürlük sağlıyor.

Şirket, taze bir hibrit çalışma planının taslağını çizmiş ve herkese uyan basmakalıp bir politikadan uzaklaşma niyetinde olduklarını söylüyor.

Ekim ayında LinkedIn, Eylül ayından itibaren ofisleri yeniden açmayı hedeflediğini duyurmuş ve çalışanlarının %50’sinin o zamana kadar ofiste çalışacağını öngörmüştür.

Perşembe günü yapılan bir güncellemede şirket, belirli bir geri dönüş tarihi veya ofiste geçirilecek olan zaman için emir vermeyeceğini söyledi.

Bunun yerine, ekiplerin kendi hibrit çalışma stratejilerine karar vermelerine izin verecek ve yöneticiler de çalışma arkadaşları ile yaptıkları tartışmalar baz alınarak bu çağrıyı kabul edecekler.

LinkedIn Chief People Officer’ı Teuila Hanson, “Henüz olası her değişik senaryoyu çözüme kavuşturmadık ancak, çalışanlardan onlar için en iyi neyin uyduğunu, en iyi çalışmayı nerede yaptıklarını ve ekiplerinin en iyi nasıl çalıştığını düşünmelerini istiyoruz,” dedi.

“Bu tamamen, çalışanlarımızın kendileri için en iyi neyin işe yaradığını gerçekten bildikleri bir yerden gelmelerinin anlayışı ile alınmış bir karardır.”

Teoride bu, bazı ekiplerin haftanın beş gününü ofiste geçirmeyi uygun görürken bazılarının belki de hiç gelmeyeceğini gösterebilir.

Veriler, çalışanların orta yolda karar kılacağını gösteriyor. Dahili bir ankette, LinkedIn’in 16.000 küresel çalışanlarının %87’si, en azından bir süre ofise gelmek istediklerini söyledi. Hanson, şirketin halen fiziksel ofis alanlarına yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Hanson, “Bu zor olacaktır; yöneticilerin bizimle konuşmasını ve liderler ve bir kuruluş olarak bir diyaloğa girmeyi gerektirecek,” dedi.

LinkedIn’in çoğu ofisi henüz tamamıyla açılmadı ve bireysel iş yerleri de yerel rehberliğe dayalı olarak konum bazında açılacak.

LinkedIn’in politikası, çalışanları en iyi nerede konforlu hissediyorsa orada çalışabileceğine izin vereceğini duyuran ana şirket Microsoft ile kapsamlı bir şekilde aynı doğrultudadır. Microsoft bile, COVID-19 azaldığı halde çalışanlarının çoğu zamanlarının %50’sinden daha azını uzaktan çalışarak geçireceğini tahmin ediyor.

Hanson, LinkedIn’in ofisleri yeniden açmak için Microsoft’un altı aşamalı çerçeve çalışmasına bağlı kalacağını söyledi.

ABD teknoloji firmaları ise, işe dönüş konusunda değişiklik gösterdi. Apple ve Google çalışanlarına iki veya üç gün ofiste çalışmayı beklemeleri gerektiğini söyledi. Diğerleri ise, Twitter gibi, isterlerse çalışanlarına tamamen uzaktan çalışma izni veriyorlar.

LinkedIn çalışanlarına ofiste olanların çift doz aşı yaptırmış olmalarını henüz zorunlu olarak şart koşmuyor.

LinkedIn, ofis için güven odaklı bir yaklaşım benimsedi

LinkedIn, şirketlerin en iyi nerede çalıştıklarını bilmeleri konusunda çalışanlarına güvenmeleri gerektiği fikrine destek veriyor.

Capgemini Invent’te küresel uygulama lideri, organizasyon ve iş gücü için ise genel müdür olan Claudia Crummenerl, bunun işe sorunsuz bir şekilde geri dönmede önemli bir faktör olacağını söyledi.

“Gördüğünüz bu trend aslında daha esnek olma ve seçim yapabilme arzusudur. İnsanlar haftanın üç veya dört günü ofise gitseler bile bu onların tercihi. Bu, başka birinin onları bir şey yapmaya zorladığı bir durum değil.”

Ofiste çalışılan günleri zorunlu kılan şirketler, artık daha büyük çapta esneklik isteyen çalışanları yabancılaştırma riski ile karşı karşıya kalıyor. Apple’ın çalışanları ile mücadele etmesi, çalışanlar ve kuruluşlar arasında ortaya çıkabilecek çatlağın bir göstergesidir.

Gartner’ın Birleşik Krallık araştırma müdürü Alexia Cambon, yöneticilerin bu görüşmeleri idare ederken bireylerin gerçekten ne istediklerini öğrenmek için ekstra çaba sarf etmeleri gerektiğini ekledi.

“İnsanları ofise geri getirmenin bir başka nedeni de (yöneticilerin) ‘Eskiden yaptığım gibi gördüğüm şeylere güvenerek yönetmeye geri dönebilirim’ diye düşünmeleri.”

Yazan: Stephen Jones
Çeviren: Maria Sharipova
İllüstrasyon: Stephanie DeAngelis
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.