Global Survey On Freelancing Raporundan Ne Öğrendik?

134

2021 yılının Mart — Haziran ayları arasında, Agile Talent Collaborative ve Toronto Üniversitesi ortak sponsorluğunda yürütülen ve gerçek anlamda ilk küresel serbest çalışan anketi olan Global Survey On Freelancing’in bulgularını paylaşmak için epey talep aldım. Raporun tamamı birkaç hafta önce çıktı ve burada mevcut. Toplamda yetmiş yedi serbest çalışma platformu, ajans ve profesyonel topluluk araştırma ortakları olarak bize katıldı; ayrıca, muazzam çeşitlilikte serbest meslek uzmanlığını ve de 30’dan fazla ülkeyi içeren çok kapsamlı bir grup olan 1900 serbest çalışan da aramıza katıldı. Burada, özet olarak, anket sonuçlarından ve beraberindeki araştırmalardan elde edilen dokuz içgörü bulunmaktadır.

  1. Farklı hız oranlarında olsa da, serbest çalışma, dünya çapında başarılı olan iş ve kariyer inovasyonudur

Serbest çalışanlar meşgul ve iyimserlerdir. Anketimiz, serbest çalışanların %60’ının veya daha fazlasının yeterli ya da çok fazla işi olduğunu, müşterilerle tatmin edici ilişkiler kurduklarını, finansal hedeflerine ulaşacaklarını ve serbest çalışmaya bağlı kalacaklarını bildirdiklerini keşfetti. Bu veriler talep trendlerine oldukça uyuyor: Şirketlerin %90’ından fazlası serbest çalışanlara güveniyor ve kullanımlarını artırmayı planlıyor. Pazarlar ve profesyonel uzmanlıklar farklılık gösterir — bazı bölgeler ve sektörler diğerlerinden daha olgundur — ancak genel olarak, serbest çalışma küresel bir güçtür.

  1. Serbest çalışma devrimi büyük ve büyümeye devam ediyor

Pek çok ülkede pek çok meslekten daha fazlası. Anket katılımcılarımız her kıtada çalışıyor: %16’sı Latin Amerika, %11’i Afrika ve %8’i de Asya’da. 77 serbest çalışma platformumuz ise Singapur ve İspanya, Şili ve Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Benin, Avustralya ve Güney Afrika ve daha birçok ülkeden geldi. Büyüyen bir serbest çalışan destek ekosistemiyle birlikte —  teknoloji ürünleri ve hizmetleri, aynı zamanda finans, iş hizmetleri, seyahat ve etkinlikler —  bu endüstri, küresel gayri safi yurtiçi hasılada bir trilyondan fazla getiriyor.

  1. Tek “tip” serbest çalışan yoktur

Bazı serbest çalışanlar, Bali’deki bir sahil evinden veya başka bir egzotik yerden kod göndererek, saatlerce çalışan genç dahi teknisyenlerdir. Evet bu doğru, ancak büyük bir ölçüde eksik. Anketimiz olağanüstü derecede heterojen bir topluluğu gösteriyor: Full stack yazılım geliştiricileri ve optik bilgi işlem uzmanları, ancak aynı zamanda müzisyenler ve roket bilimcileri, mimarlar ve mühendisler, film belgeselcileri ve diplomatlar, hekimler ve yönetici koçları, e-bankacılar ve havayolu pilotları. Serbest çalışanlarımızın çoğu, gelirlerini artıran veya serbest çalışmayı deneyen yan oyunculardır. Serbest çalışanlarımızın %30’u 50 yaş üstü olan “boomerlardı”; bazıları kariyer değişikliği yaparken, diğerleri ise benzer işlerde kaldı. Serbest çalışma büyüdükçe, yaş, cinsiyet, konum ve mesleğe göre serbest çalışanların çeşitliliği de artıyor.

  1. Serbest çalışma bir kamu yararı kaynağıdır

Freelancer.com’un CEO’su Matt Barrie, serbest çalışmanın yetenek ve fırsatı birleştiren ekonomik bir motor olduğunu söylüyor. Bunu ve daha fazlasını yaptığını öğrendik. Contra, Bangladeşli bir sanatçı için yoksulluktan kurtulmanın bir yolunu sunuyor. Flexing It, Hintli teknoloji serbest çalışanlarına uzmanlıklarını dünyanın en iyi küresel şirketlerindeki meslektaşlarına göstermeleri için bir yol oluşturuyor. Mash, bir İsviçre saat devinin Tayland’da büyümesine ve yayılmasına yardımcı olarak yeni iş olanakları yaratıyor. Fintalent, birleşme ve satın alma uzmanlarına büyük bankalardan ve yatırım firmalarından daha serbest çalışan alternatif bir kariyer yolu sunar.

Ve işin kendisi de toplumsal bir değer yaratıyor. Kolabtree’deki serbest çalışan bilim insanları ve LifeSciHub’daki ilaç kalite proje uzmanları ilaçlara ve aşılara katkıda bulunuyor. Spacely, hızla büyüyen bir endüstriye uydu mühendisliği ve tasarım desteği getiriyor. Omdena, ülke çapında gelişmekte olan evsizlik ve yaşlı istismarı gibi zorlu sosyal sorunları çözmek için yapay zeka ve kitle kaynaklı serbest çalışan uzmanlarını bir araya getiriyor.

  1. Serbest çalışma platformları, serbest çalışanlara değer katmaya devam etmelidir

Bu konu hakkında Forbes’ta yazmıştım; serbest çalışma platformunun başarısı iki şeye bağlıdır: yetenek kalitesi ve arz. Çoğu serbest çalışanın yalnızca bir veya iki platforma katılmayı tercih ettiğini öğrendik. Ayrıca platformların toplu olarak küresel serbest çalışmanın yalnızca %20’lik bir payına sahip olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle yetenek platformları, serbest çalışanlarını temin ederek karşılık vermelidir, yoksa piyasaya ayak uyduramazlar. Buna karşılık, verilerimiz serbest çalışanların satış yapma, işlerini yönetme ve ağ oluşturma konusunda yardıma ihtiyaçları olduğunu gösteriyor. Bazı platformlar, yeni serbest çalışanların daha iyi işe alım yoluyla erken başarıyı deneyimlemelerine şimdiden yardımcı oluyor. Birçok platform, ekip oluşturma, satış konusunda eğitim, yeni serbest çalışanları daha deneyimli liderler ile bir araya getirme, satış konuşmaları ve teklif yazma konusunda atölye çalışmaları sağlama, koçluk ve bilgi kaynakları sağlama ve serbest çalışanlara daha işbirlikçi bir şekilde pazarlama veya Vicoland’in yaptığı gibi “sürü halinde avlanma” konusunda hızlanıyor. Serbest çalışanlarını daha başarılı hale getirerek platformun itibarını ve değerini artırırlar.

  1. Platformların, müşterileri daha iyi olmaları için eğitmenin zamanı

Kuruluşlar giderek daha fazla ölçekte serbest çalışanlara bağımlı hale geliyor; gerçeğe uygun olarak, “serbest yetenek için bir savaş” ve çalışan yeteneği için bir savaş vardır. Serbest çalışanlar, şirketlerin yüksek kalite ve profesyonellik beklentisi içinde olduklarının farkındadır. Buna karşılık, serbest proje iş gücü ile çalışma konusunda yeterlilik beklerler. Verilerimiz, müşterilerin iyi bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Serbest çalışanların neredeyse %50’si, müşterilerin serbest çalışanlarla nasıl çalışılacağını bildiğini söylüyor ve müşteri proje yöneticilerini gerçekçi hedefler ve zaman çizelgeleri belirlemede ve serbest çalışanların ekibin bir parçası hissetmelerine yardımcı olmada etkili olarak değerlendiriyor. Bu, sadece birkaç yıla göre büyük bir değişim. Ama yine de, daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Serbest çalışan platformların, müşterilerin serbest çalışanlar ile iyi bir şekilde çalışmalarına ve başarı için projeler oluşturmalarına yardımcı olmak için daha fazlasını yapmalıdır. Bir blok zinciri defterine geçiş, büyük olasılıkla çığır açan bir yenilik olacaktır. Ancak iyi bir başlangıç, sonuçlar ve deneyimler üzerine daha akıllı veri toplama, daha geniş başarı terimleriyle anlaşma ve bunu anlamayan müşterilere de hayır demektir.

  1. Serbest çalışmaya gelirsek, “sihir, karışımın içinde”

En memnun serbest çalışanlarımız, startupları ve büyük kurumsal şirketleri birleştiren bir proje portföyü yönetti: sihir, bu karışımın içindeydi. Diğer bir taraftan, hükümet ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için çalışan serbest çalışanlar ise daha az tatmin olmuş, daha az takdir edilmiş, daha çok hakkı yenmiş ve eşit derecedeki zorlu işler için daha az ödeme almış hissettiler. Bu bulgular iki tavsiye önermektedir. Bireysel serbest çalışanlar için açık mesaj, portföyünüz ve müşteri karışımınız konusunda dikkatli olmaktır. Kuruluşlar için bu bir hatırlatmadır: İşinin ehli olan serbest çalışanları bulmak zorlaşıyor ve kuruluşunuz onlar için rekabet ediyor. Daha fazla uzman serbest çalışmaya yöneldikçe ve daha fazla kuruluş serbest çalışanlara bağımlı hale geldikçe, en iyi serbest çalışanları bulmak adına rekabet ortamı söz konusudur ve kuruluşların yarattıkları çalışma ortamını ve diğer serbest çalışanların önünde sahip oldukları itibarı göz önünde bulundurmaları gerekecektir.

  1. Dışarısı hala zorlu; akıllı platformlar, yeni hizmetler ekleyerek serbest çalışanlara yardımcı oluyor

Çoğunluk işlerinden ve gelirlerinden memnun olsa da, serbest çalışanların %38’i memnun değilmiş. Meslekler bu konuda farklılık gösterebiliyor; COVID-19 sırasında etkinlik ve seyahat endüstrileri çökerken, teknoloji alanındaki çalışmalar her zamanki gibi canlı kaldı. Yeni serbest çalışanlar, tecrübeli olanlardan daha zor zamanlar geçirdi. Ve birçok serbest çalışan, satış ve pazarlamayı bir zayıflık olarak görüyor. Platformlar daha fazla serbest çalışana refah yaratmak için daha fazla çalışma yapıyor; daha önce belirtildiği gibi, eğitim veya iş geliştirme koçluğu sunuyor. Diğerleri, fırsatları artırmak için yan alanlara genişliyor: Bağımsız yönetim danışmanlığı platformları, uzman ağları oluşturarak veya yatırım şirketleri ile ortaklık kurarak geçici yönetime doğru gidiyor. Diğerleri ise, yeni pazarlara açılıyor veya satış faaliyetlerini güçlendiriyor.

  1. COVID-19, serbest çalışmayı daha yaygın hale getirerek ve hem imkan hem de daha büyük bir rekabet ortamı oluşturarak canlandırmıştır

Yakın tarihli bir Forbes makalesinde, serbest meslek devrimini yönlendiren trendlere ilişkin bir görüş sunmuştum ancak COVID-19, roketi kuyruğuna bağlamasını sağlayan olay oldu. Serbest çalışanlarımız COVID-19’u daha fazla fırsat olarak görmüşlerdi, ancak aynı zamanda daha yetenekli uzmanlar yarı veya tam zamanlı serbest çalışmaya yöneldikçe daha büyük bir rekabet ortamı da gördüler. Serbest çalışanlarımız ciddi önlemler aldı; serbest çalışanlar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bağımsız çalışanlar olarak bir güvenlik ağından yoksun olduklarının farkıdalar. COVID-19, hem serbest çalışanları hem de serbest çalışan olmayanları önceliklerini yeniden gözden geçirmeye itti ve serbest çalışmaya olan genel ilgiyi artırdı.

Sonuç

Hem COVID-19 nedeniyle hem de COVID-19’a rağmen, serbest çalışma devrimi, çalışma üzerine dünya çapında bir “yeniden düşünmenin” parçası olarak gelişiyor. 2000 yıldan daha eski bir çalışma stili olmasına rağmen, bir yazar, fotoğrafçı, yazılım programcısı veya yapay zeka uzmanının Roma’da bir şirkette veya Buenos Aires’te bir ajansta çalışırken Şenzen’de yaşamasını sağlayan teknoloji sayesinde serbest çalışma yepyeni bir hale getirildi. Bangladeşli bir illüstratörün Danimarka veya İrlanda’daki sanatçılara karşı ABD’li bir çocuk kitabı projesi için rekabet etmesine imkan sağlar ve Şili’deki bir girişimin tam zamanlı olarak bulamadıkları, ilgisini çekemedikleri veya maddi olarak karşılayamadıkları inanılmaz teknik yeteneklere erişmesine yardımcı olur.

Yaşasın devrim!

Yazan: Jon Younger
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos