Kripto paralar, Dijital Göçebeliğin ve Uzaktan Çalışmanın Yolunu Açıyor

1.347

Geçtiğimiz Nisan, Meksika Tulum’da bir zirveye katılmıştım. Oradayken, son yedi yıldır dünyanın dört bir yanında sörf yapan, çok minimalist bir yaşam tarzı yaşayan ve hepsini kripto ile finanse eden bir adamla tanıştım.

Bu yaşam şekli 9-5 çalışan biri için acayip gelebilir ama o da çok sıradışı biri değil. Yıllardır ödemelerini bitcoin veya diğer kripto paralar ile alan çok insan var. Bu insanlara baktığımızda, çoğunluğun bir merkeze bağlı olmayan, bağımsız çalışanlar olduğunu görüyoruz.

Dijital göçebe hareketinde, yabancı işlemlerin kullanımında ve yaşam tarzında köklü bir değişimin önünü açıyorlar. Uzaktan çalışmanın neden kripto alanında bu kadar çekiş kazandığını ve neden giderek daha çoğumuzun ademi merkeziyetçi çalışma seçeneğine sahip olacağının nedeni:

Kripto para birimi gelişimine katılan insanlar ile dijital göçebeler arasında yakın bir tarih ilişkisi var.

Kripto topluluğu doğal olarak merkezden uzaklaştırılmış ve dünya genelinde dağılmıştır, çünkü yeni teknoloji ve düşünce tarzlarının kimlere hitap edeceği öngörülemiyor. Bu yüzden, insanlar kendiyle benzer düşünen toplulukları aramaya başlarken, sınırları aşmalı, dünyadaki insanları tanımaya, birlikte konferanslara katılmaya ve bilgi paylaşmaya açık olmalı.

Bu topluluğun bu kadar hızlı büyümesinin bir nedeni, insanların üzerinde çalıştığı kripto ve blok zinciri projelerinin genellikle küresel ölçekte olması, dolayısıyla hızla dünyanın dört bir yanından kullanıcı kazanırlar. Beklendiği gibi, ülke yönetmeliklerinin bu alanda etkisi var. İnsanlar, kripto projelerini üstlenmesine izin verilen ülkelere gidiyor. Spoiler uyarısı; New York bunlardan biri değil. Tayland, Singapur veya Porto Riko gibi ülkeler tercih ediliyor. Ama bir çok kişinin taşınması gerektiğinden, insanların yaşam şekillerini de hareketliliğe göre şekillendirmeleri gerekiyor.

Son 10 yılda uzaktan çalışmaya olanak veren ve bunu destekleyen teknolojiler kendi kendine ortaya çıktı. Tüm işlerinizi, toplantılar dahil, bir dizüstü bilgisayar ile yapabiliyorsanız, sabit bir yerde çalışmak çok da mantıklı değil. Evrensel para birimlerinin piyasaya girdiğini de düşünürsek bu iş daha da mantıklı hale geliyor.

 

Kripto yakın zamanda uzaktan çalışanların dış ödemeleri daha sorunsuz yönetmelerini sağlayacak.

Alandaki çoğu uzaktan çalışan kripto para birimleri ve topluluklarla çalışıyor.

Şu anda tüm bu ödemeleri, özellikle ABD gibi kripto vergi uygulamaları olan ülkelerde, dengelemek zor ama bu alanın böyle kalacağı anlamına gelmiyor. İnsanlar Lightning Network ve stabil para üzerine çalışıyor. Bu konseptler sorunsuz ödemenin belkemiği olacak.

Bunlar gerçekleştiğinde, dijital göçebeler küresel ölçekte yerel döviz kurları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklar. Para biriminin değeri üzerindeki anlaşmalar daha kolay olacak ve bu da çalışırken seyahat etmeyi kolaylaştıracak. Dolaşırken sorunsuz şekilde kurları bilme, parayı nakite çevirme ihtimalinden gerçekten çok etkilendim.

Kripto kullanımı daha  kolay ve evrensel hale gelirken, çalışırken seyahat edebilen, göçebe bir yaşam süren insan sayısını da arttıracaktır.

Topluluk finansal sistemi yeniden düşünürken, yaşam tarzının tüm yönlerini yeniden düşünmek için de alan yaratıyor.

İş ve yaşam tarzındaki bu değişiklik çoktan gerçekleşiyor. Örneğin ‘Take Basecamp’ şirketinin tüm ekipleri dağıtılmış bir şekilde bulunuyor. Sürekli ve sınırsız büyümeye odaklanmanın standart yolunu izlemeden 20 yıldır iş yapıyorlar.

Bir coğrafi bölgede gruplanmak marifet değil. Bir yerde yoğunlaşmanın marifet olduğu zaman bile bu durum kendi kendine bir yığın problem ortaya çıkarıyor. San Francisco’ya baktığımızda teknoloji endüstrisi insanların daha iyi maaş ve ikramiye beklediği acımasız bir iklim oluşturmuş durumda. Neden tüm şirketlerin senin yeteneklerini sömürmek istediği bir yerde olmak isteyesin ki?

Orada çalışmak isteyen insanlar için saçma bir yaşam ortamı oluşturan insan yığınından bahsetmiyorum bile. İnsanlar sonunda uyandı ve maaşlarının yarısıyla bir ayakkabı kutusunda yaşamanın ya da bir iş için iki saat yola gidip gelmenin mantıksız olduğunun farkında.

Uzaktan çalışma insanlara farklı yaşam tarzlarına ulaşmasını sağlıyor. Artık büyük bir şehirde bir köşe ofis almak bir başarı göstergesi değil. Bunun yerine başarı artık yapmak istediğin şeyi, yapmak istediğin yerde, yapmak istediğin zamanda yapabilmen ile ölçülüyor. Artık işinde başarılı biri, küçük güzel bir şehirde, dağda veya sahilde yaşayan biri olabilir. Bu insanlar işlerini yapıp günün geri kalanında dünyayı keşfediyor.

 
Yaşam tarzı değiştikçe çalışmanın geleceği de değişecek.

Değerlerini körü körüne sahiplenen ve değiştirmeyi kabul etmeyen şirketlerin aksine uzaktan çalışmayı kucaklayan ve bu gerçeği kabul eden şirketleri seviyorum. Değerlerini sahiplenmek ve değiştirmemek 20 –  30 yıl öncesinde mantıklıydı.

Çoğu insan için ev alma ve yerleşme, modası geçmiş veya ulaşılamaz bir fikir. Ortam eskiden olduğu gibi kurulmadığı için bu yolu gerçekleştirmek insanlar için bile ulaşması zor. Yıllarca aynı şirket için çalışacağını veya aynı şehirde yaşayacağını bilerek bir ev almak artık hiç de kolay değil.

Bu değişen dünyanın bir yüzü olabilir. Bununla yaşamayı öğrenip, bundan en iyi şekilde yararlanmamız gerekir.

Şahsen, ben bu değişikliği memnuniyetle karşılıyorum. Şu anda bir bağımsız yazar grubu ile (yaklaşık 50 kişi) çalışıyorum. Bizim birbirimize ve projemize olan bağlılığımız, geleneksel, tam zamanlı işlerin ulaşmayı umduklarından daha fazla. Bu şunu gösteriyor: Eğer insanların hak ettiği bedeli karşılarsan ve onların istediği gibi yaşamlarını yönetmelerine izin verirsen işte o zaman onları elinde tutabilirsin.

Dijital göçebelik motivasyonsuzluk veya kopukluk anlamına gelmiyor. Sadece insanlar artık bir noktaya bağlı olmayacak ve bu herkes için daha fazla fırsat sağlayacak.

 


Yazan: Samantha Radocchia
Çeviren: İşin Geleceği
Yazının Orijinal Linki için;
https://www.forbes.com/sites/samantharadocchia/2019/01/31/how-the-crypto-community-is-paving-the-way-for-digital-nomads-and-remote-work/#768387a13bca

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.