Kişiliğinizi Çeşitlendirerek Nasıl Öne Çıkabilirsiniz?

846

Söz konusu finans olduğunda değişik alanlara yönelmemiz gerektiği söylenir. “Tüm paranı gayrımenkule yatırma. Farklı sektörlerden hisse senedi al ki teknoloji balonu patladığında yıkılma.”

Fakat aynısını kişiliğimiz için yapmıyoruz. İş kendimize geldiğinde elimizdeki her şeyi tek bir kimlikte birleştiriyoruz ve kendimizi avukat, pazarlamacı veya bir girişimci olarak tanımlıyoruz. Bunu yaparken ayaklarımızın yere daha sağlam basacağını zannediyoruz, oysaki ani bir rüzgarla devrilebilecek kırılgan bir platformda dengede kalmaya çalışırken buluyoruz kendimizi.

Kişiliğiniz tek bir kariyere bağlı ise, işinizi kaybettiğinizde veya o mesleği daha fazla yapmak istemediğinizde ne olacak? Yaklaşık 10 sene kadar önce bunu yaşadım. Kimliğimi üzerine kurduğum avukatlık kariyerini artık istemediğimi fark ettim. Dolayısıyla kendimi tamamıyla sarsıldığım bir varoluşsal endişenin içinde buldum.

Çözüm? Kişiliğinize finansal bir yatırım gibi bakın. Bahislerinizi çift taraflı oynayın. Çeşitlendirin.

Bunun iki yararı var.

İlk olarak, farklı disiplinlerden fikirleri çaprazlamanıza izin verir. François Jacob’un dediği gibi “Yaratmak, yeniden birleştirmektir.” En devrimsel icatlar, farklı alanlardaki fikirlerin kombinasyonundan oluşmuştur.

İkincisi, farklı kimlikleri benimsemek risk almayı kolaylaştırır. Bir kişiliğinizle yüksek bir hedef için risk alır ve başaramazsanız, diğerlerine sahip olmaya devam edersiniz.

Amelia Boone’u ele alalım, kendisinin iki ana kimliği var: Gündüzleri Apple için bir avukat, geceleri ise engelli parkur koşucusu. Antrenmanlara başladığında bir şınav bile çekememiş. O zamandan beri World’s Toughest Mudder’ı üç kere kazandı.  24 saat aralıksız süren yarışın yanında maratonlar kısa bir gezinti gibi kalıyor. Katılımcılar 5 millik parkura dağılmış olan 20 adet “büyük, kötü ve çılgın engeli” aşmaya çalışırken uykusuzlukla da mücadele ediyor. En fazla etabı tamamlayan yarışçı altın madalyanın sahibi oluyor.

Boone uyluk kemiğini kırdığında, kimliklerinden birini yitirmiş oldu. Artık yarışamazdı. Fakat sakatlık onu çok etkilemedi, çünkü iyileşme sürecini avukat olarak sürdürdüğü diğer kimliğindeki sevdiği şeylere yeniden bağlanarak geçirdi.

Birkaç yıl önce kendi hayatıma birden fazla kimlik katmaya başladım. Üniversitede hukuk öğretmeniyim. Ama hukukla hiç alakası olmayan makaleler ve kitaplar yazıyorum. Bir podcastim var. Ülke çapında şirketlere konferanslar veriyorum. Piyano çalmaya tekrardan başladım. Bu kimliklerimden herhangi biri yara alırsa –ki zaman zaman alıyor- diğerlerine tutunuyorum.

Büyük şeyler yapmanız gerekmiyor. Kaynak yapma dersleri almaya başlayın. Bir blog veya podcast yayınına başlayın. Yarıda bıraktığınız örgü hobinize geri dönün ve el işlerinizi –tıpkı birçok çalışanın ek olarak yaptığı gibi- internette satmaya başlayın.

Çoklu kimliğe sahip olmak yaratıcı iş yapan insanlar için çok önemli. Yakında Universal tarafından filme uyarlanacak olan İyilik ve Kötülük Okulu’nun yazarı Soman Chainani’ye bakalım. Birçok sanatçının yaratıcı işlerinin tek gelir kaynakları olduğunu söylüyor. “Tecrübelerime göre bu çok acı bir durum. Yegane gelir kaynağınız sanatsa, sanatınızın üzerinde acımasızca bir baskı var demektir. Bu baskı içinizdeki ilham perisinin düşmanıdır.” Chainani bu sebeple büyük bir film anlaşmasına rağmen lise öğrencilerine ders vermeye devam ediyor. “Arkadaşlarım anlayamıyor ama ölüm kalım meselesi gibi hissetmeden yazmaya devam etmemin tek yolu bu,” diyor kendisi.

Kişiliğiniz veya yatırımlarınız olsun fark etmez, çeşitliliğin olmadığı her sistem savunmasızdır. Kendinize çeşitlilik katmaya hemen başlayın. Kuyuyu kazmak için susamayı beklemeyin

Yazan: Ozan Varol
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.