Kentler “Paylaşım Ekonomisinin” Potansiyelini Nasıl Artırabilir?’

1.302

Google Trend’e göre, “paylaşım ekonomisi” ifadesinin popülaritesi 2013’ten bu yana on altı kat arttı. Peki bu ifade ne demektir? Paylaşım ekonomisi , genellikle, “işbirlikçi ekonomi”, “talep üzerine ekonomi”, “serbest çalışan ekonomi”, “akran ekonomisi”, “erişim ekonomisi”, “yığın ekonomisi”, “dijital ekonomi” ve ”platform ekonomi” gibi birbiriyle benzer terimlerle karıştırılmaktadır.

Paylaşım eski bir anlayıştır. Ancak teknolojiyi etkinleştirebilen platformlar, dünya çapında yeni üyelere bağlandıklarından ve bağış yaptıklarından dolayı paylaşacak kişilerin potansiyel havuzu katlanarak büyüyor. Kentler, belediye malları, belediye alanları, vatandaşlık varlıkları, belediye hizmetleri ve becerileri ile şehirde yaşayanların yeteneklerinde paylaşım ekonomisinin potansiyelinden yararlanabilir.

“Paylaşım genellikle erişim maliyetini düşürebilirken, aynı zamanda şehirleri daha kapsayıcı hale getirmek ve aksi halde etkileşime girmemiş gruplar arasında sosyal bağlantılar kurmak gibi uzun vadeli toplumsal zorlukları ele alma potansiyeline sahiptir. Dünya Ekonomik Forumu, Endüstriler Başkanı Cherly Martin, ancak, paylaşım pratikleriyle tecrübe ederken, şehirler, planlama süreçleri, politika oluşturma ve mevzuat yapılarını ele alırken dışsallıklar ve bozulmalar konularının çözümü için daha özgür davranmalıdır, dedi.

Dünya Ekonomoik Forumu Kentsel Kalkınmanın Geleceği ve Hizmet Girişimi Yönlendirme ve Danışma Komitesi tarafından hazırlanan bu rapor, dünya genelinden şehirlerden örneklere ve çözümlere dikkat çekerek, paylaşım ekonomisinin şehirlerdeki fırsatları ve karşılaştığı zorlukları araştırmıştır.

 • Melbourne , gıda paylaşımı sektöründe küresel bir liderdir.
 • Seattle , düşük ve karışık gelirli bölgelerde, vatandaşların alet edevat ödün alabileceği altı “alet kütüphanesine” sahiptir.
 • New York organizasyonu 596 Acres, halk adına kamu arazilerini geri kazanmak ve yönetmek için bölgenin sakinlerini desteklemektedir.
 • Barcelona , insanların günlük görevlerini yapmak için zaman takası yaptıkları bir zaman-bankası projesi yürütüyor.
 • Londra , vatandaşların proje fikirleri önerebilecekleri ve Belediye’nin desteğini alabilecekleri bir platform sunmaktadır.
 • Seoul şu anda, umumi bisiklerden, park alanlarına ve dahası çocuk kıyafetlerine kadar birbirinden farklı 97 paylaşım sistemleri mevcuttur.
 • Kamaishi City , 2019 Rugby Dünya Kupası’na ev sahipliğine hazırlık için paylaşım platformlarıya işbirliği içerisindedir.
 • Kigali motor-taksi uygulaması SafeMotos, güvenilir ve güvenilmez sürücüleri ayırt etmek için akıllı telefon verilerini kullanıyor.
 • Amsterdam yaşlı vatandaşları ve düşük gelirli aileleri CityPass aracılığıyla platform paylaşımı için birleştiriyor.
 • Sao Paulo, trafiğin sıkışık olduğu yoğun saatlerdeki arzı sınırlandırarak, toplu ulaşımı tamamlamak için ulaşım ağı şirketlerini teşvik etmek adına yol kullanım ücretini uygulamaya koydu.

Makale aynı zamanda birden fazla şehri kapsayan paylaşım-ekonomi fikirlerini araştırıyor:

 • “Ortak Şehir”(Co-City) protokolü paylaşılan, işbirliğine dayalı ve çok merkezli kentsel yönetim biçimlerini araştırıyor.
 • Sharing Cities Alliance( Paylaşan Şehirler Birliği) şehirleri cezbetmek adına zirve, seminer ve bilgi tabanı düzenliyor.
 • Trust Seal paylaşım ekonomisi şirketleri adına, iyi bir uygulamaya bağlı olduklarını ispat eden ilk Kitemarktır(bir marka sertifikası).

Kaynak: ModernDiplomacy

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.