Kariyerinizin Geleceğini Sağlama Almak İster Misiniz?

706

Gelecek, serbest çalışmada.

“Freelancing”, yani serbest çalışma terimi herhangi bir dükkanları olmadan bağımsız çalışabilen kişiler için kullanılan anlamının çok ötesine geçti ve bu kariyer yolunu cazip bulanların sayısı her gün artıyor.

Bu durum serbest çalışmayı hala diğer kariyer çeşitlerinden daha görkemsiz bulanları şaşırtabiliyor. Ancak bağımsız çalışanlar temel bir durumun farkında: birden fazla kontrata veya devamlı müşterilere sahip olmak aslında birçok kariyer yoluna göre daha güvenli bir yol sunuyor ve sonsuz bir gelir potansiyeline erişiyorsunuz.

Bağımsız bir yaratıcı hizmetler firması ulan Bunny Studio, küçük işlerde çalışan kullanıcıları arasında bir anket düzenlemiş. Katılımcıların %97’si uzun vadede bu kariyer opsiyonunu tercih ettiklerini belirtmiş. Sonuçlar şu şekilde:

  • %97’si serbest çalışmayı uzun süreli bir seçenek olarak görüyor (1 yıldan uzun süren)
  • %57’sinin ana geçim kaynağı bağımsız olarak yaptıkları küçük işler (gig ekonomisi)
  • %61’i halihazırda 5 yıldan uzun süredir serbest çalışıyor

Endüstride aktif olarak yer alanlarla da konuştuğumuzda, fikir birliğine vardıklarını görebiliyoruz. “50’li yaşlarda bir kadınım. Kurumsal dünyada kullanma tarihim çoktan geçmiş durumda.” Bu sözlerin sahibi freelance bir reklam yazarı olan Lynn Cole. “Proje için yetenekli olduğunuz sürece yaş önemli bir mesele değil. Parmaklarım klavyeden koparılana dek bu işin içinde olacağım.”

“2016’dan beri tam zamanlı bir freelancer’ım, ancak 2010’dan beri küçük işlerde bağımsız olarak yer almıştım.” Freelance pazarlama danışmanı Ariel Lim sözlerine şöyle devam ediyor: “İki sebepten dolayı bu şekilde çalışmaya devam edeceğim: Birincisi kiminle, ne zaman, nerede ve nasıl çalışacağıma karar verebiliyorum. İkincisi ise ölçeklenebilirlik.”

39 yıldır serbest çalışan Joanne Cleaver, Ariel’in görüşlerine katılıyor. “Gazetecilikten yeni mezun olduğum 1981’den beridir freelance iş yazarıyım ve planlanmış annelik izni dışında kesintisiz olarak devam ediyorum. Kurumsal araştırma projeleri, gazetecilik gibilerinin yanı sıra hayalet yazar olarak iş kitapları ve kendi kitaplarımı da yazabildiğim uzun dönemli projelerin olduğu harika bir karışım yaratabildim.”

İş yükünüz üzerinde söz sahibi olmanızın yanı sıra, coğrafi konum da oldukça çekici bir faktör. 12 yıllık bir başka freelancer Blaire Kaplan Venables şöyle diyor: “Yüreğinin götürdüğü yere giden bir insan olarak mutluluğa erişmenin yolu, kendim için çalışmaktan geçiyordu. Programımın, zamanımın, gelirimin ve hayatımın kontrolüne sahip olmak hem özgürleştirici oldu, hem de sıradan bir işin izin vermeyeceği deneyimler yaşamamı ve önemli dönüm noktalarına ulaşmamı sağladı. Ofisim ben nereyi seçersem orası oluyor. Yerel bir kahve dükkanında, sahilde veya dağlarda kamp yaparken çalışabiliyorum. Bunun tadına vardığınızda standart 9-5 bir işe dönmek çok zor ki ben bunu asla yapmayacağım. ”

Yazan: Brianna Wiest
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.