Kalıcı Olarak Benimseyeceğimiz 5 Teknoloji Trendi

203

COVID-19 döneminde satın alma alışkanlıkları (geniş ölçekte dijital kullanım da dahil olmak üzere) birden ortaya çıktı, gelişti ve pandemi sonrası ufkun ötesinde büyümeye devam edecek.

Rekabetçi kalabilmek için organizasyonlar bu davranış değişikliklerine yanıt vermeli ve hemen harekete geçmelidir. Bu trendler, 2021 yılında ilerlediğimiz için daha da önemlidir.

1. Hızlandırılmış Dijital Dönüşüm

İşletmeler tabii ki de dijital dönüşümü pandemiden çok önce kritik olarak gördüler. Fakat ilk kez, müşterilerin ve çalışanların da dahil olduğu etkileşimlerin büyük çoğunluğunun sanal olarak gerçekleştiğine tanık olduk. Tüketiciler, etkinliklerini daha fazla çevrimiçi hareket şekline dönüştürdükçe, işletmeler dijital dönüşüm planlarını daha da hızlandırdı.

İngiltere’de bulunan bulut iletişim platformu Twilio tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pandemi dijital dönüşümü 5.3 yıl hızlandırdı. Liderler bu hızlandırılmış evrimi sağlam temellere dayandırmaya, sürdürmeye ve tamamlamaya çalışırken, dünya çapında dijital dönüşüm harcamalarının 2020 ile 2023 arasında neredeyse iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

2. Evden Çalışmanın Kalıcı Olarak Benimsenmesi

Pandemiden önce, gig ekonomisi sayesinde her yerden çalışma fikri giderek daha popüler hale geldi. Virüs yaygınlaştıktan sonra, bu modelin büyük ölçekte işe yarayacağını düşünmeyen işletmeler yeniden düşünmek ve uzaktan çalışmak zorunda kaldılar. Çarkların nereden çalışırsa çalışsın, üretkenlik ve kalitede çok az ya da hiç azalma olmadan yüksek oranda görevlerini yerine getirmeleri konusunda çalışanlarına güvenebileceklerini öğrendiler.

Bazı şirketler çalışanları en azından kısmen geri getirmeyi planlasa da, diğerleri uzaktan kurulumlara yöneliyor ve fiziksel ofislere geri dönme planları yok.

Aşağıdaki verileri göz önünde bulunduralım:

  • Bir Gartner anketine göre, liderlerin %82’si pandemi bittiğinde çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermeyi planlarken, bunların neredeyse yarısı (%47) çalışanların tam zamanlı olarak uzaktan çalışmasına izin vereceklerini söylüyor.
  • Upwork’ün ikinci 2020 Geleceğin İş Gücü Nabzı Raporu’ndan elde edilen veriler, 2025 yılına kadar iş gücünün %22’sinin evden çalışacağını ve bunun da COVID öncesi zamanlara kıyasla %87 gibi şaşırtıcı bir artış olduğunu gösteriyor.
  • Bir PwC anketine göre, 669 CEO’nun %78’i uzaktan çalışmanın kalıcı olduğu konusunda hemfikir.
  • Wisetail tarafından görevlendirilen 2.000 Amerikalı üzerinde yapılan bir anket, ankete katılan ve uzaktan çalışanların üçte birinden fazlasının geri dönmeleri emredilirse istifa edeceğini ortaya çıkardı. Diğer %39’luk bir kesim ise ofislerine dönmektense maaşlarında kesintiyi tercih ediyor.

Şirketler ekiplerinin nerede çalıştığını yeniden değerlendirirken, ofis alanı talebiyle ilgili büyük bir sorun ortaya çıkıyor ve bazı işletmeler tasarruf etmek için daha esnek çalışma alanları arıyor. Diğerleri, ofislerini koruyor fakat bu yüzden hijyeni arttırmaları gereken alanların miktarını genişletiyorlar.

3. Bulut Teknolojilerine Daha Fazla Yatırım

COVID-19, liderleri stratejik gelişimlerini ile birlikte daha geniş agility (çeviklik) çevçevelerini yeniden göz önünde bulundurmaya zorladı. Şirketler bunun yanında çalışanların uzak ortamlarda devam etmesi için ihtiyaç duyduğu bulut teknolojilerine daha da bağımlı hale geldi. Forrester, küresel kamu bulut altyapı pazarının 2021’de yüzde 35 büyüyerek 120 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

4. Sanal Hizmetin Hızlandırılmış Büyümesi

İşletmeler, dokunmasız teknolojileri hızla benimsemiş ve yeni sanal hizmet seçenekleri geliştirmiştir. Pandemi başlangıcında gel-al özelliğini kullanan birçok alıcı, bundan sonra da kullanmaya devam etmeyi planlıyor. Invesp’in raporlarına göre, ABD’de alışveriş yapanların %67’si son altı ayda Çevrimiçi Satın Al – Mağazadan Teslim Al yöntemini kullandı ve işletmeler 2025 yılına kadar tüm satışların yüzde 10’unu Tıkla ve Al ile gerçekleştirecek.

Yakın zamanda yapılan bir MasterCard anketine göre, 5 tüketiciden yaklaşık 4’ü virüs nedeniyle bir tür temassız ödeme kullanıyor ve söz konusu bu işlemler dünya çapında ilk çeyrekte yüzde 40 arttı.

Bu seçenekler perakendeciler, restoranlar ve marketler için zorunlu hale geldikçe, tüketiciler mağaza içi yoğunluk gibi sorunlardan kaçınmak için bu yeni ve daha temiz kolaylıkları beklemeye devam edecekler.

5. Veri/Analiz ve Yapay Zeka ile Geleceğe Hazırlık

Büyük Veri çağında, üst yönetim ve yöneticiler çok sayıda önemli iş için (örneğin çalışan/müşteri katılımı, talep tahmini) veri, analiz ve yapay zeka kullanmaktan çekinmediler. Fakat pandemi, karanlıkta hala birçok karar verme derecesi olduğunu ortaya çıkardı. Sezgilerinin onları daha da fazla yönlendirmesine izin vermeleri gerektiğini anladılar.

Gartner, Top 10 Trends raporunda, “yapay zeka teknolojileriyle birleştirilen veri ve analizlerin, küresel bir kriz ve sonrasında proaktif ve hızlandırılmış bir şekilde tahmin etme, hazırlama ve yanıt verme denemelerinde çok önemli olacağını” belirtti.

Analizler için değer teklifleri yükseldi. Dünya iyileşme sürecindeyken, mevcut zorlukların üzerine düşünmenin ve verileri kurumsal bir varlık haline getiren bir strateji oluşturmanın tam zamanı.

Parlak bir gelecek için kalıcı yeni trendler

Eski iş yapma şekli sonsuza dek yok oldu. Şirketler bunu olumsuz görmek yerine, bu yeni çalışma biçimlerini heyecanla karşılamalılar. Trendleri benimsemek, herkes için daha iyi kalite, verimlilik, güvenlik ve rahatlık anlamına gelebilir.

Yazan: Priya Merchant
Çeviren: Yücel Asan
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos