İşte Gelecek: Blok Zinciri, Liderliği Nasıl Değiştirecek?

1.321

Eskiden yenilikler ve teknolojik gelişmeleri getiren endüstrinin kendisiyken, günümüzde bu tersine döndü. Şu an giriştiğiniz herhangi bir işte başarılı olmak istiyorsanız hem ileriyi görüp girişiminizi daha yukarılara taşımalı, hem de teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamaya gayret etmelisiniz. Geçtiğimiz senede blok zincirinden daha fazla duyduğumuz bir ifade olmasa gerek (tabi “sahte haberler” hariç).

Blok zinciri temelde merkezi olmayan, herkesin birbiriyle muhattap olduğu bir değerler kaydı sistemidir. Bu, iş dünyasının sunduğu ürün ve hizmetleri oldukça etkilemiştir.

Basitçe bahsetmek gerekirse blok zinciri, aracıları sürecin dışında tutar. Blok zincir ödeme servisleri sayesinde bankalara gerek kalmaz. Kendiliğinden yenilenen akıllı anlaşmalarla avukatlara da ihtiyaç kalmaz. Aynı zamanda bilgileri gerçek zamanlı olarak kaydedip onaylayan bir veritabanı sayesinde muhasebecilere de ihtiyaç duyulmaz. Blok zincire inansanız da inanmasanız da onun yarattığı devrim, iş dünyasını kurulu olduğu temellerden oynatacak gibi duruyor.

Yeni Yeni Kurulan Şeffaflık

Blok zincirin asıl amacı maksimum şeffaflığı sağlamak. Bu işçi ve işveren arasında güven ortamını koruyacak akıllı kontratlar ya da verilerin doğruluğunu garantileyecek hizmetler şeklinde olabilir. Her nasıl olursa olsun, gelecek on senede iş dünyasını değiştireceği kesin. İnsan hataları mümkün olduğunca azaltılacak, mali yolsuzlukları tespit etmek daha da kolaylaşacak ve belki verileri daha şeffaf bir biçimde işlendiği için müşteriler büyük şirketlere daha çok güvenecek. Liderler takımları için güvene dayalı karşılıklı ilişki ortamı oluşturabilecek ve birlikte müşterileri ile daha iyi ilişkiler kurabilen bir kurum haline gelecekler.

Bunu Şu An Okuyorsanız Çok Geç

Blok zincirinin dünya çapında bir başarıya ulaşıp ulaşmayacağı yönündeki inancınızın pek bir geçerliliği var diyemeyiz, çünkü pek çok sektör artık onu süreçlerine dahil etmiş bulunuyor. Bankacılık ve finans dışında emlak, satış ve sağlık sektörleri de blok zincirini kullanmaya başladı. Zincir bu sektörlere şeffaflık ve etkinlik konusunda büyük katkıda bulunduğu için muhtemelen kullanımda kalacak. Pek çok şirket blok zincirinin uzun vadede bir getirisinin olup olmayacağını tartışırken öncüler yola erken koyulmuş bulunmakta.

Sonraki Nesil

Liderler en iyi ve yeteneklileri bünyelerine çekecek, sonra da onlara destek olarak genç zihinlerin iş dünyasını daha da yukarılara taşımalarına olanak tanıyacak sistemler tasarlamakla yükümlüdür. Yola erken koyulanların bunu herhangi bir resmi eğitimle yapmadığı gerçeği bir kenara, üniversiteler artık blok zinciri ve Bitcoin gibi yeniliklere adapte oluyor ve geleceğin proje yöneticileri, girişimci ve CEO’larını yetiştirmeye gayret ediyor.

Bu yeni sistem işinizi organize etmenizde, takımınız ve müşterilerinizle etkileşiminizde güçlü bir araç olabilir. Ancak tüm dijital araçlarda olduğu gibi burada da eğitim, yenilikleri kavrayıp benimsemenizde ilk adım olacaktır.

Kaynakberlin-school

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.