İşin Geleceğinde Talep Edilecek 8 Yeni Beceri

469

İşin geleceğinin eli kulağında ve biz eve sıkışıp kalmışken, dünya göz ardı edilemeyecek kadar değişti. İşe geri dönmek hiç de zannettiğimiz gibi olmayacak, tamamen yeni bir ortam olacak. Ve işin geleceğinde başarılı olmak, bazıları sürpriz olacak 8 yeni beceri gerektirecek.

Monster tarafından yapılan araştırma, şirketlerin %82’sinin yeni yılda işe alım yapacağını gösterdi. Bu, kariyeriniz ve peşinden koşacağınız fırsatlar için iyi bir haber. Fakat aynı zamanda farklı becerilere ihtiyacınız olacak. Ne demişler, “Seni buraya getirenle başka yere gidemezsin.”

İşte zamanla öğrenmeniz, geliştirmeniz ve sürdürmeniz gereken beceriler:

Belirsizlik

Belki de en önemlisi, belirsizliği benimseme becerisine sahip olmanız gerekecek. Değişim artan bir hızla gerçekleşiyor ve bu da belirsizliğin yeni norm olacağı anlamına geliyor. Araba sürdüğünüzü düşünün. Uzman sürücü eğitmenleri, insanların hızlarını yavaşlatmalarının başlıca sebebinin görüş mesafesi olduğunu söylüyor. Çevrenizdekiler hızlı hareket ettikçe durmak, incelemek ve analiz etmek için daha az vaktiniz olacak. Sonraki hamle üzerinde daha sınırlı bir görüş açısına sahip olursunuz çünkü emin olamazsınız. Aynı zamanda, sinirbilim belirliliğin arzuladığımız şeylerden biri olduğunu ve belirsizlikten kaçındığımızı kanıtladı. Geliştirmeniz gereken beceri bu olacak: Belirginlik ve güvence içgüdülerinizin üstesinden gelmek, ileride ne olacağını bilmemekle rahat olmak ve bilgi eksikliğinde bile güvenle ilerlemek.

Merak

Belirsizliğin ortasında söndürülemez bir merak, işleri ele alacak. Daha çeşitli konuları kavradıkça daha çok bağlantı kurabilirsiniz. Söylemek isterim ki “Sentezi ilk yapan kazanır.” Açıklık ve öğrenme arzusu iyidir fakat daha farklı çeşitlerdeki konuları öğrenmek, anlamak ve bilmek için bir tutkunuz olmalı. Bu beceri dar bir uzmanlık alanına dair genel bir merak değil, çeşitli konulara, mevzulara ve temalara gösterilen geniş bir merak ve bu bütün bu bilgilerle örüntüleri, trendleri ve kavrayışları görebilmedir.

Açıklık

Son on yıl içinde, Amerikanlar bütün konularda giderek bölünmeye başladılar. Veriler gösteriyor ki kendi fikrimizden farklı bir fikre sahip olan insanlara çok daha az güveniyoruz. Buna ek olarak, haberlere ve bilgiye ulaşmak için sosyal medyaya artan güvenimiz bir yankı odası etkisi yaratıyor. Çoktan sahip olduğumuz bakış açısıyla uyumlu bültenlere ve özetlere üye oluyoruz ve algoritma o kadar iyi çalışıyor ki kendi mevcut fikirlerimizle uyuşmayan bilgiyi nadir görüyoruz. Bu bir sorun çünkü farklı görüşleri duymanın, öğrenmenin, esnemenin ve büyümenin önünde bir engel oluyor (Bunun hakkında daha fazla öğrenmek istiyorsanız The Social Dilemma’yı izleyin).

Kritik öneme sahip yeni beceri seti farklı görüşleri araştırma ve farklı tecrübelerden öğrenmeyi içeriyor. Gelecek, açıklığı ve sivil söylem ile uzlaşmada rol almayı talep edecek. Görüşlerini zor değiştiren veya durgun biri olursanız kariyerinizde (veya hayatınızda) ilerleme gösteremezsiniz. En iyi başarı dinleme, paylaşma ve öğrenme becerilerinden sağlanır.

Girişimcilik ve Empati

Başka bir anahtar beceri seti ise girişimciliği ve empatiyi gerektirir. Piyasanın değişken ihtiyaçlarına duyarlı olmak, kullanıcının ihtiyaçlarını derin bir şekilde anlamak ve bu ihtiyaçlarla empati kurmak yaratıcılık için önemlidir. Bu beceri takımı koşulları ve ortaya çıkardıkları zorlukları derinlemesine anlamayı içerir, bu da yeni olanakları görmenizi sağlar. Bundan sonrası tamamıyla uygun riskleri almak ve piyasaya yeni değer kazandırmakla ilgilidir. Bunlar geleceğe giden yolunuzu açmanız için son derece önemlidir. Bunu mikro anlamda uygulayabilirsiniz: işte problemleri çözmek ya da önemli bir projeyi üstlenmek için yeni yollar bulmak -belki de yeni bir yol izleyip yeni girişimlere imza atabilirsiniz.

Esneklik

Esneklik, girişimcilik ile yakından ilgilidir. İnsanlar en nihayetinde uyum sağlayabilirler fakat değişimlere uyum sağlamak ve ileriye sıçramak (geriye değil) yeni yetenekler gerektirir. Esneklik becerisi 1) yeni bilgilerden haberdar olmayı 2) bu bilgileri anlamlandırmayı 3) yeniden oluşturmayı, inovasyon yapmayı ve sorunları çözmeyi gerektirir. Yeni yaklaşımları bulmak ve içgörülerinize göre esnemek başarı için temeldir.

İyimserlik ve Hayal Gücü

Pozitif bir geleceğe inanmak ve olanaklara odaklanmak ilerlemenin doğasında vardır. Uzmanlar hızlı çözüm bulmadaki eksikliği doğru bulmuyorlar, bu genellikle hayal gücü eksikliğinin bir işaretidir. Neler olabileceğini öngörme ve zihinde canlandırma becerileri yeni başlangıçlar yaratmak için motive olmak, ilham almak ve harekete geçmek için çok önemlidir.

Uyum ve İlişkiler

Network başarı için her zaman önemliydi fakat gelecekte başarı ilişkilerin gücüne çok daha fazla dayanacak. Sosyal sermayeniz ve birincil, ikincil ve üçüncül ilişkileriniz size yeni öğrenme, yeni olanaklara erişim ve sosyal destek sunan önemli bir ağ olacak. Bu yeni beceri uyum inşa etmektir -uzaktan ve hızlıca-. Çünkü gelecek hız ve belirsizlik ile karakterizedir, birden fazla akşam yemeğiyle ya da kokteyllerdeki konuşmalar ile yavaşça ilişki kurma lüksüne sahip olmayacağız. Büyük ihtimalle kısa zamanda ve bazen sanal olarak bağlantılar kuracaksınız. Başkalarıyla güven, arkadaşlık ve yakınlık kurma becerisi başarılı olanları ve başarılı olmayanları birbirinden ayıracak.

Eylem

Denildiği gibi, “Gelecek kenarda oturan kötümserlerin değildir.” Geleceğin becerisi akıllı eylemi -bir şeyleri gerçekleştirmeyi, destek toplamayı, zaman ayırmayı ve çaba harcamayı gerektirecek. Meslektaşlarımdan biri “Ateşe doğru koş.” der. Bir diğeri ise özellikle “işini yapan” insanları takdir eder. Bu doğrudur. Ringe çıkan ve işe girişen insanlara değer veririz. Buna ek olarak, diğerlerinin sıkı çalıştığını gördüğümüzde bu bize sıkı çalışmak için ilham verir (bilimsel bir çalışma bunu kanıtladı). Yani, bu da geleceğin başka bir becerisi olacak -katıl, dahil ol ve işi yap.

Özetle

Geçmişteki yeterlilikler bir başlangıç noktası fakat geleceğin başarısı daha fazla ve farklı beceriler gerektirecek. Sahip olmadığımız yetenekleri geliştirmemiz gerekebilir. Bu iyi bir şeydir. Bizi dinç ve tetikte tutar. Ayrıca işini iyi yapanları ve vasat iş çıkaranları birbirinden ayırır. Yeni bir gün geliyor -işin geleceği şimdi başlıyor- ve biz onu benimseyeceğiz.

Yazan: Tracy Brower
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.