İşin Geleceği Pazarlama İçin Ne İfade Ediyor?

92

Bir pazarlama lideri iseniz işin geleceği aklınızdadır. Yetenek mücadelesi şiddetliyken en etkili ekibi nasıl kurabilir, sürdürebilir ve güçlendirebilirsiniz? Uzaktan ve hibrit bir iş dünyasında yeni fikirler nasıl paylaşılacak, test edilecek ve gerçekleştirilecek? Pazarlama teknolojisi (martech) nasıl yardımcı olabilir? Pazarlama hızla gelişmeye devam ederken ihtiyacınız olan ekstra çevikliği nasıl elde edeceksiniz? Ve bütün bu dalgalanma, sizi nasıl daha iyi bir iş ortağı hâline getirebilir, gelir artışını yükseltmeye ve bunu ispatlamaya yardımcı olabilir?

Şirketimin işin geleceği üzerine yaptığı bir anket sayesinde birkaç cevabım var. Kıdemli iş yöneticileri -CMO’lar (Chief Marketing Officer) da dâhil- geleceğe yönelik endişelerini, umutlarını ve planlarını paylaştı. Teknoloji ve iş gücü trendlerinin bir adım ilerisinde olmak için çabalayan bir şirketin CMO’su olarak kendi görüşlerimle birlikte işte CMO’lardan bazı önemli noktalar:

Paradan Daha Fazlası: Çalışanlar İlerlemek İstiyor

Anketimize katılan CMO’ların her biri -%100’ü- cironun arttığını bildirdi. Çalışanların işi bırakmasının başlıca nedeni -CMO’ların bildirdiğine göre- “başka yerlerde bulunan daha iyi kariyer geliştirme fırsatları”. Bunu daha iyi maaş, daha fazla esneklik ve marka/itibar takip ediyor. İlginç bir şekilde, sadece pazarlamacılar fırsatları en üste koyuyor. Anketimize katılan diğer bütün üst yöneticiler, çalışanların işten ayrılmasının başlıca nedeninin maaş olduğunu belirtti.

Ben şanslı olanlardan biriyim: Ekibim yeni gelişim fırsatlarına ve bu fırsatları kullanmak için gerekli teknoloji ve eğitime sahip, çünkü ben ve şirketimizin liderliği bunları sağlamaya son derece odaklanmış durumdayız. Örneğin, pandemi başladığında ve yüz yüze etkinlikler ekibimin odaklandığı iş askıya alındığında, yeteneklerini kullanabilecekleri diğer alanları ve kaynakları paylaşmanın yeni yollarını belirledik. Bu, onlara yeni tecrübeler, yeni iletişim ağları ve yeni kariyer seçenekleri kazandırdı. Ekip, yüz yüze buluşmadan bile, büyük ölçüde Covid-19’un çok öncesinde başlayan dijital yetenek arttırımına yapılan büyük yatırım sayesinde, profesyonel gelişmelerine katkıda bulunacak yeni beceriler edinebildi.

Birinci Sınıf Pazarlamacıların Yapılacaklar Listesi: Teknoloji ve Müşteri Deneyimi

Anketimize göre, pazarlamacıların işin yeni dünyası için en önemli iki önceliği pazarlama teknolojisi (veri ve analiz dâhil) ve müşteri deneyimi. Bu, diğer araştırmaların sonuçlarıyla eşleşiyor. Örneğin, Gartner, pazarlama teknolojisinin ücretli medyayı geçerek pazarlama departmanlarının en büyük harcama kalemi olduğunu bildirdi. Bence, pazarlama teknolojisi müşteri deneyiminin temeli. Örneğin, yapay zeka kampanyalar hakkında strateji oluşturmanıza yardımcı olacak ayrıntılı simülasyonlar oluşturabilir. Bu kampanyaları ve müşteri deneyimini uyarlamanıza ve müşteri reaksiyonları hakkında gerçek zamanlı bilgi ve zengin veri sunan kişiselleştirmiş sadakat programları oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bunların hepsi, gelir yönetmenize, fiyatlandırmayı mükemmelleştirmenize ve e-ticaretten tamamıyla yararlanmanıza yardımcı olabilir. Kısacası, sizi iş konusunda daha etkili ve güvenilir bir iş birlikçi yapabilir.

Yapay zeka ve diğer pazarlama teknolojisi mucizeleri işin geleceği için son derece önemli. İlk olarak, hibrit çalışmanın iyi sonuçlar vermesini sağlayabilir. Çünkü bu araçlar dijital, ekipler iş yerinde, evde ya da yaratıcılığın olduğu her yerde kullanılabilir. İkinci olarak, pazarlama teknolojisi genellikle pazarlamacıların istediği kariyer fırsatı. Kanıtlayabileceğiniz sonuçlarla beraber veriye dayalı kampanyalar tasarlamak ve bu kampanyalar üzerinde devamlı ince ayar yapmak için en son teknolojiyi öğrenme ve kullanma şansı sunuyor. Bunu sunamayan pazarlama ekipleri geçmişte kalma riski altındadır ve hem çalışanlar hem de işe alanlar bunu bilir.

Buradan Başlayın: İşin Geleceğine Hazırlanın

Bir pazarlama lideriyseniz sizi büyük zorluklar bekliyor; işin hızla değişen ihtiyaçlarını karşılamak için hızla değişen talepleri karşılaşırken liderlik yapan bir iş gücü oluşturmak. Başarılı olmak için şu öncelikleri göz önünde bulundurun:

İnsanlara Öncelik Verin: Temel, teknoloji olsa da diğer her şey çalışanlarınız. Bütün piyasalarınıza ulaşabilen çeşitli ekipler oluşturun, hayatlarını kolaylaştıracak esneklik sağlayın ve empati gösterin, özellikle işler zorlaştığında.

Pazarlama Teknolojisini Doğru Görevlendirin: Birçok pazarlama teknolojisi girişimi; uygun kalite testi, fon, iş gerekçesi, beceri ve/veya yeteneğe sahip olmadığı için başarısız oluyor. Bu tuzaklardan korunmak için yapılandırılmış bir yaklaşım benimseyin ve sizin -ve hissedarlarınızın- güvenebileceği teknolojileri görevlendirin.

Eğitimi Kolaylaştırın: Pazarlamacıları öve öve bitirememede ilk kişiyim. Beraber çalıştığım için şanslı olduğum kişiler yaratıcı, nazik ve eğlenceli. Fakat birçok pazarlamacı teknolojiye meraklı değil. Ekibinize eğitici olmakla kalmayıp aynı zamanda ilgi çekici olan dijital beceri arttırma sunun.

ESG’ye Öncülük Edin: Meslektaşlarımın öncelik listelerinde ESG’nin (Environmental, Social and Corporate Governance) daha yüksekte olmamasına biraz şaşırdım. Gezegenimiz ve toplumumuz için çok önemli ve çalışanlar, yatırımcılar ve müşteriler tarafından giderek daha çok ilgi görüyor.

Peki henüz bir pazarlama lideri değil de yükselen genç bir pazarlamacıysanız? Tavsiyem; bu dört önceliğe önem veren bir şirkette iş arayın. Muhtemelen bugün işinizden daha çok keyif alacaksınız ve yarın başarılı olmak için gereken yetenekleri kazanacaksınız.

Yazan: Matthew Lieberman
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos