İşin Geleceği Hakkında Heyecanlanmanız İçin 7 Neden

Bu süreci başarılı bir şekilde yönetmek bizlere düşüyor.

1.946

2030’a kadar Z kuşağı, iş gücünün %75’ini oluşturuyor olacak. Çalışma biçimleri farklı olduğu için zamanla iş anlayışını da değiştirecekler. Yeni nesil bizim şu ana kadar gördüğümüzden çok daha fazla yenilik ve değişimi de beraberinde getirecek.

Heyecan verici yeni teknolojiler ise çalışma, yaşama ve fırsatlara erişim yollarımızı biçimlendirecek. Aşağıda bunlardan yedi tanesini sizin için derledim.

1- Sıkıcı ve Rutin İşlerin Tarihe Karışması

Yapay zekanın yaygınlaşmakta olduğu bir dünyada yaratıcılık demek güç demektir. Makineleşmesi en zor olan soyut işler var olmaya devam ettikçe bunlar yeni ekonomide de değer görecek. Bu soyut işlerin değeri artarken rutin işler daha çok otomatikleşecek.

Bu süreç çoktan başladı bile.

Çin’de bir şirket işçilerinin %90’ının yerine artık robot kullanıyor. Şirket üretimi %250 arttı ve aksaklıklar da %80 oranında azaldı.

Tüm rutin işleri gelecekte aynı kader bekliyor.

Oxford araştırmacıları önümüzdeki 20 sene içerisinde Amerika’daki tüm işlerin toplam %45’inin makineler tarafından yapılacağını ileri sürdü.

Tarih boyunca insanlar hep yenilikler getirmiştir. Arabalar atların yerini aldı ve şimdi onların yerini de yavaş yavaş sürücüsüz araçlar alıyor. Sürücüsüz araçları ise sürücüsüz drone taksi helikopterler alacak ve bu döngü hep bu şekilde sürüp gidecek.

2- Bir Zorunluluk Değil, Tercih Olarak Çalışma

Otomasyon sürecinin sonunda hükümetler, insanların para kazanması için yeni yollar aramak durumunda kalacak.

Gelir dağılımında giderek artan eşitsizlik, şu çağda bile yoksullukla hala mücadele edemememizin asıl nedenidir.

Herkes yiyecek, su ve güvenlik gibi en temel ihtiyaçlarına ulaşabilseydi harika olmaz mıydı? İnsanların ilgili oldukları alanlara yönelebildiğini, sanattan kariyere ve hatta hiçbir şey yapmamaya, gönülleri ne isterse yapabildiklerini bir düşünün.

Evrensel bir temel gelir insanları hayatta kalabilmek için çalışmak durumunda bırakmadan temel ihtiyaçlarına yetecek kadar bir miktarı onlara tanır. İnsanlar mesleklerini otomasyon yüzünden kaybetmiş bile olsa bu sayede karınlarını doyurabilirler. Bu da temel ihtiyaçları yapılacaklar listesinden çıkartır.

İnanıyorum gi gelecekte temel gelir imkanı sayesinde kimse aç kalmayacak.

Y Combinator, Oakland’da bir temel gelir projesi yürütmeyi planlıyor. Orada yaşayanların belli bir kısmı ayda hiçbir şey yapmaları beklenmeksizin bir sene süresince 2,000 dolar ödeme alacaklar.

Finlandiya ise konu üzerinde denemeler yapmaya çoktan başladı. Temel gelirin yoksulluk, sosyal dışlanma ve bürokrasi alanlarında insanlara yardım edip etmeyeceğini test ediyor ve aynı zamanda istihdam oranlarını da yükseltmeyi planlıyor.

Hindistan da evrensel temel gelir sayesinde yoksullukla mücadele etmeyi planlıyor.

3- Maaş ve Tazminat Sınırlarının Aşılması

2020’ye kadar Amerikan iş gücünün %50’si serbest zamanlı çalışacak. Günümüzde bunlar farklı organizasyonlarla talep üzerine çalışmakta.

Artan üretkenlik ne yazık ki maaşlara pek yansımadı. Gelecekte yaptığınız işe göre ödeme alabileceksiniz.

Bu esnek çalışma modeli, klasik kariyer tanımını değiştirecek. Artık küçücük ofisler tarih olacak.

Soyut ya da kavramsal işlerin kıymeti arttıkça onlar daha fazla kazandırmaya başlayacak. Bu da daha istikrarlı bir serbest çalışma ekonomisi sağlarken evrensel sağlık hizmetleri gibi yeni artılar doğuracak.

Patreon, insanların ürettiklerini takipçileri ile paylaşabildiği bir ortamdır. Orada insanlar videolar paylaşarak, hikayeler yazarak ya da podcastler paylaşarak senede 25,000$ kazanabilmekte.

Gelecekte herkes istediği kadar para kazanabilecek. Kimse maaş gibi sınırlayıcı bir kavrama itibar etmek zorunda kalmayacak.

4- Erişilebilir ve Kişisel Eğitimler

Yüksek kaliteli çevrimiçi eğitimlerin daha erişilebilir olmasıyla üniversite kredisi borcu da tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. Şu an bile üniversiteye kaydolan gençlerin sayısının azaldığına tanık olmaktayız.

Üniversite diplomasının başarıyı garantilediği günler artık geride kalacak. Düşük kaliteli eğitim kuruluşları çoktan iflas ettiklerini bildirdi ve onların yerlerine yüksek kaliteli alternatifleri türedi.

Phoenix Üniversitesi, kayıt oranlarında %54’lük bir düşüş yaşadı örneğin. Aktif oldukları dönemde dar gelirli ailelere çocuklarını çok kazandıran işlere hazırlayabileceklerini söylüyorlardı.

Artık Skillshare, Udacity, Codeacademy ve Byju gibi platformların çoğaldığını görüyoruz. Bunlar erişilebilir, yüksek kaliteli ve dünya çapında milyonlarca öğrencinin kullanımına açık platformlardır.

Eğitim bir yandan da artık kişiselleşiyor. AltSchool, öğrencilerinin bireysel ihtiyaçlarına göre onlara öğrenme imkanları sunacak bir teknoloji üzerinde çalışmakta örneğin. Her öğrenci kendine özel bir “playlist” ile öğreniyor. Playlist dediğimiz bu kişisel eğitim sistemi onların ilgi alanlarına, öğrenmeye en açık oldukları zaman ve koşullara göre şekillendiriliyor.

Gelecekte artık öğrenciler tek bir kalıba sokulmaktan kurtulacak; yüksek kaliteli, kendilerine mükemmel uyacak ve erişilebilir eğitim alabilecekler.

5- İstediğiniz Yerden Çalışabileceksiniz

Ofis hayatı diyince herkesin bir yüzü buruşuyor. Şirketler artık daha esnek olacak ve tek bir merkezin dışında faaliyet gösterecek. Bu da çalışanlara özgürlük, esneklik ve hareketlilik imkanları tanıyacak.

İşin geleceği, iş ağının yapısındaki değişikliklerde gizli. Organizasyonlar hiyerarşi değil, etkenlere cevap verme süreçleridir. – Esko Kilpi

Organizasyon şemaların yerini yeni nesil ağlar alacak ve bu da şirketlerin çalışma, yarışma ve strateji belirleme yöntemlerini değiştirecek.

Artık bir yere mahkum yaşamayacağız. Geleceğin iş yapısı sayesinde insanlar dünyanın herhangi bir yerinde yaşayıp başka herhangi bir yerdeki şirketle çalışabilecekler.

6- Global İnternet Erişimi

Dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlasının internete erişimi yoktur. Bu da 4 milyon kadar insana denk geliyor!

Google X bünyesindeki Project Loon, atmosferin sınırlarında gezinmekte olan ve kapsama alanı dışında kalan insanlara internete erişim imkanı sağlaması için tasarlanmış balonlar ağına verilen addır. Projenin amacı kapsama alanlarındaki boşlukların doldurulması ve insanların felaket anlarında iletişim kurmaya devam edebilmesidir.

Facebook da güneş enerjisiyle çalışan ve dünyanın çeşitli yerlerine internet götürecek Aquila cihazları üzerinde çalışıyor.

SpaceX, uzaya dünyanın yörüngesinde dolaşıp yüksek hızlı internet imkanı sunacak 4,425 internet uydusu göndermeyi planlıyor. Bu da şu an dünyanın yörüngesindeki uyduların yaklaşık üç katına denk geliyor.

Herkese internet erişimi sağlamak demek bilginin demokratize edilmesi, kitlelerin güçlendirilmesi ve insanların potansiyellerine ulaşabilmeleri anlamına gelir.

7- Kendimizi Devingen Bir Yapının İçinde Bulacağız

Gelecekte insanlar yetenekleri ve emekleri doğrultusunda fırsatlar bulabilecekler. Bu da sosyal devingenlik yönünde büyük bir adım olacak.

Andela, dünyanın bir numaralı yetenek havuzu olmasına rağmen pek de faydalanılmayan Afrika kıtasının yetenek bakımından en seçkin %1’lik kısmından adayları seçiyor.

Mottoları da şöyle: “’Bünyesinde yer edinmesi Harvard’a girmekten zor olan girişimciliğe’ yeni bir soluk getiriyor, siz aynısını yapmak zorunda kalmayın diye binlerce başvuruyu inceliyoruz.”

Dünyadaki dokuz milyar kişinin temiz su, yeterli besin, barınma imkanı, kişiselleştirilmiş eğitim, üst düzey sağlık hizmetleri, temiz ve bol enerji kaynağına erişim imkanı bulunduğunu bir düşünün. İşte dünyamızı bu yönde iyileştirmek, karşılaştığımız ve aşmamız gereken en büyük zorluklardan biridir. – Peter Diamandis

Global internet erişimi her şeyi daha da kolaylaştıracak. Herkesin eğitim ve öğretime erişimi olurken yetenekli insanların bir yerlere geldiği bir sistem oluşacak.

İşte tüm bu süreci yönetip onu mümkün kılmak bizim elimizde. Herkes için eşitlik yaratmak istiyorsanız çalışanlarınıza esneklik ve güvenlik imkanları tanıyın. Onların tutkuyla peşinden koşacakları ve onları tatmin edecek fırsatlar yaratın.

Kaynak: Medium

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.