İşin Geleceği Esnek Çalışmada: Dünya Çapındaki Girişimler

355

‘Gig ekonomisi’’nden ‘gig’ kelimesini çıkarmanın zamanı geldi mi? Neredeyse tüm telefonlar akıllı olduğu için artık hiç kimse ‘akıllı telefon’ demiyor. Ve şimdi, esnek çalışma kavramının işin geleceği olarak göründüğü bir evredeyiz (tüm işler için değil ancak birçoğu için). Bir McKinsey anketi, şirketlerin %61’inin ilerleyen yıllarda kısa dönemli çalışanları daha çok istihdam etmeyi beklediğini gösterdi. Diğer araştırmalar ise bu pratiğin, profesyonelden mavi yakalı işlere kadar tüm kategorilerdeki yükselişini gösteriyor.

Trendi ikiz güçler yönlendiriyor — işverenlerin değişen piyasalardaki esneklik ihtiyaçları ve insanların ihtiyaçları veya bunlara bağlı olarak sık sık iş değiştirme arzuları — ve etkileri girişim dünyasında canlı bir şekilde görülebilir. Birçok yeni şirket, büyümeyi beslemesi için esnek istihdam istediği sırada diğerleri, gerekli insan kaynaklarını sağlamak ve desteklemek için ortaya çıkıyor.

Güneydoğu Asya’daki risk sermayedarı şirketimiz, 10 ülkeden oluşan ASEAN bölgesinde bunun gerçekleştiğini gözlemliyor. Bu hareket sık sık, özellikle mobil teknolojide olan seri modernleşmenin, ayakta kalan geleneksel kurumlar ile birleştiği dünyanın bu farklı bölgesinde eşsiz bir şekilde ortaya çıkıyor. İşte anonimleştirilmiş bir örnek: A Girişimi, 270 milyonun üzerinde nüfusa sahip olup büyüyen Endonezya’da, mobil ödeme uygulamasının tanıtımını yapıyor. Warung işletmelerini işe almak önemli bir adım olurdu çünkü bu yerel lokanta işletmecilerinin, küçük yol kenarı büfelerinden ve gerçek restoranlara uzanan bir kapsamı var. Warung işletmeleri ülke genelinde yer aldığından, onları ödeme platformuna dahil etmek, seçilmiş bölgeleri bizzat inceleme anlamına geliyor. Talep üzerine çalışan personel sağlayıcı şirket olan B Girişimi de, birkaç gün içinde bu iş için gerekli ekipleri hazırlıyor.

Yeni nesil işe alım sektörü, çevrimdışı ‘gigler’ ile gerçek-dünya ‘giggerlarını’ eşleştiren pazar yerleri çevresinde toplanmıştır. Bununla birlikte, bu iş modelini gerçekten etkileyici kılmak için, esnek personeli yönetme araçlarından tutun en çok talep edilen işler için çalışanları eğitmeye kadar diğer unsurlara da ihtiyaç vardır. Hem küresel hem de Güneydoğu Asya’daki beş sanayi sektörünün bazı önde gelen oyuncularının ve iş modellerinin hızlı bir genel bakışı için okumaya devam edin.

Esnek istihdam için pazar yerleri

Şirketlerin esnek çalışma modeli kullanmalarının bir nedeni proje bazlı çalışmaktır. Bu çalışma modeli genellikle web geliştiricileri, grafik tasarımcıları gibi serbest çalışanlar için kullanılıyor. ABD merkezli Upwork gibi platformlar bu yeteneklere ulaşım sağlıyor.

Fakat her türden serbest çalışanın bulunduğu bir pazar yeri, fazlasıyla çeşitlilik sunuyor olsa da özelleştirilmiş bir hedef için pek uygun olmayabiliyor. Uzmanlık segmentinde bir arama için, şirketlere esnek ve yeni iş gücü çözümlerini sağlayan Expertera’yı düşünebilirsiniz.

Daha çok mavi ve gri yakalı işlere ihtiyaç duyulduğundan, Güneydoğu Asya’daki birçok pazar yeri girişimleri farklıdır. Malezya’daki GoGet, enteresan bir duble platform modeline sahip. ‘İş’ portalı, işçilerden veri girişi personeli ve ticari fuar yardımcılarına kadar çeşitli isteğe dayalı çalışanlar sağlarken, ‘ev ve yaşam’ portalı bireylerin kişisel alışverişçi, ev yardımcısı, sıra yeri tutucuları ve çok daha fazlasını tutmasına olanak sağlıyor. Bu sırada, Golden Gate Ventures portföy şirketi olan Endonezya menşeli Sampingan, iş müşterilerine anahtar teslim bir yaklaşım sunmaya odaklanıyor. Çok geniş bir mavi ve gri yaka çalışan havuzunun yanı sıra — hatta online pazarlama için nano fenomenler dahil — şirketin bir dizi iş yönetimi araçları ve hizmetleri vardır. Bazı şirketler ikincisini kendi içinde anahtar bir ürün grubu haline getirmiştir.

Planlama ve personel yönetimi

Müşteri şirketleri için esnek saatlik çalışanları kullanmak, maaşlı çalışanlara göre daha zordur. Her kişi sadece belirli zamanlarda müsait olabilir. Yine de hepsi verimli bir şekilde işe alınıp gerektiği takdirde ekipler halinde belirlenmeli ve ödeme için zaman çizelgelerine tabi tutulmalıdır. Bir ABD şirketi olan WurkNow, her şeyi koordine etmek için bir blok zinciri kullanan mobil tabanlı bir sistem sunuyor. Samsung gibi global şirketlere fason üretimin ekonominin büyük bir parçası olduğu Vietnam’daki Viet.co girişimi, küçük ve orta ölçekli şirketlere esnek çalışanlar ve yönetim araçları hizmetlerini vererek bir niş buldu. Singapur merkezli StaffAny, insanların şirketler arasında çalışmasını sağlayan bir yönetim dizisine sahip. Bu, ASEAN’ın toplam iş gücünü daha akıcı hale getirdiği sırada, çalışanlara da karışmaya ve fırsatları eşleştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca Endonezya’daki AdaKerjam, bu katma değerli hizmetleri planlama, maaş bordrosu ve işe alımı bir araya getirerek tek bir hizmet haline getiriyor.

Erken ücret erişimi

Hem Batı hem de Güneydoğu Asya’da erken ücret erişimi programları, maaştan maaşa yaşamaya zorlanan çalışanlar arasında oldukça yaygındır. Erken ücret erişimi, yağmacı oranların çok daha altındaki oranlarda avans veya en basitinden şimdiye kadar çalıştığınız saatlerin ücretini almanıza izin verebilir. Branch ve PayActiv gibi şirketler bu alanda ABD’nin ilk liderleri arasındadır. Öne çıkan ASEAN girişimleri arasında GajiGesa, Wagely ve Gajiku bulunmaktadır.

Erken ücret erişimi hizmetleri genellikle bir paket kapsamında geliyor. Örneğin Branch, erken ücret erişimini planlama ve maaş bordro yönetimi ile entegre eden bir işletme paketi satıyor. PayActiv, Wagely ve diğerleri, çalışanlara kendi bütçelerini planlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olan bir ‘finansal sağlık’ sistemi sunuyor.

Sınır ötesi çalışmayı kolaylaştırma

Uluslararası istihdam, büyük ölçüde uzaktan çalışmanın kolaylığı ve ekonomilerin genel olarak küreselleşmesi ile yönlendirilir. Risk sermayedarı şirketimizin idari merkezi Singapur’dadır ancak şirket, uzak ve geniş konumlarda bulunan insanların çalışmalarından yararlanmaktadır ve Güneydoğu Asyalılar için ev ve iş yeri arasında fiziksel olarak sınırları aşmak da olağanüstü bir şey değildir. Benzer düzenlemeler yeteneklerden yararlanma adına müthiş fakat çeşitli ülkelerin istihdam regülasyonlarına uyma açısından da tam bir baş belasıdır. ABD’deki Deel ve İsrail’deki Papaya Global gibi şirketler, karmaşaların üstünden gelmek için ortaya çıktılar. Singapur merkezli Multiplier, sınır ötesi masrafları kesme ve bölge genelinde büyüyen girişimlerin kritik bir ihtiyacı olan yetenek erişimini ASEAN şirketleri için genişletme üzerine özel olarak çalışıyor.

Mesleki eğitim

Kodlama ve veri biliminde çevrimiçi kariyer programları bulunan ABD merkezli Lambda School, yenilikçi bir ertelenmiş-okul harcı modeline sahip: okul harcınızı, yılda 50.000$’ın üzerinde kazanacağınız bir teknoloji işine girdiğiniz zaman çıkan maaşınızdan ödemeyi seçebiliyorsunuz. (Eğer böyle bir iş bulamazsanız, ödeme yapmıyorsunuz.) Devlet bünyesindeki pozisyonların önemli ve genellikle prestij işler olarak görüldüğü Çin’de, Offcn Education Technologies, öğretmen eğitimi ve mesleki eğitim kurslarının yanı sıra, kamu hizmeti sınavına hazırlık ve eğitim kursları ile unicorn girişimi statüsüne yükseldi.

ASEAN hükûmetlerinin talep üzerine çalışmaya verdikleri destek gittikçe büyüyor. Endonezya’nın 2020’deki ‘torba yasası’, çalışma yasalarının hızlı ve geçici istihdama izin vermesini kolaylaştırırken, ek olarak ülkenin COVID-19’un ekonomik etkilerinden toparlanma sürecini hızlandırması için büyük çapta bir program başlattı. İşsiz kişiler, artık kendilerine kısa vadeli sosyal destek veren ve işe dönüş eğitimlerinin ödemelerini karşılayan prakerja (‘iş öncesi’) hesabı alabilirler.

Prakerja programının, insanlara yardım etmesi ve girişim ekosistemini canlandırması ile iki taraflı faydası bulunmaktadır. Kitalulus gibi yeni şirketler eğitimleri düzenlemek için kurulurken, daha köklü girişimler de ayırca yükselebiliyor. Hızla büyüyen bir EdTech şirketi olan Ruangguru’nun, çevrimiçi özel ders ile ilk ve ortaokul konularında öz eğitim için mobil platformları var. Şimdi, işletmeler için bir eğitim platformu sunmak üzere yayılıyor. Eğer hem ana hem de yeni hat büyümeye devam ederse, birinci sınıftan orta yaş kariyer değişimine kadar tüm seviyelerde mobil tabanlı öğrenme sağlayabilen bir şirket üretecekler.

Sonuç

Dış kaynak kullanımı dünyayı düzleştirmeye yardımcı oldu. Esnek çalışma, bundan sonraki evrimdir. İdeal olarak, ekonomileri herkes için daha verimli ve etkili hale getirecektir.

Güneydoğu Asya’ya gelince, talep üzerine çalışma girişimleri burada zorluklar ile yüzleşiyor. Mesela, mükemmel bir kamyon şoförünün ya da depo çalışanının bir özgeçmişe bile sahip olmayabildiği bir yerde, mavi yakalı çalışanlara ön yeterlilik kazandırmak zordur. Fakat ASEAN, yeniliği yetiştirme amacıyla bir dizi avantaj sunuyor. Bölge büyük (toplam nüfus hemen hemen 700 milyon), büyüyor ve mobil dostu. Çoklu boyutlardaki çeşitliliği -Sadece Singapur’un dört resmi dili bulunuyor- girişimleri ilk günlerinden itibaren çok yönlü bir büyüme modunda olmaya zorluyor. İşin geleceği yüzeye çıktıkça, Güneydoğu Asya’da da büyüdüğünü görmeye hazır olun.

Yazan: Vinnie Lauria
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.