İşin Geleceği: Amaç Güdümlü Organizasyonlar

991

Artık çalışma biçimimizi değiştirmenin vakti geldi.

Tabi daha önce eşi benzeri görülmemiş bir zaman yönetimi sisteminden ya da üretkenlik seviyelerinin tavan yapmasından bahsetmiyorum. Yapılması gereken değişiklik, organizasyonların kendilerine bir amaç belirlemesi ve bu yönde ilerlemesidir.

“Amacını” keşfetmek kulağa felsefik gelse de bu, hem şirketleri hem de onların işlerliğini korumasını sağlayan çalışanları iş ortamına entegre etmek için gerekli bir adımdır.

“Amacını Keşfetmek” Ne Demek?

Bu elbette Amazon ormanlarındaki vahşi yaşamı koruyarak ve orada yaşayarak çalışmak gibi uç bir örnek değil. İyi bir amacı herhangi bir ortamda belirleyebilirsiniz. Sadece bunu işin doğasına değil, işe bakış açınıza yansıtmanız gerekmektedir.

Bunu daha iyi kavrayabilmek için amacı iş havramıyla birleştirmede büyük çalışmalar yürüten, Aaron Hurst’un kurduğu Imperative organizasyonuna bir göz atalım. Imperative, işte amacın üç kategori altında incelenebileceğine inanıyor. Bunlar:

  1. Pozitif bir etki yaratmak: Kısa ve uzun vadede dünya üzerinde olumlu değişikliklere ön ayak olmak
  2. Anlamlı ilişkiler vasıtasıyla insanlarla bağlantı kurmak: Size değer veren insanlarla çalışma, onlara destek olma
  3. Kendini sürekli olarak geliştirme: Kişisel ilgi alanlarınız ve hedeflerinizi keşfetmede destek bulma

1_ECU-GmiWAblp5X32izyw9A

Eğer liderler bu üç kategoriyi göz önünde bulundurarak bir iş ortamı yaratırsa durumdan çalışma sürecinin her aşamasındaki insan faydalanacaktır. Peki nereden başlayabilirsiniz?

Liderler İşi Amaçla Nasıl Birleştirebilir?

İlk aşamada önce kendi kişisel değerlerinizi belirleyin. Sonra şirketinizin değer ve amaçlarını tanımlamaya geçin. Son olarak da bu pozisyonlara uygun yetenekteki bireylerle çalışın. Liderlerin belirledikleri amacı, ekipleri ve şirketlerinin başarı sürecinin her aşamasına yansıtması gerekir.

Bunları Hallettik. Peki Sırada Ne Var?

Imperative NYC WorkLife’ta 50 araştırmacı ve liderin bir araya geldiği bir zirve düzenlediğinde benim de süreci yakından incelemem ve bu insanların içinde bulunmam mümkün oldu. Hedefleri insanlar, şirketler ve toplumlara daha faydalı olacak bir iş düzeni tasarlamaktı.

50 katılımcıdan biri olabilmek beni onurlandırmıştı doğrusu. Hep birlikte liderlerin nasıl amaç güdümlü organizasyonlar tasarlayabileceğini tartıştık ve elle tutulur fikirlerle oturumu kapattık. Bir şirketi muazzam değiştirebileceğine inandığım dört fikri aşağıda görebilirsiniz.

Amaç Güdümlü Bir Şirket Yaratmanın Dört Yolu

  1. Performans değerlendirmesinin yanına bir de “amaç değerlendirmesi” basamağını ekleyin. Böylelikle çalışanlarınızın işlerini yaparken kendilerini bu amaç ile ne kadar bütünleştirebildiğini görebilirsiniz.
  2. Şirket içerisinde bir güven ve şeffaflık ortamı oluşturun. Örneğin hatalar (kendini geliştirme için bir fırsat olarak görülsün ve) alkışlansın, zor görevler ise ödüllendirilsin.
  3. Tam ve serbest zamanlı çalışacak adayları değerlendirirken onların kendilerini geliştirmelerinin, yaratacakları etkinin ve iş arkadaşlarıyla iletişiminin ne kadar önemli olduğunu vurgulayın.
  4. Organizasyon şeması ve ofis düzenini yeniden planlayın. Böylelikle hiyerarşiyi değil, amaca olan vurgunuzu gözle görülür hale getirin.

Konunun inceliklerini öğrenmek isterseniz Imperative’in zirvenin ardından yayımladığı rapora bir göz atabilirsiniz. Yazının orijinal başlığı şu şekildedir: Purpose At Work: 50 Leaders Creating a New Vision For Work. Sorumlu bulunduğu insanların hayatlarını değiştirmeyi kendine amaç edinen her liderin bu raporu incelemesini öneriyorum.

Peki SİZİN hedefleriniz nelerdir? İyice düşündükten sonra kendinize bu sorunun cevabını verin ki böyle de bir başlangıç yapmış olursunuz.

Kaynak: Medium

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.