İnsan İşinin Geleceği; Hayal Gücü, Yaratıcılık ve Strateji

1.422

Tartışmanın ötesinde görünenler: Teknoloji işlerin yerini alacak, daha doğrusu işleri tutanların yerini alacak. Sadece, birkaç endüstriyi es geçecek.

Donanımlı ve bilgili çalışanların bir yere kaybolduğu yok. Fakat, son zamanlarda Deutsche Bank CEO’su 97.000 çalışanının yarısının robotlarla değiştirilebileceğini öngördü. Bir anket, “Hukuk sektöründeki işlerin% 39’unun önümüzdeki 10 yıl içinde otomatikleştirilebileceğini ortaya koydu. Ayrı araştırmalar, muhasebecilerin gelecekte otomasyon için işlerini kaybetme şanslarının% 95 olduğu sonucuna vardı. ”

Üstelik, üretim veya üretim şirketlerinde olanlar için gelecek daha da erken gelebilir. Aynı raporda “robotik tuğla ustalarının” ortaya çıkmasından söz edildi. Makine öğrenme algoritmalarının “optik parça sıralama, otomatik kalite kontrol, arıza tespiti ve gelişmiş verimlilik ve verimlilik” ten sorumlu kişilerin yerini alacağı öngörülüyor. Oldukça basit, makineler işte daha iyi: Ulusal Standartlar Enstitüsü, “makine öğreniminin üretim kapasitesini% 20’ye kadar artırabileceğini” ve hammadde israfını% 4 oranında azalttığını öngörüyor. 2020 yılına kadar 5 ila 10 milyon iş kaybını öngören raporları bulmak kolay. Son zamanlarda, uzay ve otomotiv titanı Elon Musk, insanlığın üstünde makine tehdidinin insanlığın “en büyük varoluşsal tehdidi” olduğunu söyledi. Belki de bu, geleceğin bir okuması için çok cüretkarca, ancak şu an kurumsal liderler için önemli olan insanların nasıl etkileneceğini görmezden gelmeden felaket hatalarını önlemek…İşte yığınla gelen tüm yeni teknolojiden sonra geride kalan insanları düşünmenin dört yolu;

Oz Büyücüsü Yanlış Bir Model

Oz’da, sihirbazın krallığının bir perdenin arkasına gizlenmiş karmaşık bir makine boyunca sürdüğü gösterildi. Birçok yönetici kendilerini sihirbaz olarak düşünebilir; AI teknolojisinin milyonlarca doları işgücü maliyetine düşürmelerine izin vereceği fikrine hayran kaldığında, en iyi şirketin CEO dışında en az kişiyle birlikte olacağına inanıyorlardı. Yine de Fetch Robotics’in CEO’su ve kurucusu Melonee Wise, bu düşünce tarzına karşı uyarıda bulundu:
“Dünyaya koyduğumuz her robot için, birisinin bakımını yapması veya sürdürmesi veya ilgilenmesi gerekiyor.” Teknolojinin iş gücünün kesilmesini değil üretkenliği arttırmak odaklı olduğunu savunuyor.

İnsanlar Stratejiktir; Makineler taktik

McKinsey, otomasyona en uygun türden bir çalışmayı inceliyor. Şimdiye kadar elde ettikleri bulgular işin ne kadar teknik ve ne kadar teknoloji başarabildiği sonucuna varıyor. Başka bir deyişle, makineler taktiksel uygulamalara doğru eğimlidir.

Öte yandan, yüksek derecede hayal gücü, yaratıcı analiz ve stratejik düşünme gerektiren işleri otomatikleştirmek daha zordur.  McKinsey’in yakın tarihli bir raporunda yazdığı gibi: “Şu anda mevcut teknolojilerle otomatikleştirmek için en zor faaliyetler insanları yönetmeyi ve geliştirmeyi içeren (yüzde 9 otomasyon potansiyeli) veya karar alma, planlama veya yaratıcı çalışmalara uzmanlık uygulayanlar (yüzde 18).” Bilgisayarlar optimizasyonda harika, ancak hedef belirleme konusunda çok iyi değiller. Hatta sağduyu kullanarak bile!

Yeni Teknolojiyi Bütünleştirmek Duygularla İlgili

Teknoloji geldiğinde ve bazı çalışanlar ortadan kalktığında, hala şirkette olanlar arasında kalıcı bir korku var. “Sıradaki ben miyim? Burada kaç gün daha çalışacağım? ‘’
Girişim kapitalisti Bruce Gibney bunu şöyle açıklıyor: “İşler“ varoluşsal ”sorunlara benzemiyor olabilir, ancak bunlar: İnsanlar kendilerini işle destekleyemediğinde – işle yalnız kaldıklarında daha anlamlı bulurlar – keskin değişiklikler yapmaktan çekinirler. Avrupa’nın birkaç kez keşfettiği gibi her devrim iyi bir devrim değildir. İşler hem maddi rahatlık hem de psikolojik memnuniyet sağlar ve bu mallar kaybolduğunda insanlar anlaşılır bir şekilde üzülürler. ”

Akıllı bir şirket lideri, teknoloji sonrası travmanın iki satırda gerçekleştiğini fark edecektir:
(1) yeni teknolojinin iş akışına nasıl entegre edileceği ve (2) yeni teknolojinin bir şekilde “düşman” olduğu duygularıyla nasıl başa çıkılacağı. Her ikisiyle de uğraşmaksızın, en otomatik işyerinde dahi öfke olmasa bile kolayca kaygı tehlikesi olabilir.

Çalışanlarınızın Ne Yapabileceğini Yeniden Düşünmek

Teknoloji, bazı işlerin yerini alacak, ancak bu işi yapanların yerine geçmek zorunda değil. Ekonomist James Bessen, “Sorun şu ki insanlar işlerini kaybediyor ve onlara yeni işlerde çalışmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri alma konusunda iyi bir iş yapmıyoruz” dedi.

Örneğin, Avustralya’daki bir çalışma, banka memurlarının çalışmalarının otomasyonunda gümüş bir astar buldu: “ATM’ler bu veznelerin yaptığı birçok görevi devralırken, mevcut çalışanlara daha geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunma ve satma fırsatı verdi.”

Ayrıca, rapor, büyük veri analizi, karar destek analistleri, uzaktan kumandalı araç operatörleri, müşteri deneyimi uzmanları, kişiselleştirilmiş koruyucu sağlık çalışanları ve çevrimiçi şaperonlar (“çevrimiçi riskleri yönetme” alanlarında artan bir dizi yeni iş fırsatı olduğunu tespit etti. hırsızlık, itibarlı zarar, sosyal medya zorbalığı, taciz ve internet sahtekarlığı gibi ”). Bu tür işler mevcut sanayi alanınızda olmayabilir. Ancak bu noktada, işgücünüzün şeklini ve karakterini yeniden düşünmek için mükemmel bir zaman olarak görmenin başka yolları da var. Bu tür yeni düşünme, hem teknolojik hem de insan olarak başarı için yenilenmiş bir strateji sağlayabilecek, doğuştan gelen insan kapasitelerini vurgulayan tamamen yeni bir insan kaynakları geliştirme gündemi üretecektir.

Wise ve robotistlerin vurguladığı gibi, teknolojinin kendisi sadece liderlerin uygun gördüklerini kullanabilecekleri bir araçtır. İnsan çalışmasının yerini almak için AI ve diğer yeni teknolojileri kullanmayı seçebilir veya bunları onları güçlendirmek için kullanabilir. “Bilgisayarınız ya da robotunuz sizi işsiz kılmaz”. “Bu teknolojilere sahip şirketler, sosyal politikaları yaratıyor ve aynı zamanda işgücünü değiştiren sosyal politikaları belirliyor.”


Yazan: Joseph Pistrui
Çeviren: Sinem Ayata
Yazının Orijinal Linki için;
https://hbr.org/2018/01/the-future-of-human-work-is-imagination-creativity-and-strategy

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.