FOW Connect İlk Günden Akılda Kalanlar!

İş ortaklarımızdan 4C1H ekibinin FOW.CONNECT webinar için kaleme aldığı iki günlük blog yazısını İş'in Geleceği sayfamıza taşıdık. İlk güne ait notları aşağıda paylaşıyoruz. Keyifli okumalar...

1.124

”İş ortaklarımızdan Expertera’nın başladığı FOW Connect: Uzaktan Çalışan & Gelişen Ekipler Kurmak temalı webinarının ilki dün gerçekleştirildi.

Gonçalo Hall, Hassan Osman ve Karen LaGraff ile gerçekleşen webinarın ilkinden, bugünlerde yoğun bir şekilde alışmaya çalıştığımız ‘home office’ kavramına dair birçok not biriktirdik.

Ülkemizde birçok çalışan ve işverenin yeni yeni adımlamaya başladığı uzaktan çalışma kültürüne dair öğrenilecek, pratik edilecek çok fazla şey var. Hepimizin ilk yapması gerekense, bu sıralar kazandığımız deneyimleri paylaşmak.

İyi Okumalar & İyi Uygulamalar ve Sağlıklı Günler!

Yalnız değilsin!

Öncelikle şu konuda bir anlaşalım: Yalnız değilsin, yalnız değiliz. Bu zamanlar geçip normalleştiğimizde de evden çalıştığımız zamanlar olacak (hatta belki eskisinden de fazla sayıda), o zamanlarda da yalnız olmayacaksın! Kişiler birbirlerinden fiziksel olarak ayrılsalar da ruhen ve kalben bir arada olduklarını çalışanlara hissettirmek oldukça önemli. Burada da en büyük rol yöneticilerin. Her gün kısa mesajlar atmak, bir dakika bile olsa aramak, nasılsın demek ve bir ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek uzaktan çalışırken kaybedilen yakın temasın yerine rahatlıkla geçebilir.

Bu zamanlar sana kaldı!

İşe giderken yapılan hazırlık aşamaları, trafik, harcanan para… Bu ve benzeri işe giderken mecburen yaptığımız birçok maddi & manevi hazırlık aşamasını uzaktan çalışma kültüründe yok ediyoruz. Bu sayede fazlasıyla zaman kazanıyoruz. Bu zamanları iyi değerlendirmek, dinlenmek, belki spor yapmak, belki çocuğunuzla fazladan vakit geçirmek artık mümkün!

Net, basit iletişim!

Bu dönemde şeffaf, sürekli ve net iletişim bizi bir arada tutacak. Özellikle üst yönetimin, çalışanlarına düzenli olarak bilgi aktarımında bulunması kıymetli.

Ekiplerse her sabah aynı saatte kısa videolu görüşmeler yapabilirler. İşlerin üzerinden beraber geçmek, hatta gün sonunda da mesaiyi kapatırken bir benzerini yapmak ekibin iş takibini kolaylaştıracaktır.

Şirket içi yazışmalar için mümkünse Slack, What’s’App gibi mesajlaşma servislerini kullanın, şirket dışı için e-maili tercih edin. Kısa, net, 5 cümleyi geçmeyen mailler yazın, eğer sorunun yine de anlaşılmadığını düşünüyorsanız, daha fazla uzatmayın, hemen video görüşmesine geçin! Çok bilenlerin bildiklerini anlatamamasına bilmenin laneti denir. Karşınızdaki sizin kadar konuya hakim olmayabilir ve fiziksel olarak temasınız az olduğu için birbirinizi anlama seviyeniz zayıflamış olabilir… Siz bu lanete kapılmayın, sorunu hızlıca çözmeye bakın.

Ritüellerinize sadık kalın!

Her sabah aynı saatte kalkmaya çalışın.

İşe gidiyormuş gibi giyinin, en azından pijamalarınızı çıkartın 🙂

Kahve aralarında iş arkadaşlarınızla Facetime yapın.

Öğle arasında bilgisayar başında durmayın, ailenizle yemek yemeye çalışın.

Mesai diliminize sadık kalın, evde olduğunuz için sizi durduracak kimse yok ancak buna aldanmayın. Gerekirse saat kurun ve aşırı dozda çalışmaktan kaçının.

Yöneticilere: Evde olmak, çalışmamak demek değil!

Ne yazık ki birçok şirketin sorunu ortak; evden çalışmayı, hiç çalışmamak olarak algılamak 🙂

Bu durumun önüne geçmek için yöneticilere görevler düşüyor. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, ekibinizle her sabah kısa birebir görüşmeler yapın. İşlerin üzerinden geçin. Ölçülebilir, net hedefler belirleyin. Gün sonunda bu işlerin çoğunun bittiğini gördükçe böyle bir sorun olmadığını göreceksiniz. Eğer ki böyle bir sorunla karşılaşırsanız da şeffaf bir şekile geri bildiriminizi vermekten, ekip arkadaşınız ile sorunun üstüne gitmekten çekinmeyin.

Kurallar, evde de olmalı!

Nasıl ki ofis ortamında belli başlı kurallar var, çalışma disiplini açısından bu kuralları olabildiğince evde de uygulamaya bakın. Örneğin müşteriniz ile yaptığınız videolu görüşmede, çalışma masanızın ya da arka planınızın aşırı dağınık olmamasına, kıyafetinizin uygun olmasına özen gösterin.

Peki ya kriz sonrası?

Bugünler elbette geçecek. Belki evden çalışma kültürüne fazlaca adapte olacağımız için daha çok uzaktan devam ederek ya da tekrar ofislere dağılarak eski rutinlerimize döneceğiz. O zaman ne olacak? Krizin kendisi kadar, sonrası da önemli. Bu dönemlerin ardından normal yaşantılarımıza döndüğümüzde neler hedefliyoruz, önümüzdeki projeler neler? Hepsini şimdiden düşünmeye ve planlamaya başlamakta fayda var! ”

the 4C1H team

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.