Hibrit Ekipler Nasıl Oluşturulmalı: Sweet Teams Are Made Of This – Fjord 2021 Trendleri #3

288

GİRİŞ

İş, çalışma saatleri ve çalışma alanı ile olan ilişkimiz bir süredir, teknolojinin yönlendirmesi ile yeniden tanımlanıyor. Bu değişim 2020 yılında hızlanarak hibrit ekipler, evden çalışma gibi kavramları içererek organizasyonların çalışan tecrübesinin yanı sıra işveren ve çalışan arasındaki karşılıklı anlaşmayı da yeniden düşünmesi ihtiyacını doğurdu.

2021 Fjord Trends
Trend 3: Sweet Dreams Are Made Of This

NELER OLUYOR?

Bu yıl çalışma hayatı, etkileri en derinden hissedenlerden olsalar da, sadece ofis çalışanları için değil herkes için altüst oldu. Hâlâ çalışabilenleri büyük bir kısmı için “evden çalışma”, ofiste yaşamaya dönüştü. Bu da işveren ve çalışan arasındaki ikili anlaşmayı büyük oranda etkiledi.

Çalışanlar hâlâ maaş alsa da iş yerinde fiziksel olarak bulunmanın çevresel değeri –sosyal kazanç, bilgi alışverişi, sosyal yetenekler ve pratik tecrübe- önemli ölçüde azaldı. Uzaktan çalışma dünyasında, yeni mezun çalışanlar gelecekteki kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak profesyonel ilişkileri güçlendirmekte zorlanırlar. Bu, hibrit ya da tamamıyla uzaktan çalışılan bütün iş yerlerinde -mağaza kapalıyken müşteri hizmetleri personellerinin evden çalışabildiği mağazalar gibi- geçerli bir sorundur.

Daha önceden işverenlerin masa, sandalye, bilgisayar ve internet erişimi gibi ihtiyaçlarımızı karşılamalarını beklerdik. Artık evden çalıştığımız için birçoğumuz bu masrafları kendisi karşılıyor. Bu arada kısıtlı yaşam alanına sahip çalışanlar -özellikle genç çalışanlar- için çalışma alanını eve taşımak, anksiyete ve strese sebep oldu ve birçok insanın yeni bir eve taşınmasına yol açtı.

Uzaktan iş birliğini kolaylaştıran hizmetlerin tahmin edilebileceği gibi kullanıcı sayıları arttı. Slack, yılda 1 milyon ABD dolarından fazla harcama yapan şirketlerde %78’lik bir artış gördü. Microsoft’un bulut hizmetleri %775’lik bir artış görürken Microsoft Teams’in günlük kullanıcı sayısı pandeminin ilk haftalarında 44 milyonu aştı. Fakat çoğu durumda insanların ev donanımı ve altyapısının uzun vadeli evden çalışmayı destekleyecek kadar dayanıklı olduğuna dair kanıt yok.

hibrit-ekipler-1-fjord-trends-2021

İşin altüst olma durumu bütün sektörlere yayıldı. Çok sayıda ofis dışı iş, hizmet rollerinden -örneğin güvenlik görevlileri ve temizlikçiler- kafe ve restoranlara, perakende ve spor salonlarında çalışanlara kadar ofislere bağlıdır. Ofisler kapalı kaldıkça, bu ofislere (ve bir zamanlar ofislerde çalışan kişilere) hizmet veren işlerden herhangi birine az ihtiyaç duyulacaktır.

Ofis, bir çalışma yeri olarak ölmüş değil fakat farklı organizasyonlar tarafından yeniden düşünülüyor. Diğer yandan, ofise geri dönmek isteyen birçok çalışan, şirketlerin ekonomik baskıdan dolayı maliyetleri azaltmak için ofisleri küçültmesiyle hayal kırıklığına uğrayabilir.

Hükümetleri salgın kontrolünde başarılı olan ülkelerde iş yerine geri dönmek isteyenlerin oranı daha fazla. Ağustos ayında, Fransa’da ofis çalışanlarının %83’ü ve İtalya’da ofis çalışanlarının %76’sı ev ile iş arasında gidip gelmeye devam etti. (Kasım 2020’de bu yazı yazılırken ikinci dalga bu sayıları önemli derecede azalttı.)

Diğer yandan ise Netflix CEO’su Reed Hastings gibi liderler “bir araya gelememenin tamamıyla olumsuz olduğunu” ileri sürüyor. Bazıları yakın zamanda işverenlerin, yerel yönetimlerin çevredeki yerel iş altyapısını ve ekonomiyi yeniden canlandırmak için, işverenlerin ne istediklerine bakılmaksızın, çalışanları ofise geri getirme konusunda bir baskıyla karşılaşabileceğini söylüyor.

Gelecek muhtemelen herkes için aynı olmayacak -aslında, çalışan deneyimi her organizasyon için farklı olabilir. Küresel bir ankette çalışanların dörtte üçü, ideal denge olarak görünen yarı yarıya oran ile ofis ve uzaktan çalışmanın bir karışımının yeni norm haline gelmesini istediklerini söyledi.

Çalışanlar istihdamda en çok neye değer verdiklerini, evden çalışmanın olumsuz yanlarını ve uzaktan çalışmanın alternatif yöntemlerini yeniden değerlendirdikçe, işverenler çalışan deneyimini yeniden düşünme baskısı altındadır.

SIRADA NE VAR?

İşverenler, teknolojinin desteğiyle “iş yeri”nin artık fiziksel bir alan yerine daha çok bir düşünce yapısı hâline geldiği gerçeğine uyum sağlamalıdır. Yeni iş yerinin nasıl olacağını bilmek için henüz çok erken olsa da işverenler bu dört alanda yenilikler yapabilir:

  • Teknoloji

Cihaz inovasyonu yıllardır duraksama noktasındaydı, fakat uzaktan çalışma iPod kadar teknolojik açıdan önemli bir atılıma yol açan bir dönüm noktasını tetikleyebilir; çünkü dijital dönüşümden uzak duran birçok organizasyon dijital dönüşümü benimsemek zorunda kaldı. Microsoft Asya Pasifik’te pazarlama ve operasyon direktörü Fiona Carney, “Covid nedeniyle iki ayda iki yıllık dijital dönüşüme ulaştık.” dedi.

Şirketler şimdiden mevcut araçları yeniden tasarlıyor ve yeni çözümler ortaya çıkıyor. Google’ın yeni video konferans donanımı Google Meet Series One, gürültü engelleme özelliğini ve kamerayı konuşan kişinin görüntüsüne odaklayan bir yapay zekâ yazılımını içeriyor. Facebook’un yeni Infinite Office platformu, evdeki çalışma alanını gerçek ofis ortamıyla birleştiren bir VR çalışma ortamıdır.

Yakında, uzaktan iş birliği için geliştirilen Figma gibi arayüz tasarım araçlarının öncülüğüyle, evden çalışma deneyiminde devrim yaratan ve dağınık ekipler arasındaki etkileşimleri dönüştüren donanım ve yazılımlar yaygınlaşacak. Bu zamana dek, evde çalışmayı destekleyen teknoloji, çalışanların değer önermesini içermiyordu fakat bu durum hızla değişiyor. Daha erken yatırım yapan şirketler, yetenekli potansiyel adaylarla açık bir rekabet üstünlüğü kazanabilir.

  • Kültür

Güçlü bir kültür, strateji ve liderlik ile birleştiğinde iş başarısının temel etkenidir fakat onu oluşturmak hakkında bildiğimiz her şey insanların fiziksel olarak bir arada olmalarına dayanır. Şimdi ise iş gücü fiziksel olarak ayrı olduğunda kültürü nasıl en iyi şekilde oluşturmak, sürdürmek ve değiştirmek gerektiği üzerine yeni ve acil zorluklarla karşı karşıyayız. İster bir iş kültürünü sürdürmek, isterse yeni bir iş kültürü oluşturmak olsun, işverenlerin sanal ekiplere özel olarak uyarlanmış yeni yaklaşımlara ihtiyacı olacaktır.

İlk olarak, uzaktan çalışmanın başarısı ya da başarısızlığı olarak üretkenliğe odaklandık. Çoğu beyaz yakalı uzaktan çalışırken üretken olabilirken zaman geçtikçe insanlar ait olma hislerinde bir azalma olduğunu bildirmeye başladılar.

Kurumsal kültürü oluşturan birçok değişken artık eskiden olduğu kadar liderlerin kontrolünde değil. Meslektaşlar arasındaki anlık iletişimin aidiyeti besleyen ve izolasyonu önleyen bir faktör olarak son derece değerli olduğunu kabul etmeliler. InVision’ın (dijital ürün tasarım platformu) başkan yardımcısı Mike Davidson’ın Twitter’da dediği gibi: “En iyi anılarım ürünler ile ilgili değil, insanlarla ilgilidir.”

İşveren ve çalışan arasındaki yeni anlaşma geliştikçe fiziksel bir iş yerinde bulunmaktan kaynaklanan sosyal etkileşimin işi daha çekici hâle getiren bir avantaj olup olmadığını görmek ilginç olacak. Günlük yüz yüze etkileşimler seçkin bir iş özelliği olarak kabul edilecek mi?

  • Yetenek

Yeteneğe değer ve ödül verme konusunda yenilik yapmak için önemli olanaklar var. Örneğin, konuma dayalı ödeme aralığının yeniden değerlendirilmesi gerekecektir. Halihazırda, bir dizi Silikon Vadisi şirketi, çalışanlarına yaşam maliyetlerindeki değişikliklere paralel olarak maaşlarının azalabileceğini kabul etmeleri hâlinde herhangi bir yerde çalışma fırsatı sunuyor -bu hareket, tartışmaya ve işveren ile çalışan arasına gerilime yol açtı.

Yetenek işe alımında, birçok işveren daha önceden belirli bir konumda çalışacak insanlar arayıp aday havuzlarını kısıtlıyordu -uzaktan çalışma ile ağlarını daha da genişletebilirler. Bu doğal olarak adaylar arasındaki rekabeti arttırıyor fakat diğer yandan adaylara nerede çalışmak istedikleri konusunda daha seçici olma şansı tanıyor.

New York merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Fractured Atlas, uzaktan çalışmaya geçtiğinde belirli bir konum için çalışan alımını durdurdu. Birdenbire daha geniş bir yetenek havuzundan seçim yapmakla kalmayıp işe alım uygulamalarının artık tesadüfen büyük merkezlerde yaşamayı veya taşınmayı karşılayabilenleri kayırmadığından eşitliğe ulaşmalarını kolaylaştırdığını fark ettiler.

hibrit-ekipler-2-fjord-trends-2021

Evden çalışma desteği, geniş bant internet ve ofis mobilyalarından farkındalık ve çocuk veya yaşlı bakım desteğine kadar her şeyi içeren özel bakım paketleri ile çalışan avantajlarının biri hâline gelecek. Bunun, şirketlerin çalışanlarının Headspace, Netflix ve Uber Eats gibi hizmetler arasından seçim yapmalarını sağlayacak bir yaşam tarzı avantajları platformu olan Fringe gibi seç-al avantajları hizmetlerinin genişlemesine yol açması muhtemeldir.

  • Kontrol

Çalışanların verilen görevleri yerine getirip getirmediklerini izlemek işverenler için gittikçe zorlaşan bir durum çünkü evden çalışmak standart hâline geldiğinden kontrol -özellikle en iyi nasıl ve ne zaman yapılacağı- konusunda bir dizi soru ortaya çıkıyor. Bu, işveren ile çalışan arasındaki anlaşmanın bir dizi farklı yönünü kapsayan bir konudur. Örneğin, uzaktan çalışanlar için etkili siber güvenlik sağlamak önemli olacak fakat bu, gizlilikle ilgili önemli konuları da gündeme getirecek.

Uzaktan çalışanların çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye yönelik denetleme yazılımlarının (StaffCop ve her zaman açık olan web kamerası monitörü Sneek gibi) satışları karantina sırasında patladı ve aynı zamanda uzaktan çalışanlar bunlardan kaçınmak için bazı yöntemler buldu. Fakat bunun işveren ve çalışan arasındaki güven bağına etkisi nedir? Ayrıca, çalışanların kendi evlerinde özel yaşam haklarının sınırı neresi olmalı ve bu hakları kim korumalı?

Müşteriler de konuya dahil edildiğinde, kontrol konusu daha da karmaşık hâle gelir. Şirketler, ikisi de kendi alanları dışında gerçekleştiği hâlde müşteri deneyimini iletmeyi ve marka imajlarını kontrol etmeyi nasıl sağlayabilir? Basitçe söylemek gerekirse, bir çalışan evde bir müşteriyle videolu görüşme yapıyorsa arka planın estetiği (hatta kişisel görünüş) hakkında son sözü kim söyleyecek?

Vurguladığımız bu dört alanı ele almak için işverenlerin “bir ofisi” tasarlamanın ne olduğunu yeniden tanımlamaları gerekiyor -bunu fiziksel bir alandan ayırmak ve hem kendi iş hedeflerini hem de çalışanlarının beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için doğru dijital teknoloji ile dağınık ekipleri en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını tasarlamaya odaklanmak. Twitter başkan yardımcısı olan Jennifer Christie’nin şirket blog gönderisinde paylaştığı gibi: “Ofislerin açılması (Twitter’ın) kararı olacak, çalışanlarımızın geri dönüp dönmeyeceği ve ne zaman döneceği onların kararı.”

Uzaktan çalışma deneyimi, çalışma hayatımıza ne verdiğimizi ve ondan ne aldığımız konusunda çoktandır devam eden şartları sorgulamamıza neden oldu. Şimdilik, işin geleceği hâlâ belirsiz. Bunun yerine, işin geleceğinin nasıl olabileceğini prototiplendirme çağına giriyoruz. Bunu yaparken, erken başarı göstergelerini uzun vadeli başarının kanıtı ile karıştırmamaya dikkat etmeliyiz.

FJORD ÖNERİYOR

Düşünün

Uzaktan çalışmanın etiği üzerine düşünün. Çalışanlarınızın şirketinizle nerede ve nasıl etkileşim kurduğuna dair değişen manzarayı incelerken karşılıklılık merceği -ne verdiğiniz ve ne aldığınız- düşüncenizin merkezinde olmalıdır. Her çalışanın evinin onların özel alanı olduğunu ve mahremiyet ile özgürlüklerinin önemli olduğunu kabul edin.

Söyleyin

Çalışanlarınızın kıyafet kuralı, iş günü esnekliği ya da masa başında geçirilen zaman yerine çıktıya göre üretkenliği ölçmek gibi evden çalışma düşünce yapısı kısımlarından hangilerini ofise getirmelerini istediğinizi dile getirin.

Yapın

Esnek çalışma ve dayanıklılık için teknoloji + kültür çözümünüzü tasarlayın.


Accenture Interactive’in bir parçası olan Fjord, insanların çevresindeki fiziksel ve dijital dünya ile bağlarını yeniden tasarlayan bir inovasyon ve tasarım ajansıdır. İş’in Geleceği olarak Fjord’un geleneksel olarak yayınladığı “trendler” raporunun 7 trendden oluşan 2021 edisyonunu, 7 bölümde sizler için çevirdik. Dördüncü bölümü buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fjord-Trends-2021

Kaynak
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
İllüstrasyon: Shakuro Graphics
Raporun tamamı için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.