Hibrit Çalışma, Yeni Rutinlere İhtiyaç Duyacak. Peki Nasıl?

356

Dünya çapındaki işletmeler, evden çalışmanın birçok şirketin standardı haline gelmesiyle birlikte dijital ofisleri benimsemede uzun bir yol kat ettiler. Salgın öncesinde bile ‘modern’ çalışma ortamı konseptinin taraftarıydım ve hibrit çalışma anlayışını benimsedim (yarı ofis, yarı uzaktan).

Sadece ortamdaki insan sayısını azaltmak için değil, ancak dört bir taraftaki işverenlerin salgın tehdidi ortadan kalktıktan sonra görebilecekleri bir şey olan uzaktan çalışmanın avantajlarını hepimiz deneyimlediğimiz için, yeni normalde daha çok ofisin hibrit modele geçiş yapması gerekecek.

Aşıların erişilebilir hale gelmesi ile ofise geri dönme olasılığı bir gerçekliğe dönüşüyor. Birçok insan endişeli olsa da herhangi bir şekilde ya da formda ofise geri dönmek için hazır. Ancak, bunu sorumlu bir şekilde yapmalıyız. Süresiz olarak uzaktan çalışmaya devam edenler dâhil olmak üzere, çalışanlar geri döndüklerinde onları güçlendirdiğimizden emin olmalıyız.

Daha Güçlü WiFi ve Daha Fazla Dijital Depolama Alanı

Bu tanıdık bir rutindir: Video konferansla yapılan ekip toplantısında harika bir yere gelmek üzereyken biri “Ah bu arada, kameran dondu,” veya “Sanırım bağlantın koptu,” der. Bu rahatsız edici duruma rağmen, video görüşmelerinin kalması muhtemeldir; bağlanabilirlik, dâhili ve harici toplantıların meydana gelmesi için yüksek kaliteli video görüşmelerini sağlamak için elzem olacaktır.

Salgının başlarında internet şirketleri, özellikle uzaktan eğitim ortamlarına sürüklenen öğrenciler için harekete geçti. Operasyon ekipleri, mevcut paketlerinin ofislerin yeni ihtiyaçlarını desteklediğinden emin olmak ve eğer desteklemiyorsa ekipleri güçlendirecek alternatif paketleri bulmak için birlikte çalışmalıdır.

Google Drive ve Dropbox gibi şirketler, bulut teknolojisini halihazırda tanıtıyordu. Şimdi, depolama ve varlık yönetimi, ekiplerimiz ofise geri döndüğü zaman bile önemli yatırımlar olmaya devam edecektir.

Birçok insan bu sistemlere aşina olup günlük olarak kullansa da, hibrit çalışma alanı ve daha esnek çalışma şartları nedeniyle herkes aynı anda ofiste olamayacak. Bir sene uzaktan çalıştıktan sonra, kurumsal bulut sürücülerimize her zamankinden daha fazla dosya yüklendi — ve bu trend çok büyük bir ihtimalle devam edecektir.

Bu yatırımlar, ekiplerin ofiste, evde veya herhangi bir yerde çalışabilmeleri için sağlam bir altyapı oluşturacaktır.

İş Akışının Eski Halini Ayarlama

Dijital iş akışları en çok tercih edilen seçenek olduğu sırada, bu aralar ofislere olan dönüş daha kaçınılmaz hale geldiğinden ofis içi iş akışlarımızın bir yenilenme ihtiyacı olacaktır. Çoğu ofis ve şirket için esas öncelik olarak operasyon ekipleri, mevcut alanları geliştirmeye çalışacak ve bu da onları hibrit iş gücü için güvenli ve verimli hale getirecektir.

Bir yıldan fazla süren uzaktan çalışma sonrası, operasyon ekipleri ofis düzenlerini yeniden yapılandırma ile görevlendirilecek: masaların nerede durduğundan, ofise geri dönüşlerinde rahat hissetmeleri için çalışanların yeterli alanlarının olduğundan emin olma ve ekip üyelerinin güvenli bir şekilde bağlanmaları için gerekli alanları oluşturma.

Hibrit çalışma ile ofisler, çalışanların şu anda beğendiği ve olmasını umduğu bazı uzaktan çalışma yönlerini getirmek durumunda kalacaklar. Bunlar odaklanmayı beslerken, daha çok ayakta çalışma masası getirme ve telefon görüşmeleri veya kişisel meseleler için daha çok esnek alan katma gibi evden çalışmanın faydalarının bazılarını içeriyor.

Daha İşbirlikçi ve Gelişmiş Konferans Odaları

Konferans odaları çok büyük bir değişime uğrayacak. İş gücünün geleceği hibrit çalışma olduğunda, konferans odaları yine de bir salgın öncesi ofisinde oynadıklarından daha büyük bir rol oynayacaklar.

Gerçek şu ki, güvenlik nedenlerine bağlı olarak herkes aynı anda ofiste bulunamayacak, fakat insanların artık daha esnek bir yaşam biçimi istemeleri de bir başka etkendir.

Tabii ki hibrit ekipler yine de, dâhil olmak ve bunun sonucunda da verimli hissetmek için toplantılara ve grup çağrılarına ihtiyaç duyacak. Ortak alanlarımız ve masalarımız gibi konferans odalarının da çağrılar sırasında ekiplerin aralarında boşluk olmasını sağlamak için farklı bir şekilde düzenlenmesi gerekecek. Bu daha büyük bir masada daha az koltuk bulundurmak veya odada bir büyük masa ve daha küçük masalar bulundurmak olabilir.

Bu durum aynı zamanda video çözümlerimizin de bu yeni yapılara uymasını gerektireceği anlamına geliyor. Konferans odaları, hem ofis içi hem ofis dışı toplantı katılımcılarına doğru ve kusursuz teknolojik deneyimleri sağlamak için, yüksek kaliteli video kameraları, mikrofonlar ve hoparlörler ile donatılmalıdır. Bu çözümler, teknik meseleleri eleyerek üretkenliğin ve verimliliğin seviyesini arttıracak; ayrıca, uzaktan çalışsalar bile çalışanlar için deneyimin kalitesini onları olaya dâhil hissettirerek yükselteceklerdir.

Modern iş yeri, her yerden çalışmayı mümkün olduğunca zahmetsiz hale getirecek çözümler bulmak gibi, halen yaratmaya devam ettiğimiz bir şeydir. Fakat operasyon ekipleri, ofis yöneticileri ve insan kaynakları hibrit iş yerini iyileştirecek ve bu geçişin arkasındaki itici güç olacaktır.

Yazan: Frank Weishaupt
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.